prosba o radu - smutný žako :=(

lola

prosba o radu - smutný žako :=(

Príspevokod užívateľa lola » Ne 10. Máj 2015, 11:10

Dobrý den ve spolek:=-

Už delší dobu jsem Vašim poctivým čtenářem, teprve nedávno se mi podařilo registrovat. Obracím se na Vás s prosbou o radu ohledně naší 7mi leté Žakynky. Snažila jsem se pročíst diskuze, našla jsem spoustu hodnotných rad, ale stejně si pořád nevím rady. Žakynka byla můj miláček, mluvila mým hlasem,bere si jídlo z ruky, nechala se drbat pod křídly, já jsem ten, kdo jí čistí, hraje si s ní. Manžela respektovala, brala ho na vědomí.
Poslední dobou úplně otočila. Na mě útočí,v podstatě se nechá - pokud má dobrou náladu, podrbat jen v kleci, vezme si svoje oblíbené dobroty z ruky - burák nebo piškot, ale víc mě k sobě nepustí. Skoro vůbec nelétá, když je na volno, sedí na bidýlku na kleci a trucuje :( Slovní projevy bych řekla, že rovněž omezila. Navíc si demonstrativně začíná na zádíčkách okusovat peří. Netrhá si ho, ale postupně ho otrhává, na pár pírkách jí zůstal jen středový brk :( Našla jsem radu, že by se mohlo jednat i o nedostatek vápníku- ale nevím, jak doplnit. Sepiovka jí nezajímá, roboran do ní nedostanu,občas ochutná vajíčko - míchanici sabotuje též, stejně tak podrcené skořápky - sem tam okouše kuřecí vařenou kost....

Jako spousta z Vás jsem si naivně namlouvala, že jsem schopná se jí věnovat a napodobit co možná nejvíc přirozené podmínky. Namluvila jsem si, že bude spokojená sama s naší společností. Vystřízlivěla jsem, ale teď nevím jak dál?:( Je smutná, moji přítomnost nevyhledává, posedává na bidýlku a na protest si občas část pírka. Hračky jí moc nezajímají - ač se snažím vyrábět a předkládat nové, na ptačí strom odmítá chodit. Navíc na mě útočí a štípe, takže je celkově problém navázat s ní jakýkoliv kontakt. Snad večer bývá přívětivější, totéž ve venkovní voliéře, ale víceméně moje snahy úspěšně bojkotuje. Tohle přeci není život, trápí se... Co si myslíte o pořízení partnera? Mám možnost přes inzerát staršího 10ti letého samečka (bohužel si také trhá pírka na bříšku) Nebude to potom ještě horší? :(

Snažím se jí víc věnovat, po kratších intervalech a chvilkách ji doma pouštět z klece, momentálně je ve venkovní volieře, do které za ní chodím, nosím dobrotky.

Krmíme ji směsí zrnin, má ráda ovoce, zeleninu, každý den je součástí stravy /nevím, kolik ve skutečnosti sežere, je to hýřil a bordelář :) /, miluje piškoty a burské oříšky, když se podaří zajistit, tak i vlašské ořechy, ty letos byly v omezené míře. Často ji v sezoně nosíme větvičky bezu na okusování / využíváme i sezonní plodiny - jeřabiny, kukuřici, bezinky...

děkuji všem za jakýkoliv postřeh

BBcode:
Hide post links
Show post links

Užívateľov profilový obrázok
coala
Príspevky: 5296
Člen od: Po 29. Júl 2002, 12:53

prosba o radu - smutný žako :=(

Príspevokod užívateľa coala » Ne 10. Máj 2015, 13:08

vitaj a dopredu sa ospravedlňujem za moju stručnosť, ale stránkam sa už nevenujem, nakoľko vzniklo kopec iných priorít a z množstva papagájov čo som chovala mám už len pár žakov a tak nechávam fórum žiť svojím životom, nakoľko mi je ľúto to tu úplne zavrieť

a teraz k tvojmu problému:
asi ťa nepoteším ale toto zažil asi každý z nás čo dlhšiu dobu chová žakov
môj Honey mi to spravil keď mal 4 roky avšak on mal partnerku po pol roku ako sme si ho ako 5mesačného priniesli domov
preorientoval sa na môjho muža, ktorý však vzťah k zvieratám nemá, dodnes sa učí slová iba od neho a hovorí jeho hlasom
šklbať sa začal tiež v tom období, šklbe sa dodnes zmierila som sa s tým
neviem čo konkrétne vyvolalo u môjho samca takéto správanie, žakovia sú tak strašne konzervatívni, že u nich to môže sprosto povedané vyvolať aj vymena nových závesov v miestnosti kde sú zdržaní aj mierne posunutie klietky proste čokoľvek čo sa nám javí ako totálna kravina

