Bubo - nový člen rodiny

lola

Bubo - nový člen rodiny

Príspevokod užívateľa lola » Pi 27. Jún 2014, 11:05

Ahoj parroťáci :)

schyľovalo sa k tomu už dlho, ale včera sa to stalo realitou - prisťahoval sa k nám žako Bubo :) .

Nerada by som niečo "skonila" (predtým sme mali Alexandra malého, ale to je predsa len iný papúch ako žako).
Papá pekne (zmes od Verselle Laga, má aj misku s ovocím/zeleninou (zatiaľ fičí banán) a sušenú exotic zmes tiež od Verselle Laga), je čulý, lozí po klietke, skúma (dokonca sa už aj hral).
No a ja by som sa potrebovala poradiť - ako s ním tieto prvé dni nažívať a "pracovať", čomu sa vyvarovať ... - tak aby sme mali dobrý štart a drobec bol u nás spokojný & šťastný.

Viem, že je toho popísaného veľa - a prešla som všetky vlákna k žakovi na parrote, aj som celkom dosť načítala ... ale teória je teória a košatý strom života ... tak sa obraciam na skúsenejších o radu .

Bubo pozdravuje a ja ďakujem za rady / tipy / info.

Gargamelka

BBcode:
Hide post links
Show post links

Užívateľov profilový obrázok
sasa
Príspevky: 3585
Člen od: Ut 21. Dec 2004, 14:04

Bubo - nový člen rodiny

Príspevokod užívateľa sasa » Pi 27. Jún 2014, 12:02

nerozmazlit. šrouby se povolují snadno, utahují těžko. takže věnovat mu asi tak polovinu pozornosti, než bys momentálně ráda, stejně tak žádné dlouhé pobyty mimo klec. z klece se vylézá na tvůj povel - na ruce nebo na klacku, zakázané činnosti jsou zakázané od prvopočátku.
Obrázok

BBcode:
Hide post links
Show post links

erik
Príspevky: 92
Člen od: St 4. Jan 2012, 19:38

Bubo - nový člen rodiny

Príspevokod užívateľa erik » Ne 29. Jún 2014, 12:16

Tak vitaj v tomto fore. Presne ako pise sasa od zaciatku zakazovat co ma mat zakazane a striktne dodrziavat. Bolo by dobre keby mal vtaci strom a povolit mu sediet iba na nom a takisto ucit ho tam kadit, ale to az trochu neskor, teraz musi byt v klietke a sem tam sa s nim pohrat a naspat do klietky, nerozmaznat! Pokial chces mat dvere v tomto stave aj o rok , nedovolit mu na nich sediet. Ja som to urobil a mame dvere z vrchu ohoblovane:-). Mame ich dvoch, co aj tebe po case urcite odporucam,. Povodne sme mali iba jednu zakinku, nad druhym sme nerozmyslali, ale ked sme videli ako byva dlho cez den sama v klietke tak musel prist druhy. Drzim palce.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Bubo - nový člen rodiny

Príspevokod užívateľa lola » Ne 29. Jún 2014, 22:03

Vďaka za tipy - je super keď sa má človek s kým poradiť :) .
Zatiaľ sa s Bubom spoznávame a snažíme sa zaviesť režim - ráno má povolený výjazd mimo klietky na 15 - 20 minút, večer cca na 30 - 40 minút.
Je veľmi šikovný - nastupovanie na ruku, alebo konár už má skoro zmáknuté /snažím sa, aby to mal spojené s "hop"/.

Dnes manžel urobil nájazd do Hornachu a tak nám v obývačke na strope pribudlo:
[img]http://www.parrotclub.sk/forumfull/usergallery/Gargamelka/bubo-lanoupgr.jpg.jpg[/img]

V pláne je aj "upgrade" lanovej rezidencie, a samozrejme už sa plánuje vtáči strom. Manžel je kutil (kutí rád a veľmi šikovne), takže už nameriaval (kam by to vošlo, aby mal papúch pohodlie a my tiež). Keď som sa spýtala či tam nebude zavadzať skrinka - manžel odpovedal "čo by zavadzala - šak tam dám ten strom" ... keď zistil, že tam sú nejaké ozdobné serepetičky tak skonštatoval "aj tak na to len sadá prach, tak čo s tým... ten strom tam bude lepší " ... takže sa u nás dnes behalo a meralo ... aby sa papúch dobre mal ... :) .

Akurát teda zatiaľ neviem trafiť do jeho ovocno - zeleninovej chuti. Banán celkom môže, ale inak ... dnes klofol do jablka a vyhodil ho von z misky s výrazom "čo tu toto robí?" .. Zatiaľ to robím tak, že v jednej miske má zmes od Verselle Laga (s primiešaným sušeným ovocím a občas nejaký ten oriešok z orechovej zmesky od toho istého výrobcu) v druhej máva čerstvé ovocie a zeleninu a samozrejme nechýba ani miska na vodu ...
Tak sa chcem poradiť ako prekabátiť jeho ignoranciu čerstvého ovocia / zeleniny ... - vítané sú všetky tipy / nápady ...
- Edited by Gargamelka am 29.06.2014, 22:07 -

BBcode:
Hide post links
Show post links

erik
Príspevky: 92
Člen od: St 4. Jan 2012, 19:38

Bubo - nový člen rodiny

Príspevokod užívateľa erik » Po 30. Jún 2014, 22:42

Kupte mu napichovaci spiz. Na to mozes napichnut kopu ovocia a zeleniny, ktore nijako nezhodi len ich musi rozkuskovat a skor nieco aj prehltne. Treba mu ovocie a zeleninu davat kazdy den. Banan je dobry aj jabko, skus aj ribezle, marhule to moji miluju, mladucku mrkvicku, petrzlen aj s vnatkou, hrasok cely aj so supkou, davaj mu to co prave rastie teraz je plna zahrada mladej zeleninky. My kupujeme uz aj kukuricu a tu nakrajam na kruzky a napichnem na spiz. Melony zlte aj cervene a najviac lubia luskat semienka z nich.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Bubo - nový člen rodiny

Príspevokod užívateľa lola » Ut 1. Júl 2014, 21:41

Taak sa to pekne rozseklo :)
Stačilo vymeniť umiestnenie misky na zmes a zeleninovo ovocnej. Ešte v ten večer zdlábol mrkvu, dnes bez problémov jablko aj broskyňu .... 8-)

Ale pokroky robí obrovské fešák .... mucká sa o dušu ... na ruku nastupuje (v klietke) úplne v pohode, zvláda aj nástup na paličku (ale to ešte treba doladiť).


[quote][i]erik napísal(a):[/i]
Kupte mu napichovaci spiz. Na to mozes napichnut kopu ovocia a zeleniny, ktore nijako nezhodi len ich musi rozkuskovat a skor nieco aj prehltne. Treba mu ovocie a zeleninu davat kazdy den. Banan je dobry aj jabko, skus aj ribezle, marhule to moji miluju, mladucku mrkvicku, petrzlen aj s vnatkou, hrasok cely aj so supkou, davaj mu to co prave rastie teraz je plna zahrada mladej zeleninky. My kupujeme uz aj kukuricu a tu nakrajam na kruzky a napichnem na spiz. Melony zlte aj cervene a najviac lubia luskat semienka z nich.[/quote]

BBcode:
Hide post links
Show post links

Užívateľov profilový obrázok
sasa
Príspevky: 3585
Člen od: Ut 21. Dec 2004, 14:04

Bubo - nový člen rodiny

Príspevokod užívateľa sasa » St 2. Júl 2014, 09:24

nastupování na paličku určitě dolaďte, až přestane být sladké mimino a vyloupne se z něj standardní spratek, může se tato dovednost zatraceně hodit

mimo to dostatečně dlouhým klackem se dá snadno zdloubnout z míst jako garnýž a podobně
[size=9px][color=red][i]- Modifikované užívateľom sasa dňa 02.07.2014, 09:25 -[/i][/color][/size]
Obrázok

BBcode:
Hide post links
Show post links

petra
Príspevky: 2244
Člen od: Št 31. Júl 2003, 12:12

Bubo - nový člen rodiny

Príspevokod užívateľa petra » St 2. Júl 2014, 11:04

Hele :) , takhle mi behal amazonan po lanech nad hlavou a dnes uz nemuzu ani do klece, aby me nesezral.
- Editované užívateľom Petra dňa 02.07.2014, 11:06 -

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Bubo - nový člen rodiny

Príspevokod užívateľa lola » St 2. Júl 2014, 11:12

Na nastupovaní na paličku sa intenzívne pracuje - to máme medzi prioritami.
Manžel sa smial keď som si vytlačila tvoje heslo "šrouby se povolují snadno, utahují těžko" a pri tom obrázok papagája ... . Tak som mu vysvetlila princíp a povedal, že "tesať do kameňa - múdre slová" .
Učíme ho, že po otvorení klietky sa nastupuje na ruku / paličku a nie že vyletím si lebo chcem .... a pomaly ale isto ho zvykáme na "jeho" miesta (tzn. lanová preliezka, ihrisko nad klietkou (tam je placuuu) - tam sa mu postupne dopĺňaju hračky a odpútavače pozornosti (to sa to recykluje v domácnosti - papier a drevo budú u nás nedostatkový tovar týmto tempom :)).

Akurát ma zaujalo, že hračky a povrázky si vie chytiť nôžkou, ale ovocie, zeleninu, alebo orechy ešte nie. Má 3 mesiace, tak si myslím, že to ešte príde ...

[quote][i]sasa napísal(a):[/i]
nastupování na paličku určitě dolaďte, až přestane být sladké mimino a vyloupne se z něj standardní spratek, může se tato dovednost zatraceně hodit

mimo to dostatečně dlouhým klackem se dá snadno zdloubnout z míst jako garnýž a podobně
[size=9px][color=red][i]- Modifikované užívateľom sasa dňa 02.07.2014, 09:25 -[/i][/color][/size][/quote]

BBcode:
Hide post links
Show post links

Užívateľov profilový obrázok
coala
Príspevky: 5296
Člen od: Po 29. Júl 2002, 12:53

Bubo - nový člen rodiny

Príspevokod užívateľa coala » Pi 4. Júl 2014, 18:16

neskôr budeš musieť asi ako väčšinou my všetci kŕmiť tak, že doobeda dáš len misku s ovocím aby ti ovocie a zeleninu jedol najprv
a misku s granulami a zrnom až večer

aspoň ja mám skúsenosť takú, že keď im dám všetko naraz aj keď každé do solo misky tak sa mi na zeleninu a ovocie vykašlú a vyhádžu mi to na zem :-O
Nie som bezcitná, dokážem predstierať.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Bubo - nový člen rodiny

Príspevokod užívateľa lola » Pi 4. Júl 2014, 20:34

Dobrý nápad :) - vyskúšame.

[quote][i]Coala napísal(a):[/i]
neskôr budeš musieť asi ako väčšinou my všetci kŕmiť tak, že doobeda dáš len misku s ovocím aby ti ovocie a zeleninu jedol najprv
a misku s granulami a zrnom až večer

aspoň ja mám skúsenosť takú, že keď im dám všetko naraz aj keď každé do solo misky tak sa mi na zeleninu a ovocie vykašlú a vyhádžu mi to na zem :-O[/quote]

BBcode:
Hide post links
Show post links

erik
Príspevky: 92
Člen od: St 4. Jan 2012, 19:38

Bubo - nový člen rodiny

Príspevokod užívateľa erik » So 5. Júl 2014, 08:33

Svata pravda coala.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Bubo - nový člen rodiny

Príspevokod užívateľa lola » Po 7. Júl 2014, 13:02

Tak sme zaviedli režim - ráno ovocie & zelenina a podvečer suché (buď krmivo, alebo zmes orieškov a sušeného ovocia / prípadne zmeska krmiva a suš. ovocia a orechov/ a zatiaľ (ťuk, ťuk) to vyzerá veľmi dobre.
Už mu nekrájam nič na drobno - ale dávam väčšie kúsky - nech si to berie do pazúrikov ... tak niektoré už občas aj takto schrúme.
Hrací plácek v obývačke už je zasa o niečo vylepšený - pribudol tam taký fest konár (hrubý) ... a Bubo ho miluje. Dobre sa mu po ňom lozí a rád ho brúsi 8) .
Zatiaľ si popod zobák sem tam brkoce nejaké zvuky ... minule teda skoro predviedol kohúta (susedia majú sliepky aj s kohútom) ... dnes mi zas prišlo, že pri zaspávaní vydal zvuk ako keď môj zákonitý spí príliš tuho (rozumej "chrápe") ...
Ale ... učíme ho, že keď otvoríme voliérku - tak sa ide na lanovú preliezku ... tam sa vykaká (na tom sme už pripravení) a hrá sa o dušu ... ráno to má tak na pol hodiny, večer tak na 2 hodiny ... tak snáď sme na dobrej ceste mať doma spokojného Buba :20:

BBcode:
Hide post links
Show post links

Užívateľov profilový obrázok
sasa
Príspevky: 3585
Člen od: Ut 21. Dec 2004, 14:04

Bubo - nový člen rodiny

Príspevokod užívateľa sasa » Po 7. Júl 2014, 13:14

[quote]pri zaspávaní vydal zvuk ako keď môj zákonitý spí príliš tuho (rozumej "chrápe"[/quote]
naši zas uměj výborně mlaskat.
Obrázok

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Bubo - nový člen rodiny

Príspevokod užívateľa lola » Po 7. Júl 2014, 14:53

Fuj to sa mi ale uľavilo ... - prvý moment by sa vo mne krvi nedorezal ... :) .
A teraz to ešte aj vyzerá, že pribral do repertoáru akési pokusy o napodobenie vrzania (ale čoho netuším) ... ou jee ... :25:

[quote][i]sasa napísal(a):[/i]
[quote]pri zaspávaní vydal zvuk ako keď môj zákonitý spí príliš tuho (rozumej "chrápe"[/quote]
naši zas uměj výborně mlaskat.[/quote]

BBcode:
Hide post links
Show post links

mirekl
Príspevky: 21
Člen od: Ut 15. Júl 2014, 19:38

Bubo - nový člen rodiny

Príspevokod užívateľa mirekl » Št 17. Júl 2014, 12:32

Krásný žakouš, Claire zatím nic nenapodobuje, ale utěšuju se, že je to amazoňanka a začne mluvit později :)

BBcode:
Hide post links
Show post links

Užívateľov profilový obrázok
coala
Príspevky: 5296
Člen od: Po 29. Júl 2002, 12:53

Bubo - nový člen rodiny

Príspevokod užívateľa coala » Št 17. Júl 2014, 16:21

Mirku amazoňany rozprávajú čistejšie ako žakovia a niekedy aj oveľa viacej
Nie som bezcitná, dokážem predstierať.

BBcode:
Hide post links
Show post links

mirekl
Príspevky: 21
Člen od: Ut 15. Júl 2014, 19:38

Bubo - nový člen rodiny

Príspevokod užívateľa mirekl » Št 17. Júl 2014, 18:56

Ahoj Coalo, zatím mě Claire předvádí leteckou akrobacii, ale nic neopakuje, žakové asi začínají dřív :)

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Bubo - nový člen rodiny

Príspevokod užívateľa lola » Št 17. Júl 2014, 22:18

No tak u Buba sú to zatiaľ náznaky opakovania zvukov ... manžel spomínal, že dnes krásne čisto zapískal ... občas si brboce niečo čo vyzerá ako náznaky zvukov ... tak uvidíme čo sa z potvoráka vykľuje v tomto smere ... má necelé 4 mesiace, tak to si asi ešte chvíľu počkáme aj my :)
Z nástenky mi už zrušil skoro všetky položky čo tam boli ... - neviete či náhodou nie je dostať niečo čo udrží papiere, alebo také drobnosti na korkovej nástenke? Alebo sa s ňou mám rovno rozlúčiť a venovať ju Bubovi ? :20:
Inak to vyzerá tak, že je maniak na ceruzky ... - tak sme rozmýšľali - drievok v takom rozmere máme doma až až ... umyť to a natrieť nejakou nezávadnou farbou (ideálne krikľavou) - je nejaká taká farba ? Alebo to nie je veľmi bezpečné ... ?

BBcode:
Hide post links
Show post links

erik
Príspevky: 92
Člen od: St 4. Jan 2012, 19:38

Bubo - nový člen rodiny

Príspevokod užívateľa erik » Pi 18. Júl 2014, 08:02

Urcite drevo nenatierajte ziadnou farbou. Vysusene kusky dreva namoc do potravinarskej farby. Tie drahe drevenne hracky ktore predavaju v obchodoch vyrabaju tak isto.

