problem s cernejucim perim

lola

problem s cernejucim perim

Príspevokod užívateľa lola » Pi 5. Mar 2010, 09:09

caute

mame problem s nasim milacikom papusikom.. odkedy sme ju kupili (koniec jesene 2008, vtedy ako 8 mesacnu), pomalicky jej cernie perie.. jemne to mala "chytene" uz vtedy, ale to bolo fakt jemne... navyse potom na jar 2009 preperovala, takze sa vratila do "normalu" ... ale odvtedy nepreperovala a stale sa jej to zhorsuje.. tie pierka nie su nejak poskodene (az na par vinimiek hlavne ked je pierko normalne ofarbene, len koncek je scerneny, tak na par miestach ma to cierne akoby "odseknute" takym rovnym rezom - sama si to ale spravit nemohla lebo som si to vsimol prave na 2-3 pierkach na hlave), inak jej nepadaju, len proste cerneju ... stravou by to nemalo byt, to som uz konzultoval aj zo zverolekarmi aj so sestrou (deny - rajprepapagaje ;-)) ... nejaky napad ? na nete som nasiel par fotiek ar ktore to maju tiez ale maximalne tak v tom uvodom stadiu ako to mala ked sme ju kupili - cize len uplne malo kde-tu ...

tu je jedna fotka, viac fotiek najdete na fotky - problemy s perim

Obrázok

pre porovnanie takto vyzerala koncom 2008
Obrázok

- Modifikované užívateľom dendy dňa 05.03.2010, 09:11 -

Tags:
BBcode:
Hide post links
Show post links

Užívateľov profilový obrázok
sasa
Príspevky: 3585
Člen od: Ut 21. Dec 2004, 14:04

problem s cernejucim perim

Príspevokod užívateľa sasa » Pi 5. Mar 2010, 10:04

veterinar nejaky vysetreni delal? krevni obraz, biochemie...
Obrázok

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

problem s cernejucim perim

Príspevokod užívateľa lola » Pi 5. Mar 2010, 10:11

cca 4 mesiace dozadu sme boli v brne u grimovej... sice koli niecomu inemu (mala zacala zvracat), ale robila jej komplexne testy (zobrala jej asi 3 apulky krvi :) ale jedine co nasla boli nejake bakterie v truse (koli comu pravdepodobne zvracala) - na to ale vtedy dostala antibiotika a a po par dnoch uz bola ok...

BBcode:
Hide post links
Show post links

Užívateľov profilový obrázok
sasa
Príspevky: 3585
Člen od: Ut 21. Dec 2004, 14:04

problem s cernejucim perim

Príspevokod užívateľa sasa » Pi 5. Mar 2010, 10:48

memu samci nobilisky se obcas objevuji v peri podobne cerne skvrny (jako na druhe fotce), zvlaste po lonskem hnizdeni vypadal dost pouzite, po prepereni se to spravilo. rekla bych, ze venkovni pobyt jim vylozene prospiva, na podzim, kdyz se vraci domu z voliery, maji oba peri krasne.

taky jedna z pyrur nevypadala nic moc, kdyz jsem si ji prinesla domu, po prepereni byla od druhy k nerozeznani. v jejim pripade to prisuzuju strave

http://www.lerl.info/parrots/fotos/ukli ... ited-1.jpg

asi bych si znovu udelala vylet k veterinari, nebo aspon poslala grymovy fotku
Obrázok

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

problem s cernejucim perim

Príspevokod užívateľa lola » So 6. Mar 2010, 02:51

Moje pyrury obcas taky maji cerna pirka, pohledam jeden casopis, kde se tomuto tematu na par strankach venovali. Co si tak pamatuji, tak to nazyvaji neco jako stresova pirka, ci-li pokud je papouch vystaven nejakemu stresu, i kdyz my to ani nevnimame, tak cernaji. U Bohouse se mi to vyskytlo ve vetsi mire, co dostal Bozenku I , tak mu to velice rychle zmizelo a ani nemusel preperit. No zkusim najit ten casak a udelat vycuc informaci.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

problem s cernejucim perim

Príspevokod užívateľa lola » So 6. Mar 2010, 04:22

Tady pro anglicky mluvici.....

Hi!

Stress bars are known by several similar names, such as fret marks and stress marks. They often look like a black line perpendicular to the vane (across the feather vane). They are areas on a feather where the feather does not form correctly. Sometimes, if you hold your finger behind a stress mark, you will see your finger through it - sometimes there are no barbules there, or they are not completely made, forming a "blank space" or a "webby looking place".

This is typically due to insufficient nutrition (probably primarily protein) at the time that particular area of the feather was forming. It can also be due to factors such as medication or illness, which may affect the way nutrients are processed and made available to or utilized by the body, or may affect various factors that influence the formation of a feather or its branching.