partner môže pomôcť ale aj nemusí
môj Honey má už tretiu partnerku
Tara uhynula keď mala 9 rokov nikdy s Honeym netvorili pár rešpektovali sa ale modlou a ikonou pre Taru som bola ja
po necelom roku som k Honeymu umiestnila o rok dva roky mladšiu samičku, ktorá 7 rokov žila v domácnosti ako "jedináčik" a tým pádom som tiež vôbec netušila ako to dopadne

dopadlo to dobre, samička nenávidela všetkých :-D :-D :-D okrem Honeyho, pár spolu ale tiež podľa mňa nevytvorili je ale fakt, že som im prostredie pre hniezdenie ani nevytvorila
tak ako prvá samica tak aj táto druhá bola veľmi dominantná a Honey sa nechal "utláčať"

minulý rok dostal tretiu samicu úplne mladučké kuriatko, samica je upnutá na mňa ale s Honeym vychádza dobre, sedávajú vedľa seba aj sa občas kŕmia, Honey je spokojný, pretože ona je ešte decko, takže konečne môže "cepovať" on ju

to sa však s príchodom puberty mladej dámy môže zase všetko zmeniť :-D

takže ako vidíš radiť je ťažko, mne síce Honey prijal každého nového partnera ale prítulný nie je už k nikomu a šklbe sa ďalej dokonca my už máme po 13 rokoch problém aj so spodným zobákom, ktorý musíme chodiť zabrusovať ambulantne k veterinárovi

ja na tvojom mieste by som do partnera išla aj keď sa vôbec nedá predpokladať aká bude reakcia z oboch strán, predsa len obidvaja sú "jedináčikovia" a môže sa stať, že síce budeš mať žakov dvoch ale každého v inej klietke tak to treba dobre zvážiť či si pripravená aj na takúto variantu

prajem šťastnú voľbu a rada na záver riaď sa srdcom ono to väčšinou funguje :=-
Nie som bezcitná, dokážem predstierať.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

prosba o radu - smutný žako :=(

Príspevokod užívateľa lola » Ne 10. Máj 2015, 13:20

Děkuji moc za odpověď. S časem to máme všichni podobné, takže chápu.
Jak s tím vápníkem? Dáváš nějaký, který přijímají "bez výhrad"?
Co se týče "partnera" - mám případně trvat na testech na PBFD atd?

BBcode:
Hide post links
Show post links

Užívateľov profilový obrázok
coala
Príspevky: 5296
Člen od: Po 29. Júl 2002, 12:53

prosba o radu - smutný žako :=(

Príspevokod užívateľa coala » Ne 10. Máj 2015, 13:47

Kamčo priznávam nedávam, občas dám za lyžičku pribináčika, občas kuraciu kosť, priznávam, že toto som prestala riešiť a viem, že je to o genetike tak ako u ľudí.
Nejak špeciálne dopĺňanie vitamínov neriešim, dostávajú prestige zmes zrnín občas deli zmes na obmenu, granule, proso, ovocie, zeleninu teraz už aj púpavu, žabinec, šalát ....
Na testoch trvaj chlamydie a PBDF, peknú nedeľu
papa na ostatné odpovede si budeš musieť počkať "stará garda" sem vlezie nakuknúť tak raz za dva týždne v lepšom prípade za jeden :-O so mnou je to ešte horšie :=-
Nie som bezcitná, dokážem predstierať.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

prosba o radu - smutný žako :=(

Príspevokod užívateľa lola » Ne 10. Máj 2015, 14:36

nevadí, počkám :-O zatím zkusím trénovat potvůrku na nástup do bedýnky, ve které chodí do venkovní voliery. Protože o vstupu na ruku nemůže být řeč :=( Prostě mě bojkotuje se vším všudy a radši bude trucovat, než by šla ven [:] lumpice jedna.

BBcode:
Hide post links
Show post links

Užívateľov profilový obrázok
irena
Príspevky: 2768
Člen od: So 7. Jún 2003, 21:31

prosba o radu - smutný žako :=(

Príspevokod užívateľa irena » Št 14. Máj 2015, 18:32

Abych tě trochu potěšila. Dávala jsem dohromady 6 leté žaky a vyšlo to. Dnes je z nich pěkný pár. Nelituji, že jsem do toho šla.
Navíc pokud máš možnost staršího samečka, tak bych moc nepřemýšlela.
Pokud dáváš ovoce, granule atd. tak bych nějaké doplňování vitamínů neřešila. V dospělosti někdy papouši otočí a vyberou si jiného člena rodiny a nastane problém, protože ten, kdo chtěl papoucha k němu nemůže a ten koho zbožňuje o něj nemá zájem. Já jsem toho úplně krásný příklad, mám to tak 3x a to by člověk řek, že aspoň jednou se to musí podařit :D. Jsou to paka.
Samička byla úplně vyšklubaná podařilo se jí toho zlozvyku zbavit, když jsme ji dopárovali a s Kubou se dali dohromady. Ale já jsem si nevážila klidu a pohody a pořídila jsem si kakaďáka. No a od té doby je zas Lorča vyšklubaná jak kuře.
Držím palce ať to vyjde a dej vědět jak pokračujete.
Největší chyba je, že si nejsme vědomi žádné chyby.

