Z Muriho denicku

Užívateľov profilový obrázok
sasa
Príspevky: 3585
Člen od: Ut 21. Dec 2004, 14:04

Z Muriho denicku

Príspevokod užívateľa sasa » Št 17. Feb 2005, 11:27

Ahoj vsichni!
Tak bych se vam taky rada pochlubila s novym papouskem (mimochodem svym prvnim). Je to ara nobilis. Mam ji asi mesic, je pul roku stary/a. Pohlavi zatim neznam, ale vesmes o ni mluvime jako o holce (i kdyz chovatel rikal, ze je to spis samec). Jmeno dostala podle pisnicky od Johnyho Cashe "Chlap Zuzanka" (dej ve zkratce - kluk hleda svyho tatu, ktery ho v opilosti nechal pokrtit Zuzanka a hodla si to s nim vyridit, za vsechna prikori, ktera musel kvuli svemu jmenu vytrpet. Konci to happyendem). Zuzka je rucne dokrmena, takze s ochocovanim to bylo snadne. Zvykla si pomerne rychle, vecer po prijezdu si vzala jablicko z ruky a druhy den celkem ochotne vlezla na ruku. Je hrozne legracni, jak se pri prelezani na vetev nebo ruku nejdriv opre zobakem. Zatim ji moc nejde pridrzovani si veci v nozce, ztraci balanc. Je to cily papousek. Nastesti se moc zatim destruktivne neprojevuje - jen ji bavi direckovat vsechny papiry a fascinuji ji tuzky (to je obzvlast prakticke, kdyz deti pisi ukoly. Uz jednou jsme meli slozite vysvetlovani, jak se stalo, ze stene roztrhalo zakovskou knizku. Pochybuju, ze vysvetleni, ze ji roztrhal papousek, se setka s vetsi duverou.). Z hracek jednoznacne uprednostnuje barevne plastove, cinkaci hracky, kovove soucastky a korek. Drevo nijak zvlast neokusuje, jenom mekky bez. Je bohuzel dost zmlsana, ze zacatku zrala jen slunecnici, piskoty a jablka. Uz se naucila, ze ji chutnaji i pomerance, mandarinky, litchi, kardi, klasy prosa, naklicene zrni rozsmelcuje na puzzle (ale mozna pri tom neco i spolkne). Mrkev v ni vzbuzuje smrtelnou hruzu (pri spatreni v panice prchá), banan taky nic moc. Z clenu rodiny ma nejradeji toho, kdo ma neco dobreho v ruce, kvuli kolaci nebo housce by se zabila. Pokud nema nikdo nic, jsem v poradi oblibenosti na rade ja a posledni dobou i jeden synek, tak jsem zvedava, koho si vybere. Nekdy ma trochu stipaci naladu, pripomina mi male dite, ktere schvalne zlobi a ceka, co to udela. Uplne nejroztomilejsi je vecer, to se rada necha drbat - skloni hlavicku, najezi vsechna pirka a srandovne mhouri oci. Pak mi se schova pod vlasy a vrze si zobakem. Uz se naucila, ze rano v 6:45 chodim budit deti a ted je budi sama, i kdyz je v pokoji jeste tma, presne na minutu zacne kricet. Doufam, ze uz se konecne dostanu k nejakemu vycviku, zatim veskery volny cas zabrala vyroba hracek, ptaciho stromu atak. Rada bych vyzkousela vycvik s klikrem (spojuje zvukový efekt s chuťovou a slovní odměnou a ma ruzne dalsi zajimavosti, ale to je na delsi povidani. Nekdy o tom zkusim napsat vic.)
Obrázok

Tags:
BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

nobiliska Zuzka

Príspevokod užívateľa lola » Št 17. Feb 2005, 13:39

Ahoj sasa,
blahoželám k novému prírastku rodiny a želám mu nech sa mu u vás páči, nech je spokojný a hlavne zdravý a Vám "ostatným" želám nech vám maličké robí veľa radosti. :41:

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Ara nobilis - Zuzka

Príspevokod užívateľa lola » So 19. Feb 2005, 12:02

Ahoj,
taky gratuluju, dobře se to čte až na jednu maličkost, co mě praštila do oka - ten koláč a tu housku jí dáte ukradnout? Ta metoda výcviku s klikrem by mě zajímala, kdyby sis našla čas, ráda bych si o tom přečetla víc.

BBcode:
Hide post links
Show post links

Užívateľov profilový obrázok
sasa
Príspevky: 3585
Člen od: Ut 21. Dec 2004, 14:04

Ara nobilis - Zuzka

Príspevokod užívateľa sasa » So 19. Feb 2005, 13:02

Jo, dame ji rizene ukradnout jedno zobnuti :)
S klikrem mame dobry zkusenosti s psama, ale na tomhle principu se cvicej nejruznejsi zvirata (kone, delfini, dokonce i akvarijni rybicky :) ). Zkusim neco o tom spachat pres pristi vikend.
Obrázok

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Nobiliska - Zuzka

Príspevokod užívateľa lola » Ne 20. Feb 2005, 16:27

A ako sa ara znasa so psami? Moj amazonan ma stale snahu stipnut Viktoriu /jorshir terierku/ ked sa pride so mnou pohrat. ;)

BBcode:
Hide post links
Show post links

Užívateľov profilový obrázok
sasa
Príspevky: 3585
Člen od: Ut 21. Dec 2004, 14:04

Ara nobilis - Zuzka

Príspevokod užívateľa sasa » Ne 20. Feb 2005, 18:55

Pred cuvacem ji musime hlidat, ten si ji zapsal na svuj jidelni listek. Takze plati pravidlo cuvac domu, ara do klece; ara z klece, cuvac na zahradu. Borderky ji dost snaseji, dneska se jedny vozila na zadku, ale pomerne rychle ji to bylo zatrzeno (Zuzane, ne borderce 8).
Obrázok

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Ara nobilis - Zuzka

Príspevokod užívateľa lola » Ne 20. Feb 2005, 23:55

Tak to mě žhavíš čím dál víc, mám doma i akvárko a ty moje treperendy se nijak netváří, že by se jako daly i na něco natrénovat :10: To jsem zvědavá, kdo podlehne první - rybičky nebo opeřenci. Na rybičky vypisuju sázkový kurz 1,1 a na kluky 5

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Ara nobilis - Zuzka

Príspevokod užívateľa lola » Po 21. Feb 2005, 10:21

aj ja mam akvarko, a moj amazonan pred nim presedi hodinu a zobakom nahana rybicky pri skle a ony sa premavaju zboka-nabok a cuduju sa, co to tam je za sklom. je velmi usmevne, pozorovat tuto hru. :48:
je to pre nich ako pre nas telka :p

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Ara nobilis - Zuzka

Príspevokod užívateľa lola » Po 21. Feb 2005, 11:55

@sasa
Saso, dnes mas skoro meniny! Rychlo pozbieraj po Zuzke nejake pierka a nastrkaj si ich do ucesu.... a mozme oslavovat! ;)

BBcode:
Hide post links
Show post links

Užívateľov profilový obrázok
sasa
Príspevky: 3585
Člen od: Ut 21. Dec 2004, 14:04

Ara nobilis - Zuzka

Príspevokod užívateľa sasa » Ut 8. Mar 2005, 10:15

Zuzana uz neni sama doma.
Pribyl ji totiz kamarad pyrura perlovy - narozeninovy darek naseho benjaminka. Je asi 3 mesice stary, velmi pravdepodovne samecek, odchovany pod rodici. Dostal jmeno Frodo, ale vetsinou mu rikame Kyselina, protoze sezere, na co prijde. Velkou cast dne travi v nekterem z krmitek. S napetim ocekavam chvili, kdy pukne, ale zatim ani nevypada obtloustle (ten metabolismus bych chtela mit). Diky te jeho zravosti se rychle ochocil, uz po tydnu nam skakal po hlave. Samozrejme se mu nejvic libi Zuzana. Kdyz jsme je poprve pustili spolu, tak ho dost ozdibovala, ale on za ni stejne porad dolejzal, az usoudila, ze se ho nezbavi a vzdala to. Nejdriv porad chtel od ni krmit, to mu kupodivu tolerovala, ted uz ho to tak nebere. Jedna z jejich oblibenych her je srazeni se z vetve. Na to, ze je pyrura polovicni, ma docela drajv a pocet proher a vitezstvi je tak fifty fifty. Jinak potravni konkurence ma na vybiravou Zuzanu blahodarny vliv, a kdyz ji ten maly zloduch vyzira krmitko, tak si jde taky zobnout. Zuzana dostala vetsi klec a Frodo podedil jeji. To je halt udel mladsich. Bohuzel vetsi klec neni stavena na male papousky, takze Kyselina pomerne rychle nasel jeji slabinu a umi vlezt dovnitr, i kdyz je klec zavrena. Presneji receno, umi do ni spadnout, protoze jeden trosku vetsi otvor u horniho otvirani je presne na sipku s vydechem a hodne primacknutymi kridly k telu. Proste tam zcela zamerne pada po hlave primo do krmitka. Zuzka uz neni na nas porad tak nalepena, kariera mazlicka nejspis bere za sve, ale kdyz vidim, jak se spolu vyblbnou, tak mi to ani tak nevadi. Taky je vic odvazna, vzajemne se hecujou k ruznym vypravam a rostarnam. Pyrura skvele lita a Zuzka se ho snazi dostihnout a odvazi za nim leckams. Kdyz jsou kazdy v jine mistnosti, hrozne na sebe pokrikujou. Myslela jsem si, ze Zuzka umi docela slusne zarvat, ale kam se hrabe na vytvale piskani pyrury. Ten zvuk me privadi k silenstvi.
Pokud jste zvladli me slohove cviceni az sem, mela bych jeste 2 dotazy:
1) Jak vidite jejich spolecny pobyt v kleci? Porad se k sobe cpou, ale zatim kdyz neni nikdo doma, tak bydli kazdy ve sve.
2) Jak asi prijmou partaky, ktere se jim chystame v budoucnu poridit (budoucnu za cca 2 roky) a bylo by lepsi asi oboum soucasne?
Obrázok

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Ara nobilis - Zuzka

Príspevokod užívateľa lola » Ut 8. Mar 2005, 10:51

Sloh je na 1+. To, že sú spolu aj keď má každý svoj bejvák, je podľa mňa dobré, veď si neubližujú a keď sa tam malý sám nacpe, tak asi chce byť s ňou. Alebo s jej papaníčkom? :D
A s tými parťákmi asi neporadím. My sme mali vždy hneď dvoch. Asi Ti lebšie poradia ostatný.
Prajem im veľa spoločnej zábavy a Tebe tiež, musíš mať radosť :32:

BBcode:
Hide post links
Show post links

petra
Príspevky: 2244
Člen od: Št 31. Júl 2003, 12:12

Ara nobilis - Zuzka

Príspevokod užívateľa petra » Ut 8. Mar 2005, 12:24

add 1/ riziko. Náhoda je blbec. Každopádně jen pod přísným dozorem.
add 2/lichý počet u nás moc nefungoval. Koneckonců nijak úžasný ani nebyli vztahy malej-velkej papoušek, zvlášť když to srovnám se situací teď, kdy má každý parťáka svého druhu.

Partnery bych neodkládala. Čím dřív, tím větší šance, že se snesou.

Jinak máš pravdu, že je skvělé sledovat papoušky jak komunikují mezi sebou. U nás Kity přestala být po pár měsících totální tele a Pepa začal zase chodit za námi a ona dolízá a hnědohlaví tím pádem taky. Takže se nám zase vracejí "papoušci mazlíčci". Vzhledem k počtu si ale nejsme jistí jestli je to to, co jsme chtěli :10:

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Ara nobilis - Zuzka

Príspevokod užívateľa lola » Ut 8. Mar 2005, 16:38

sasa, sloh je na vybornu, obaja su uplne bohovski. Aj na tych fotkach vidno, ze si rozumeju
Nech sa im aj nadalej takto dari :-)

BBcode:
Hide post links
Show post links

Užívateľov profilový obrázok
irena
Príspevky: 2768
Člen od: So 7. Jún 2003, 21:31

Ara nobilis - Zuzka

Príspevokod užívateľa irena » Ut 8. Mar 2005, 16:46

Časem může být i problém mezi ně vměstnat partnery. Saša si dodnes přivlastňuje Lorču. Včera se Kuba dostal ven z klece, když byl Saša puštěný a to byl šrumec.
Největší chyba je, že si nejsme vědomi žádné chyby.

BBcode:
Hide post links
Show post links

Užívateľov profilový obrázok
sasa
Príspevky: 3585
Člen od: Ut 21. Dec 2004, 14:04

Ara nobilis - Zuzka

Príspevokod užívateľa sasa » Ut 8. Mar 2005, 17:03

Časem může být i problém mezi ně vměstnat partnery

toho se prave trochu bojim
Obrázok

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Ara nobilis - Zuzka

Príspevokod užívateľa lola » Ut 8. Mar 2005, 19:03

Ahojky!
S pořízením partnerů bych tak dlouho nečekala, dva roky je podle mne dlouhá doba nechat tyhle dva spolu a pak jim přihodit někoho jiného. A jestli je ještě k tomu pyrurák jen tříměsíční, tak si velice rychle zvykne na Zuzanku jako svoji vyvolenou a nevím nevím, jestli si potom nechá vysvětlit, že tento druh k němu nepasuje.
Já jsem moje zelený potvory k sobě dávala, když mladýmu byli taky 3měsíce a Pepince něco přes dva roky. Do týdne to byla velikánská láska a bez sebe neudělají ani krok. Hlavně Bubák je na Pepče šíleně závislej. Když ho někam odnesu, tak se může zbláznit, jak ječí. Jí je to jedno, je to takovej malej flegmatik.

BBcode:
Hide post links
Show post links

Užívateľov profilový obrázok
sasa
Príspevky: 3585
Člen od: Ut 21. Dec 2004, 14:04

Ara nobilis - Zuzka

Príspevokod užívateľa sasa » Ut 8. Mar 2005, 19:21

Vona Zuzana je asi taky samecek (alespon to odhadoval chovatel). Rada bych jim poridila partnery co nejdriv, ale vidim to realisticky az pristi sezonu. :-( Asi mi nezbyva nez doufat, ze baby je pak zaujmou vic.
Obrázok

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Ara nobilis - Zuzka

Príspevokod užívateľa lola » Ut 8. Mar 2005, 23:00

kamaratka ma zaka, ja mam amazonana. ked si v lete pomahame, ja som chodila krmit jej zaka k nim. ja som sa vzdy bala zobrat zaka domov, aby sa moj Kiko donho nezlubil, a potom ked ho vratim, aby nevystrajal. :19:

nie je riziko, zoznamit ftakov roznych druhov a potom od nich chciet aby "opustili" kamarata a vymenili ho za partnera z vlastneho druhu?

BBcode:
Hide post links
Show post links

petra
Príspevky: 2244
Člen od: Št 31. Júl 2003, 12:12

Ara nobilis - Zuzka

Príspevokod užívateľa petra » Št 10. Mar 2005, 20:55

Sasa čas děsně letí. Začneš se poohlížet po vhodném chovateli, pak čekání na mládě správného pohlaví, mezitím řešení klecí a ostatního a rok je pryč ani nevíš jak. ;)

nie je riziko, zoznamit ftakov roznych druhov a potom od nich chciet aby "opustili" kamarata a vymenili ho za partnera z vlastneho druhu?
Nevim jestli jsou naši příručkový papoušci, ale jakoby to sami poznali kam který patří a tak nějak se víc začali chovat podle vašíčkových atlasů.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Ara nobilis - Zuzka

Príspevokod užívateľa lola » Št 10. Mar 2005, 22:13

@Petra
chces povedat, ze sami casom poznali, ze nie su pre seba stvoreni? ze poznali, ze nie su rovnaky druh?

BBcode:
Hide post links
Show post links

petra
Príspevky: 2244
Člen od: Št 31. Júl 2003, 12:12

Ara nobilis - Zuzka

Príspevokod užívateľa petra » So 12. Mar 2005, 20:44

Tak nějak. U nás byl pár Pepa a Malej, Lilli byla bokem a neměla šanci na nějaké drbání od nich. Malej taky nejvíc trpěl příchodem Kityny, protože si ho Pepa přestal všímat-okamžitě, né časem. Nakonec chtě nechtě začal Malej táhnout s Lilli. A teď máme 2 lítací papoušky a o kus dál si vegetí 2 šplhací papoušci. Předtím Malej pořád dělal amazoňana, teď už je z něj lítací poicephalus jako podle příručky :)

BBcode:
Hide post links
Show post links

Užívateľov profilový obrázok
sasa
Príspevky: 3585
Člen od: Ut 21. Dec 2004, 14:04

Ara nobilis - Zuzka

Príspevokod užívateľa sasa » Pi 18. Mar 2005, 09:46

Tak vcera jsme si uzili hezky rodinny vecer. Skladali jsme puzzle - teda ja s mrnetem ...a Zuzana rozkladala. Rozkladala rychle. Tak ji to bavilo, ze si ani nevsimla, ze beha po zemi (to je poprve, co se odvazila slezt tak nizko, normalne staci, kdyz si drepnu a uz bere drahu).
No, a kdyz uz nebylo co rozkladat (byla velmi dusledna), objevili s pyrurou pokojove rostliny (teda pyrura objevil - ten mrnavej zmetek vymejsli ty nejvetsi blbosti - a Zuzka se samozreme zapojila... ). Experimentalne vyzkouseli, jestli se dracena prevrhne, kdyz se ji zavesej na listy a budou se houpat. Kupodivu jsem ji stihla chytit. Tak ji aspon udelali jarni sestrih, potom vyhazeli vsechny kameny z kvetinace ...no a potom byli odejiti spat.
Jeste nedavno jsem si rikala, co to vsichni mate za papousky - ohlodavaji nabytek, likviduji rostliny, opatlavaji krmeni o zed, jecej, skartujou knihovnu, direckujou zaclony ... :D. Vzdyt ja mam doma mala zakriknuta zlaticka, co zpusobne sedi, ani nedutaji, z pokoje se nehnou, kam je posadis, tam je najdes - haha to se teprve rozkoukavaly, ted uz si muzu vsechny vyse jmenovane body odskrtnout.
Dnes me ceka probirka pokojovych rostlin. A vezmu ibisky (ktere jsem loni na podzim zlikvidovala) zase zpatky na milost.
Obrázok

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Ara nobilis - Zuzka

Príspevokod užívateľa lola » Pi 18. Mar 2005, 10:58

sasa napísal:
Jeste nedavno jsem si rikala, co to vsichni mate za papousky - ohlodavaji nabytek, likviduji rostliny, opatlavaji krmeni o zed, jecej, skartujou knihovnu, direckujou zaclony ... :D. Vzdyt ja mam doma mala zakriknuta zlaticka, co zpusobne sedi, ani nedutaji, z pokoje se nehnou, kam je posadis, tam je najdes - haha to se teprve rozkoukavaly, ted uz si muzu vsech...


NECHAPEM úPRECO BY SI MALA BYT VYNIMKOU? :D

s tymi rastlinami je to to iste, musia ustupit alebo zomriet

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Ara nobilis - Zuzka

Príspevokod užívateľa lola » Pi 18. Mar 2005, 12:10

Říká se, že cizí neštěstí potěší, ale Saša to nepodává jako neštěstí, spíš jako úsměvně milou a zábavnou epizodu, která jí úplně nevyvedla z míry. Dokonce se zdá, že vůči svým papouškům je (jako asi většina "pejskařů"...!) nesmírně tolerantní a velkorysá - z příspěvků je cítit pohoda - u ní se zkrátka oba papouščí rošťáci maj dobře !!!
Aklab

BBcode:
Hide post links
Show post links

Užívateľov profilový obrázok
sasa
Príspevky: 3585
Člen od: Ut 21. Dec 2004, 14:04

Ara nobilis - Zuzka

Príspevokod užívateľa sasa » Št 28. Apr 2005, 19:49

Telenovela - Zuzana a Kyselina (pokracovani):
Takze jak si zijeme? Novinky budou hlavne o pyrure, protoze Zuzanka je porad stejny telatko. Uz se pyrurky nabazila a opet nastoupila karieru meho ramenniho implantatu.
Zato Kyselinka se nam rozkoukala a nastolila diktaturu pyruriatu. Z jakehosi zahadneho duvodu si mysli, ze na velikosti nezalezi :D
Docela surove Zuzanu mlati (teda jen obcas, ne porad), hlavne byva bitka, kdo mi bude sedet na rameni bliz ke krku. (Asi jako alfa pes chodi panovi u nohy a orezavatko az na kraji.) Je to proste alfa papousek. Timto se omlouvam Ksarce, ze jsem se smala jejimu liceni, jak se plizi pokojem v uctivem predklonu. Kyselina si normalne prilitne, normalne si rafne (bez predchoziho varovani), a pak se spokojene nafukuje a "lehce se usmiva krokodyl zeleny".
Taky je neskutecne vokalni, nezavre zobak ani kdyz spi. Pripomina piskajici cajnik, kdyz uz se voda vari jen trosku. Kdyz ale nevidi Zuzanku, pak se voda vari o sto sest. Dost neodolatelne je jeji napodobovani revu nobilisky, ovsem o oktavu vejs.
Zuzana se rada sprchuje potrikovacem na kytky, Kyselina se ho boji. Zato, kdyz slysi poustet vodu do drezu v kuchyni, hned prileti a strka hlavu pod kohoutek.
Jinak je to hrozny cune. Desne zapatlava draty od klece a zed poplivala jablkem. Jeste, ze v praci fasuju velky filtracni papiry. :-)
Je to skvelej letec - nahoru, dolu, looping; obcas se zda, ze je prostor vyplnen letajici pyrurou.
A nakonec prece jen neco o Zuzance: je to pravdepodobne krizenec papouska a jezevce. Vcera jsme si v posteli udelali jeskynky pod perinou a Zuzanka do nich zalejzala a hrozne tam hrabala.
Obrázok

BBcode:
Hide post links
Show post links


Návrat na "Blogy"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 0 neregistrovaných