BBcode:
Hide post links
Show post links

Užívateľov profilový obrázok
coala
Príspevky: 5296
Člen od: Po 29. Júl 2002, 12:53

Bubo - nový člen rodiny

Príspevokod užívateľa coala » Pi 18. Júl 2014, 11:12

Mirku môj žltočelák vykrikoval v 3 mesiacoch ahoj :)
Nie som bezcitná, dokážem predstierať.

BBcode:
Hide post links
Show post links

Užívateľov profilový obrázok
sasa
Príspevky: 3585
Člen od: Ut 21. Dec 2004, 14:04

Bubo - nový člen rodiny

Príspevokod užívateľa sasa » Pi 18. Júl 2014, 11:32

nic mu nenatírej, radosti bude i tak dost a jedna mu vydrží asi tak 2 minuty :)
Obrázok

BBcode:
Hide post links
Show post links

mirekl
Príspevky: 21
Člen od: Ut 15. Júl 2014, 19:38

Bubo - nový člen rodiny

Príspevokod užívateľa mirekl » Pi 18. Júl 2014, 12:24

[quote]Coala napísal(a):[hr][i]Mirku môj žltočelák vykrikoval v 3 mesiacoch ahoj :)[/i][/quote]

nj, jenže Claire byla i se sourozencama a s mláďaty žaků zavřená ve sklepě (pivnici), mě dělá radost i nemluvící :)

prepáč že miesto odpovede pod tebou som ti omylom zeditovala post
už som to opravila ;-)

[size=9px][color=red][i]- Modifikované užívateľom Coala dňa 18.07.2014, 13:06 -[/i][/color][/size]

BBcode:
Hide post links
Show post links

Užívateľov profilový obrázok
coala
Príspevky: 5296
Člen od: Po 29. Júl 2002, 12:53

Bubo - nový člen rodiny

Príspevokod užívateľa coala » Pi 18. Júl 2014, 13:04

[quote]nj, jenže Claire byla i se sourozencama a s mláďaty žaků zavřená ve sklepě (pivnici), mě dělá radost i nemluvící :)[/quote]

moji boli tiež so súrodencami ;-)
a ja som ti to nepísala preto, že som sa chcela povyšovať, ja som ti to písala preto aby si vedel, že môžeš určite rátať s tým, že ti claire rozprávať bude nakoľko amazoňany z mojej a nielen z mojej skúsenosti sú akčnejší a ukecanejší než žakovia

ak si to pochopil inak tak prepáč

u žakov tak 1ks ku 100ks je talent na rečnenie
amazoňana nepoznám ani jedného ktorý by nekecal
[size=9px][color=red][i]- Modifikované užívateľom Coala dňa 18.07.2014, 12:57 -[/i][/color][/size]
Nie som bezcitná, dokážem predstierať.

BBcode:
Hide post links
Show post links

mirekl
Príspevky: 21
Člen od: Ut 15. Júl 2014, 19:38

Bubo - nový člen rodiny

Príspevokod užívateľa mirekl » Pi 18. Júl 2014, 13:20

[quote][i]Coala napísal(a):[/i]
[quote]nj, jenže Claire byla i se sourozencama a s mláďaty žaků zavřená ve sklepě (pivnici), mě dělá radost i nemluvící :)[/quote]

moji boli tiež so súrodencami ;-)
a ja som ti to nepísala preto, že som sa chcela povyšovať, ja som ti to písala preto aby si vedel, že môžeš určite rátať s tým, že ti claire rozprávať bude nakoľko amazoňany z mojej a nielen z mojej skúsenosti sú akčnejší a ukecanejší než žakovia

ak si to pochopil inak tak prepáč

u žakov tak 1ks ku 100ks je talent na rečnenie
amazoňana nepoznám ani jedného ktorý by nekecal
[size=9px][color=red][i]- Modifikované užívateľom Coala dňa 18.07.2014, 12:57 -[/i][/color][/size][/quote]

ne já to pochopil dobře, ale špatně vysvětlil, někdy je v inzerátu že jsou mláďátka zvyklá na domácnost, lidi a domácí zvířata (tahle mláďata pak mluví dřív), ale Claire byla zavřená ve sklepě, tak začne asi mluvit později :)

BBcode:
Hide post links
Show post links


Návrat na "Archív"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 0 neregistrovaných