BBcode:
Hide post links
Show post links

Užívateľov profilový obrázok
sasa
Príspevky: 3585
Člen od: Ut 21. Dec 2004, 14:04

prosba o radu - smutný žako :=(

Príspevokod užívateľa sasa » So 16. Máj 2015, 09:13

taky bych dopárování zkusila. že nejde na ruku, s tím se smiř, buď ráda, že jde alespoň do bedýnky. taky přenáším žaky už léta na klacku. po pořízení nečekej nadšenou reakci, nebudeš zklamaná :-) oni se kolikrát jen tolerují, ale ve skutečnosti se mají docela rádi. moji ani nesedají na společném bidle, nepodrbou se, nic, a vloni odchovali 4 mláďata :-) jestli mají venkovní voliéru, příští léto bych jim tam klidně dala budku. aspoň budou mít zábavu, až ji budou loupat na třísky.
Obrázok

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

prosba o radu - smutný žako :=(

Príspevokod užívateľa lola » Ne 24. Máj 2015, 08:52

Někdy to beru sportovně, jindy je mi to líto. Šest let mne milovala a teď si ji ani nepomuchlam už se to asi ani nezmění že? [:]

Sameček, kterého máme možnost pořídit, je starší, ale skube se, má holé celé bříško... naše se neskube "jen" ostipuje, hlavně zadicka :-O nebudeme mít potom doma dvě oskubana kuratka? Aby ji člověk nevystavil ještě většímu stresu... jak se vůbec teď pohybují cenově? Tenhle je za 15tis i s klecí.

A ještě jeden dotaz? Na jakém vyšetření máme trvat? PBFD, chlamydie? Nebo ještě jiné?
[size=9px][color=red][i]- Modifikované užívateľom Kamča dňa 24.05.2015, 09:14 -[/i][/color][/size]

BBcode:
Hide post links
Show post links

Užívateľov profilový obrázok
sasa
Príspevky: 3585
Člen od: Ut 21. Dec 2004, 14:04

prosba o radu - smutný žako :=(

Príspevokod užívateľa sasa » Po 25. Máj 2015, 08:49

už se to asi nezmění.

upřímně - do oškubaného žaka (byť s klecí) bych za 15 litrů nešla. chtěla bych PBFD a chlamydie, chlamydie jsou sice léčitelné, ale zbytečný si zavléct problém.
Obrázok

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

prosba o radu - smutný žako :=(

Príspevokod užívateľa lola » Po 25. Máj 2015, 17:58

asi je to velký risk, že? on se nám bude starší sameček shánět asi špatně [:] :=(

BBcode:
Hide post links
Show post links

sarina
Príspevky: 18
Člen od: Pi 29. Jún 2012, 17:19

prosba o radu - smutný žako :=(

Príspevokod užívateľa sarina » Ut 26. Máj 2015, 13:54

Nemám skúsenosť so žakami, no u môjho amazonana mám skúsenosť- raz ho čosi rozčúlilo- nejaký hluk- začal silne kričať, ja som mal blbú náladu a myslel som si, že ho utíšim násilne a tak som ho chcel krikom, zahánaním sa rukou, handrou utíšíť, no dosiahol som len, že sa viac rozčúlil, rozkričal a potom skoro dva týždne bol nervozny, štípal ma, nechcel na ruku :-( . Tým chcem povedať či neutrpel nejaký šok, stres?

BBcode:
Hide post links
Show post links

janax
Príspevky: 283
Člen od: So 15. Jún 2013, 02:07

prosba o radu - smutný žako :=(

Príspevokod užívateľa janax » Ut 26. Máj 2015, 23:28

Ano, utrpel. A hlavne stratil k tebe doveru, uz to nikdy nerob.
[hr] Papagaje su ako boty: existuju len v paroch.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

prosba o radu - smutný žako :=(

Príspevokod užívateľa lola » St 27. Máj 2015, 17:57

díky za snahu, šok a strese? Miluju ji až za hrob, ale kdo má velké papoušky, specialně žaky, ví, jak příliš jsou konzervativní a jak zle snáší i sebemenší změny. Stačí posunutá klec, jinak vymalovaný pokoj, jiná hračka v okolí... nejsou to jednodušší tvorové, jsou velmi inteligentní a vnímaví. Opravdu nelze srovnávat s andulkou nebo korelou. Má se u nás myslím výborně, jen se prostě zamilovala do mého muže, místo do mě (což je ovšem rovněž jejich povahový rys) prostě si vybírají partnera na celý život. Není to o tom, že by ji někdo ubližoval.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

prosba o radu - smutný žako :=(

Príspevokod užívateľa lola » St 27. Máj 2015, 17:59

[edit] to je vtip? My se známe, že snad můžeš něco takového tvrdit? Koukám ve tvém profilu zkušenosti s 4 andulky, 2 kanariky, 1 zebricka a 2 korelky, promiň, ale ty mi asi stěží můžeš poradit, natož mě kritizovat! [:]