For example, insufficient nutrition may cause pigeons to produce parts of feathers that have no barbs at all, but when proper nutrition is resumed, the barbs are again produced - and this can occur on the same feather: the area without barb differentiation would be the part formed during the nutritional stress.

Young birds that are growing alot of feathers at one time, or birds that pluck out their feathers, then resume growing them, or birds that had a number of feathers removed or pulled out for some reason, then are growing them back, or birds like macaws that produce very large, long feathers may show more stress bars at those times, even when fed what would normally appear to be a very healthy diet. That is because in these types of situations, the birds are producing a very large number of feathers at one time, or are forming very large feathers that are requiring an unusual amount of nutrition to produce.

You may notice that a particular feather or set of feathers (feathers typically molt symmetrically - the outside right tail feather molts today, and the outside left tail feather molts tomorrow) tends to exhibit the stress bars. These probably tend to be tail or primary or secondary feathers (the largest feathers on the body), but can be other feathers. When you notice a tail, primary or secondary feather or stress bar feather fall out, start feeding a bit more high quality protein in the diet for a couple of weeks until the feather has grown in (smaller feathers may not take as long). This kind of high quality protein can be in the form of a half a hard boiled eggwhite a couple of times a week. A little yolk and some quality seeds with a little oil, like sunflower or safflower may also be helpful.

These foods may help to increase the protein and a bit of the lipids needed to make strong, glossy feathers without stress marks.

When the feathers have grown in, reduce the protein and the extra seeds to the lower amount you would normally feed your Eclectus.

Something to keep in marted ind when watching for the best time to increase the protein in the diet is that when you see a feather fall out, the new feather has already started to form in the feather follicle - that is what pushes the old feather out. Also, feathers form in "real time". Whatever is going on in the body at the time each milimeter of the feather is forming is what will be reflected in that milimeter of the feather itself.

Feathers with stress marks molt in about one year (like other feathers).<

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

problem s cernejucim perim

Príspevokod užívateľa lola » So 6. Mar 2010, 20:54

@ksarka tu je to "skoro" po slovensky.

Ahoj!

Stres bary sú známe niekoľko podobných názvov, ako je trápili známky a známky stresu. Oni často vyzerajú ako čierne kolmo na lopatky (cez pero lopatky). Sú oblasti, kde na pierko pierko netvoria správne. Niekedy, keď budete držať prst za známky stresu, uvidíte prst skrz - niekedy neexistujú barbules tam, alebo nie sú úplne vyrobené, ktoré tvoria "voľné miesto" alebo "Webby hľadá miesto".

To je väčšinou dôsledkom nedostatočnej výživy (pravdepodobne najmä proteín) v okamihu, keď niektoré oblasti perie bolo tvárnenie. Toto tiež môže byť spôsobené faktormi, ako sú lieky alebo choroby, ktoré môžu ovplyvniť spôsob, akým živiny sú spracované a sprístupnené alebo používaný subjektom, alebo môžu ovplyvniť rôzne faktory, ktoré ovplyvňujú vznik peria alebo jeho vetvenia.

môže napríklad spôsobiť nedostatočné výživy holubov na výrobu častí peria, ktoré nemajú ostne vôbec, ale keď je opäť správnej výživy, sú ozubom opäť vyrába - a to môže nastať na rovnakom pierko: priestor bez hrotu rozlíšenia by sa časť tvoria počas nutričný stres.

Mladí vtáky, ktorí sú stále veľa peria naraz, alebo vtáky, ktorí trhať ich perie, potom im opäť rastie, alebo vtáky, ktoré mnohé z nich odstráni a vytiahol z nejakého dôvodu, potom rastú späť, alebo vtáky ako ara, ktoré produkujú veľké, dlhé perie môže ukázať väčší dôraz bary pri tých čias, aj keď sa kŕmi, čo by sa za normálnych okolností sa javí ako veľmi zdravej výživy. To preto, že v týchto typoch situácií, vtáky vyrábajú veľké množstvo z nich naraz, alebo sa tvoria veľké peria, ktoré vyžadujú neobyčajné množstvo výživy na výrobu.

Môžete si všimnúť, že konkrétny perom alebo súbor perie (perie typicky molt symetricky - mimo právo molts perie chvosta dnes, a ľavé vonkajšie molts zajtra perie chvosta), má tendenciu vykazovať stresu barov. Tieto pravdepodobne majú tendenciu byť chvost alebo primárne alebo sekundárne perie (najväčší peria na tele), ale môže byť iná peria. Keď si všimnete chvost, primárne alebo sekundárne perom alebo stres bar peria vypadnú, začať kŕmiť trochu viac vysoko kvalitných bielkovín v strave na pár týždňov, ako pierko Zvýšil sa (menšie peria nemusí trvať tak dlho). Tento druh vysoko kvalitných bielkovín môže byť vo forme polovice varených bielok niekoľkokrát týždenne. Málo žĺtka a niektorých kvalitných semien s trochou oleja, ako sú slnečnice a svetlice môžu byť tiež užitočné.

Tieto potraviny môžu pomôcť zvýšiť bielkoviny a trochu lipidov nevyhnutných pre ich silné a lesklé perie bez stresu známok.

Keď perie rozrástol, obmedziť bielkoviny a ďalšie semená na nižšiu sumu, ktorú by za normálnych okolností kŕmiť svoje Eclectus.

niečo držať v MARTED ind pri sledovaní za najlepší čas na zvýšenie obsahu bielkovín v strave je, že keď vidíte perie vypadnú, nové pero už začalo formovať v folikul z pera - to je to, čo tlačí staré perie von. Tiež, perie forme v "reálnom čase". Nech sa deje v tele v čase, keď každý milimeter z peria sa tvorí, je to, čo sa odrazí v tom milimeter z peria sám.

Perie sa molt napätie ochrannými známkami asi jeden rok (rovnako ako ostatné perie) . <

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

problem s cernejucim perim

Príspevokod užívateľa lola » So 6. Mar 2010, 23:38

Hm, tak takovyto preklad je horsi nez nic.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

problem s cernejucim perim

Príspevokod užívateľa lola » Ne 7. Mar 2010, 19:14

jo :-) ten original v anglictine som vcelku precital a porozumel (len par veci som konzultoval zo slovnikom alebo manzelkou :-)) ale z tohto prekladu by som neporozumel skoro nic :-)))

ale toto to nebude, stres tazko, stres je asi to posledne co by mohla nasa zara z niecoho mat, v skutocnosti je to tak vynimocne antistresovy a pohodovy vtak az je to nepravdepodobne :)

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

problem s cernejucim perim

Príspevokod užívateľa lola » Po 8. Mar 2010, 11:49

aj nedostatok slnka môze byt pre papagaja stresom a ty to nemusis na spravani spozorovat, aj ludia sa tvaria ze im nic nieje a skutocnost je taká ze iba skrývaju skutocné pocity u vtakov to bude asi podobné a vyvolat to moze čokolvek od mixéra po cukor v piskote....

BBcode:
Hide post links
Show post links

deny
Príspevky: 770
Člen od: Pi 23. Júl 2004, 20:50

problem s cernejucim perim

Príspevokod užívateľa deny » Ut 9. Mar 2010, 21:53

Tak po konzultacii s veterinarom (ma dost velke skusenosti z praxe) sme prisli na to, ze je to pravdepodobne sposobene nedostatkom slnka. Zarinka je pocas celeho roka chovana vo vnutri a ked este zvazim Sasinu skusenost tak je to vysoko pravdepodobne. Zacali sme pouzivat specialnu lampu AviLux (na principe Arkadie). Malo by to pomoct takze uvidime ;) .

BBcode:
Hide post links
Show post links

deny
Príspevky: 770
Člen od: Pi 23. Júl 2004, 20:50

problem s cernejucim perim

Príspevokod užívateľa deny » Ut 9. Mar 2010, 21:54

Este som zabudla: zaujimave je, ze vraj na toto dost casto trpia prave ary..

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

problem s cernejucim perim

Príspevokod užívateľa lola » St 10. Mar 2010, 07:09

Zacali sme pouzivat specialnu lampu AviLux (na principe Arkadie)

deny, dej pak vědět výsledky. plánuju lampu zakoupit a zajímalo by mě, jestli to má opravdu uváděný účinek.
některé zdroje uvádějí, že se zvýší i chuť k jídlu a zlepší psychika. u arnieho bych to celkem uvítala :)

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

problem s cernejucim perim

Príspevokod užívateľa lola » St 10. Mar 2010, 08:20

ono to aj tak nebude moc relevantny vysledok lebo okrem toho ze jej vecer svietim tou lampou tak som ju cez den zacal viac davat na slnko - teda strom ktory ma dole v obyvacke som prisunul k balkonovym dveram tak aby na neho poobede svietilo slnko.. ocividne sa jej to paci lebo vcera sa 2 a pol hodiny z neho nepohla - najprv sa tam hodinu hrala s hrackami a potom tam driemala a vyhrievala sa ... :) ale ta lampa je zvlastna, vsimol som si jednu vec ze ked je zapalena tak sa mi pri nej horsie robi na kompe - robi mo to na oci podobne zle ako ked mi na display svieti slnko... aj ked to samozrejme nieje az tak intenzivne... takze asi fakt nieco na tej sirokospektralnosti toho svetla bude :) ocividne je to svetlo ine ako z klasickej ziarovky/ziarivky/ledky ...

no uvidme, ci sa nam z havrana opat zmani na aru :-)

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

problem s cernejucim perim

Príspevokod užívateľa lola » St 10. Mar 2010, 09:05

teda strom ktory ma dole v obyvacke som prisunul k balkonovym dveram tak aby na neho poobede svietilo slnko

sklo bohužel nepropouští světlo o vlnové délce nižší než 400 nm, což je vlastně ultrafialové světlo nebo UV (UltraViolet), protože obsahuje přímesi, například sodu (uhličitan sodný). ale tak důležité je, že se jí na sluníčku líbí :-)

robi mi to na oci podobne zle ako ked mi na display svieti slnko...

papouchům by to vadit nemělo. mají odlišné vidění: barevné vidění mají ptáci daleko dokonalejší než lidé. jsou dokonce schopni vnímat i barvy v ultrafialovém spektru. zvláštním útvarem je hřeben (pecten), vyrůstající z cévnatky do sklivce. jeho přesná funkce je dosud nejasná, slouží patrně k výživě oka a zabraňuje oslnění.

a jak dlouho tu lmapu používáš? a zaznamenal si nějaké změny?

- Modifikované užívateľom liaj1 dňa 10.03.2010, 09:16 -

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

problem s cernejucim perim

Príspevokod užívateľa lola » St 10. Mar 2010, 09:24

lampu pouzivam este len 4 dni takze este je moc skoro na to zaregistrovat nejake zmeny ;) uvidime o 2 mesiace ...

BBcode:
Hide post links
Show post links

deny
Príspevky: 770
Člen od: Pi 23. Júl 2004, 20:50

problem s cernejucim perim

Príspevokod užívateľa deny » St 10. Mar 2010, 14:34

Ja pocitam zhruba 2-3 mesiace. Zrovna tak dlho trvalo kym kakadu biely (ktory zostal cely orandzovy po neustalom podavani mrkvy) znova obelel :D .

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

problem s cernejucim perim

Príspevokod užívateľa lola » Ne 30. Jan 2011, 18:23

Zdravim, chtěla bych se zeptat, jak jste se Zarou dopadli? Naše Čája nám totiž začala taky vesele černat, tak by mě zajímalo, jestli má ta lampa nějaké účinky....
thumb_2649.jpg
thumb_2649.jpg (24.06 KiB) 6387 zobrazení

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

problem s cernejucim perim

Príspevokod užívateľa lola » Ne 30. Jan 2011, 21:36

ano zrejme to pomohlo.. neviem povedat na 100% ze to bolo tou lampou, ale nic ine sme nezmenili (stravu, atd..) - a nebolo to nejak zazracne zo dna na den - trvalo to asi 4-5 mesiacov ale teraz vyzera ako z ucebnice, ani najmensi cierny flak :-)

- Modifikované užívateľom dendy dňa 30.01.2011, 21:37 -

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

problem s cernejucim perim

Príspevokod užívateľa lola » Ut 1. Feb 2011, 10:24

tak to jsem ráda:-) asi to teda taky zkusíme, ať jsme též jak ze žurnálu 8)

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

problem s cernejucim perim

Príspevokod užívateľa lola » Ne 27. Feb 2011, 20:02

Tak jsme se konečně pustili do shánění UV lampy a nečekala bych, že to bude takový problém. V žádném zverimexu v okolí nic podobného nemají a když jsem začala hledat na internetu, našlo mi to zářivky vhodné jen terárek. Tak jsem zas zavítala na parrot a začala hledat v tématech. To mě zmátlo ještě víc, protože Vámi doporučené žárovky life-glo nebo repti-glo jsou popisovány jako UVB, o kterých jsem se zas dočetla, že jsou škodlivé.Tak já vážně nevím:-) Mohl by mi někdo, kdo onu zázračnou věc doma má, poradit, co přesně si mám tedy sehnat? Budu všem neskonale vděčná ;)

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

problem s cernejucim perim

Príspevokod užívateľa lola » Ne 27. Feb 2011, 20:21

napis do rajprepapagaje.sk (info@rajprepapagaje.sk), ja som mal ziarovku od nich ;-) neviem presne aky to je typ nemam uz od toho krabicu... ale stale "malej" prisvecujem a perie stale OK :-)

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

problem s cernejucim perim

Príspevokod užívateľa lola » Po 28. Feb 2011, 06:05

Já používám zářivku Arcadia, mělo by to být speciálně pro papoušky, mají ji např. tady:

http://www.rajpapousku.cz/franko/arcadia-kompaktni-usporna-zarivkova-lampa/

BBcode:
Hide post links
Show post links


Návrat na "Archív"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 22 neregistrovaných