BBcode:
Hide post links
Show post links

janax
Príspevky: 283
Člen od: So 15. Jún 2013, 02:07

prosba o radu - smutný žako :=(

Príspevokod užívateľa janax » St 27. Máj 2015, 20:01

Kamca, druhy raz citaj lepsie, to nebola odpoved pre teba ale pre Sarinu. Malo to znamenat, ze sa nema na papucha zahanat handrou.
To aby sa tu clovek uz bal nieco napisat, nieto este poradit. :=(

Mimochodom, aj ked nemam velkych papuchov ako ty, dovolim si tvrdit, ze viem o nich nieco a mozno viac nez ty. Uz zopar rokov komunikujem so skusenymi chovatelmi a odbornikmi na vtactvo, preberame rozne druhy. Ani neporovnavam andulku so zakom i ked by som v mnohych podstatnych bodoch mohla. Ale neboj, do tvojej temy uz reagovat nebudem, nemam to za potreby.
[size=9px][color=red][i]- Modifikované užívateľom Janax dňa 27.05.2015, 20:10 -[/i][/color][/size]
[hr] Papagaje su ako boty: existuju len v paroch.

BBcode:
Hide post links
Show post links

Užívateľov profilový obrázok
doldik611
Príspevky: 63
Člen od: Št 23. Apr 2015, 15:46
Bydlisko: Prešov

prosba o radu - smutný žako :=(

Príspevokod užívateľa doldik611 » St 27. Máj 2015, 21:47

I tak si myslím,že nejde o to či malý,alebo veľký papagáj.Každý druh je iný a aj u jedného druhu su rôzne povahy.A vybudovať nedôveru a strach je rovnako ľahké u andulky,alebo ary.O To ťažšie je získať dôveru späť a niekedy sa to ani nepodarí.
Janax a u ľudí je to podobne.Keby to bolo hovorené tak vieš ako ne?Cez jedno ucho dnu a cez druhé von.Niekedy niekomu ruky predbehnú mozog a napíše aj zlú ,alebo nepeknú vec na city.Aj my sme každý iný. :-O
[size=9px][color=red][i]- Modifikované užívateľom doldik611 dňa 27.05.2015, 21:52 -[/i][/color][/size]
korela(Ďolďo)
alexander malý(Džefri)
Ďolďo a Džefri na facebooku -klikni

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

prosba o radu - smutný žako :=(

Príspevokod užívateľa lola » Št 28. Máj 2015, 06:53

omlouvám se, nevšimla jsem si, že reaguješ na příspěvek nade mnou :=- to je moje chyba.

nejsem si jistá, že by ke mně ztratila důvěru. Že její chování je způsobené nějakou mojí vinou. Spíš se domnívám a v tomhle směru jsem se i dočetla spoustu shodných informací, že doteď mě brala jako láskyplného pečujícího rodiče, ale dospěla, má potřebu hnízdění a zamilovala se prostě do mého muže. I v přírodě je to tak, že si samy vybírají partnera, zpravidla na celý život. Kdyby to bylo nedůvěrou, jak obě píšete, jak by si mohla získat důvěru jeho - on k ní vůbec nechodí, nekrmí jí, nehladí, nehraje si s ní, v podstatě o ní vůbec nejeví zájem, dalo by se říct, že ji ingoruje. A i přesto když ho vidí, je blahem bez sebe, přikrčí se, rozevře křidýlka a i když na ní muž ani nekoukne, letí s radostí k němu a začne ho krmit. Vidím, jak rozdílně reaguje na mně a na manžela a v podstatě na jakéhokoliv chlapa :-O i kamarád, který je u nás 3x do roka u ní vzbuzuje touhy :)

BBcode:
Hide post links
Show post links

petrik1
Príspevky: 141
Člen od: Po 12. Máj 2008, 21:45
Bydlisko: Ivanka pri Dunaji

prosba o radu - smutný žako :=(

Príspevokod užívateľa petrik1 » Ne 21. Jún 2015, 23:10

Keď sa jednalo o vápnik, dávam nášmu Filipkovi do vody Calcivet (pár kvapiek). Vypije to v pohode

BBcode:
Hide post links
Show post links


Návrat na "Archív"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní