UV Lampa

lola

UV Lampa

Príspevokod užívateľa lola » Po 25. Aug 2003, 21:05

Ahojte priatelia,
dnes som bol v jednom obchode s chovateľskými potrebami a bavil som sa na tému výživa a tak ďalej. Na jeden môj dotaz mi predavač navrhol použiť UV lampu do voliéry, údajne od toho sa deje syntéza D3 vitamínu, ktorý napomáha rozvoju kostí a vyfarbeniu zobáčika a tak ďalej. Keďže mám voliérku v byte, tak nemôžem dávať môjho Alexa priamo na slnko veľmi často, tak uvažujem o zriadení takejto lampy. Máte s tým niekto skúsenosti? Aké je to spektrum žiarenia voči ľuďom?
Ďakujem Vám za Vaše rady a skúsenosti.
Bičrak. 8)

BBcode:
Hide post links
Show post links

petra
Člen od: Št 31. Júl 2003, 12:12

UV Lampa

Príspevokod užívateľa petra » Št 28. Aug 2003, 11:15

Čau,

no moc se v osvětleních nevyznám, ale jestli UV lampa znamená světlo co imituje sluneční záření se vším všudy, tak to jsou GLO zářivky. Pro papouchy se doporučuje Life Glo nebo Repti Glo a seženou se v každým Hornbachu nebo lepším zverimexu. Protože mám karanténu ve sklepní místrnosti, kde je z oken jen málo světla, koupila jsem Repti Glo 2.0 (pralesní intenzita), zatím nemám srovnání jak se budou papouši chovat až budou normálně v pokoji, ale zdá se, že jim toto světlo docela vyhovuje, tj. nejsou ospalí a normálně se krmí i opečovávají, jestli tato zářivka zajišťuje i tvorbu vit. D nevím. Světlo má modřejší světlo než normální zářivka.

Myslím, že tu radost z přímého slunečního záření nic nenahradí, ale toho si můžou papouši užít při proletech.

Pokud jsem to popletla a mystifikuji, tak mě prosím opravte.

Petra

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

UV Lampa

Príspevokod užívateľa lola » Št 28. Aug 2003, 17:55

Petra to v zásadě napsala správně. Tyto zářivky se vyznačují tím, že nemají tolik potlačenou část spektra UV-A jako běžné osvětlovací zářivky.

Pro vysvětlení, UV-A se nazývá ta část ultrafialového světla, která je pro živé organismy při běžných intenzitách neškodná, naopak podporuje tvorbu vitamínu D. UV-B je tzv. \"tvrdá\" část ultrafialového spektra, pro živé organismy škodlivá. Tohoto záření se využívá např. v germicidních lampách pro desinfekci, protože spolehlivě zabíjí mikroorganismy. U vyšších živočichů v závislosti na intenzitě a délce expozice vyvolává poškození zraku a pokožky případně vyvolává rakovinu kůže.

Ještě pro vysvětlení princip funkce zářivek: zářivka je trubice, naplněná zředěným plynem (inertní plyny s příměsí par rtuti). V plynu vznikne působením elektrického pole výboj, který vyzařuje poměrně intenzivní UV záření. Přeměna UV záření na viditelné světlo se děje pomocí luminoforu, což je látka (zpravidla oxidy nebo sulfidy různých kovů) nanesená na vnitřní straně trubice, která při vybuzení energií (fotony) ultrafialového záření sama vydává světlo (fotony) jiné vlnové délky, tedy jiné \"barvy\" světla. Vhodnou volbou složení luminoforu lze dosáhnout žádaného spektrálního složení vyzařovaného světla, na obsah UV části spektra má do jisté míry vliv i materiál trubice. Protože obyčejné sklo UV paprsky téměř nepropouští (což je pro běžné osvětlovací zářivky spíš výhoda), používají se pro tyto účely skla na bázi křemene. Tím (a samozřejmě objemem výroby) je vysvětlena i vyšší cena speciálních zářivek.
Postupem času se schopnost luminoforu emitovat světlo snižuje, jas zářivky klesá. Výrobci uvádějí, že životnost té části luminoforu, odpovědné za vyzařování užitečného UV-A spektra je cca rok, takže zářivka sice svítí, ale už jen jako obyčejná zářivka. Docela by mě zajímaly výsledky nějakého exaktního měření, zda je tomu zkutečně tak, nebo jde jen o způsob, jak každoročně z uvědomělého chovatele vytáhnout další stokoruny..

Čau Jirka

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

UV Lampa

Príspevokod užívateľa lola » Pi 29. Aug 2003, 22:52

Jirko...
Mozno tam dole v strednej europe nie su az tak tie ziarivky az take dolezite, ak maju papagaje vylet na cerstvy vzduch a byt na slniecku, tak su to len vyhodene peniaze. Naproti tomu u nas na severe je to nieco uplne ine, ziadny
poriadny chovatel sa tu vlastne bez tych ziariviek nezaobide, tuto na forach sa tato tema omiela stale d okola, co treba aj chapat. Cez leto tu mame biele noci, ale cez zimu tu mame asi tak svetlo 5 hodin a aj to je pod mrakom, takze ver mi, ze to na tych vtakoch je vidno a dost... ci maju dostatok, alebo nedostatok osvetlenia a to ti nenahradi sebelepsia vyziva. Ja väcsinu mladych odchovavam v zime, lebo vtedy mam dost casu a sam tie ziarivky pouzivam, u nas ich odporucaju vymienat ich raz pol roka, cize po kazdej zime ich zahodim, aj napriek tomu ze na prvy pohlad svietia bez problemov...a potom na dalsiu zimu kupim nove.
Maj sa Gery1.
Inak ja o tom mozem pisat cele slohy... :)

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

UV Lampa

Príspevokod užívateľa lola » Ne 31. Aug 2003, 15:55

Ahojte,
Jirka to napísal super s dokonalým výkladom. Len nerozumiem jednej veci a síce, že web stránkach (myslím tie grafy) uvádzajú spektrum tak od 400nm vyššie takmer pre všetky trubice a UV-B začína pri 280nm do 315nm a UV-A začína od 315 do 400nm.

http://www.pet-expo.com/cgi-bin/FULLPRES.exe?PARTNUM=HAA1642

Na trubici Repti-Glo je napísané 280-320nm, čo by bolo v pásme UV-B. Viditeľné žiarenie je cca od 400nm. Takže grafy ukazujú tak maximálne viditeľné spektrum a to UV je naďalej záhadou. Ako som spomenul, tak jedine na Repti-Glo je napísaný UV rozsah. Asi sa budem musieť vypraviť do obchodu a pozrieť si to. Apropo, tá Life-Glo stojí okolo 700Sk. Niekde vo svete som ju našiel v zásielkovom obchode za cca 25 USD.
Gery, čo sa zvykne používať u vás? A ak to máš v bytovej voliére, nevadí takéto svetlo ľuďom?
Ďakujem.
Bičrak.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

UV Lampa

Príspevokod užívateľa lola » Ne 31. Aug 2003, 21:02

Podle mne je hlavni rozdil mezi Life-Glo a Repti-Glo trubicemi v tom, ze Life-Glo ma na vnitrni strane reflektor, cili vyzaruje maximalne v jednom smeru cca v uhlu 180°. Problem je v tom, ze reflektor je orientovany vzhledem ke kolikum tak, ze aby trubice vyzarovala kolmo dolu, musi byt koliky orientovany svisle. V akvarijnich osvetlovacich telesech to neni problem, protoze tam jsou drzaky zarivky upevnene obvykle horizontalne, ale v beznych stropnich svitidlech by nam Life-Glo svitila do boku misto dolu.
Zarivky Repti-Glo se vyrabeji v nekolika verzich, z nichz nejblize Life-Glo je asi Repti-Glo 2.0 . Cena je zhruba polovicni. Skodlivych ucinku se netreba obavat, jednak je spektrum skutecne limitovano do oblasti UV-A, druhak intenzita dosazena jednou (i vice) zarivkami nedosahuje zdaleka ani zlomku intenzity slunecniho svetla na povrchu zeme v jasnem dni.

Na internetu byly sveho casu hojne zminovany specialni zarivky Arcadia Bird Lamp, jak klasicke trubice tak kompaktni provedeni (pouzitelne misto normalni zarovky). Bohuzel, v CR je nikdo neprodava a kdyz jsem se pred casem dotazoval vyrobce zda ma o distribuci zajem, sdelil mi, ze je v jednani o zastoupeni s firmou Placek. Tato firma vsak dosud uvedene zbozi nenabizi, mam pocit ze jednani vysumela do vytracena. Nicmene Placek dodava prave zarivky Hagen (vsechny ty ruzne ..GLO). Pokud bude ze strany chovatelu zajem, muzu tyto zarivky nabidnout v e-shopu. Cenove to vychazi na cca 1000 Kc za Life-Glo, 420 Kc za Repti-Glo 2.0, vse pro klasickou zarivku 120cm, 40W. Kratsi trubice samozrejme stoji mene a maji adekvatne mensi vykon. Ovsem pro zasilkovy obchod je to ponekud choulostive zbozi na prepravu..

Ahoj Jirka.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

UV Lampa

Príspevokod užívateľa lola » Po 1. Sep 2003, 13:30

Nie to nevadi ludom.
Ja pouzivam lampy od firmy arcadia.
Na to aby sisa co najviac priblizil k dennemu svetlu potrebujes
na 12 metrov stvorcovych cca 12kusov 36 watovych, alebo 8 kusov
58 watovych ziariviek.
Inak tuto mas viacej info...
http://www.arcadia-uk.com/en/220birdlamp.html
Maj sa Gery1

BBcode:
Hide post links
Show post links

robo
Člen od: Ne 4. Aug 2002, 10:06

UV Lampa

Príspevokod užívateľa robo » Po 2. Jan 2006, 18:18

Potrebujem si overiť jednu informáciu a čo z nej vyplýva:

V PAPOUŠKOCH 4/2002 je článok o osvetlení a UV lampách. Citujem z neho: " UV paprsky jsou ovšem absorbovány okenními tabulkami - ať jsou vyrobeny ze skla, plexiskla nebo jiných umělých hmot" - týkalo sa to prestupu denného svetla do priestoru.
Mám tomu rozumieť aj tak, že u spomínaných UV trubíc, pri ich inštalácii v bežnom stropnom neónovom svietidle a osadením plastového krytu táto žiarivka stráca svoj význam ? Je treba nechať potom svietidlo bez krytu ?
[i]Aby sa jednotlivé živočíšne druhy nerozmnožili nad normál, stvoril Boh človeka - rozumného tvora, ktorý práve v mene zachovania tejto rovnováhy kántri všetko čo okolo seba vidí ![/i]

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

UV Lampa

Príspevokod užívateľa lola » Po 2. Jan 2006, 19:10

Blbost, plasty neabsorbují UV skoro vůbec, pokud teda nejsou opatřeny nějakou speciální UV ochranou. Důkazem budiž spálené ksichty pilotů větroňů a ultralightů, jak přes plexi sluníčko pěkně opaluje.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

UV Lampa

Príspevokod užívateľa lola » Po 2. Jan 2006, 20:30

Suhlasim z jirkom, mna vzdy v blaniku spalilo slnko, bol som ako indian, mal som cervene lica aj nos. Ja mam tiez plastovy kryt na mojich lampach, to nie je sklo, takze pohoda. Sice ja mam cisto priehladny plastovy krt. Su aj take bile, akoby mliecne. U tich neviem ako to funguje :(

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

UV Lampa

Príspevokod užívateľa lola » Po 2. Jan 2006, 20:44

Zdravím. Pozor ať nekoupíte Aqua GLO, které se používá na osvětlování akvárií a žádné UV nevyřazuje. Jinak s UV zářivkami jsem se v chovu papoušků nesetkal. Nejvíce se využívají v teraristice, pže pro některé plazi jsou nezbytné. Rozhodující je i vzdálenost ze které budete na papoušky svítit a pravděpodobně by se nemělo svítit celý den ale jen několik hodin denně. Z každé žárovky po cca 2-3 letech UV vyprchá a budete muset pořídit novou. Ale jak už zde bylo řečeno, není nad sluneční záření. Vitamín D3 se dá nahradit řekl bych lepšími zdroji než je pořizování zářivky,např. vitamíny s názvem Supervit D obsahují potřebné množství těchto pro pátky nejdůležitějších vitamínů.
Zbyněk (http://www.zbynkovipapousci.wz.cz/)

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

UV Lampa

Príspevokod užívateľa lola » Po 2. Jan 2006, 20:47

Ja som pocul/cital , ze uv sa vypari uz po pol roku.....Ja pouzivam tie pre plazy. My tu jaksi nemame slno cez zimu, iba par hodin..

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

UV Lampa

Príspevokod užívateľa lola » Po 2. Jan 2006, 21:02

Zbynku odvazim si mirne oponovat. Intenzita svetla byt i nekolika 40W zarivek vcetne pripadne UV slozky nedosahne ani z nejmensi vzdalenosti takovou hodnotu, jako ma slunecni svetlo venku v podmracenem dni. Prekroceni nejakych nebezpecnych hodnot expozice UV se neni treba obavat. Samozrejme neco jineho jsou napriklad germicidni zarivky, pouzivane ke sterilizaci prostoru treba v nemocnicich, sanitkach atd. Ty vyzaruji skutecne tvrde UV zareni v takove intenzite, ktera muze zivym organismum hodne skodit i pri kratke expozici.

Vyrobci zarivek urcenych pro sviceni zviratum (Hagen ReptiGlo v nekolika variantach podle obsahu UV, Arcadia Bird Lamps atd..) obvykle udavaji nutnost vymenit zarivky po mene nez roce sviceni, coz IMHO muze byt dost dobre jen marketingovy tah a skutecna vyuzitelna zivotnost bude vetsi.
S podavanim jakychkoli vitaminu skupiny AD bych byl maximalne opatrny, hrozi u nich predavkovani, ktere v extremnich pripadech zpusobuje tezka poskozeni vnitrnich organu (Dcko ovlivnuje ukladani vapniku v organismu, pri predavkovani hrozi az ukladani vapnikovych konkreci v jatrech, ledvinach i jinych zivotne dulezitych organech, coz muze vest i k jejich selhani a tim samozrejme k uhynu). Normalnimu zdravemu organismu bohate staci prijem techto vitaminu z bezneho, zejmena zeleneho krmeni.

V mem chovu jsem v zivote nepouzil jakekoli synteticke vitaminy a na ptacich to neni rozhodne videt. Podavam krmne smesi Prestige premium loro parque Africa resp. Amazone (podle druhu papouska), nekolikrat v tydnu granule jako doplnek (vetsinou PrettyBird, papousi je ochotne prijimaji), samozrejme ovoce, zeleninu, naklicene zrni, sporadicky trochu vajecne smesi. Jedina vyjimka je v obdobi snusky, kdy jim do vody davam vapnik (Calci-Lux) v doporucenem davkovani. Aratingum ted v dobe krmeni mladat davame krome obvykle smesi zrnin navlhcene granule NutriBird G18, i kdyz jich nejak vyrazne mnoho nevezmou.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

UV Lampa

Príspevokod užívateľa lola » Po 2. Jan 2006, 21:18

[quote][i]Jirka Amazonia napísal(a):[/i]
Zbynku odvazim si mirne oponovat.[/quote]
Jsem rád, od toho to zde je. V UV se nevyznám používal jsem ho jen pro chameleona ale u plazů to bude pravděpodobně jinak,takže to nemá cenu rozebírat. Papoušky i želvy mám přes léto venku,tak jsem se tímto porblémem nikdy moc nezaobíral. Jinak jsem zapomněl připsat, že se dá déčko lehce předávkovat, přesně jak uvádíš.Proto podávám SupervitD raději v menší dávce než je uvedeno od výrobce. Jinak chovatelů,kteří nepoužívají žádnou chemii (myslím tím všelijaké vit. přípravky) znám více, dokonce tyto přípravky odsuzují. To by mohlo být zajímavé téma na diskusi. S rozmanitými druhy ovoce to asi není třeba ale to už jsem trochu odbočil,takže HOWGH.

BBcode:
Hide post links
Show post links

robo

UV Lampa

Príspevokod užívateľa robo » Po 2. Jan 2006, 22:25

Ďakujem za odpovede.
Ide mi v podstate o to: Musím nakúpiť osvetlenie do voliér (budú to voliéry aj s výletmi, takže svetlá iba ako doplnok) a zarazil ma ten článok v papouškoch o absorbovaní UV paprskoch - aby som nekúpil blbé svietidlá. Ak by to bola pravda, potom by boli vyhodené peniaze za UV lampy, že ? No a či už sa jedná o marketingový ťah aby sme trubice menili častejšie alebo o výhovorku výrobcu keby sa predsa len zistilo že vyžarované UV paprsky sú mizivé je jedno. Oplatí sa kúpiť tieto trubice a postupne ich v dvojtrubicových svietidlách meniť (nie naraz po roku ale striedavo a tým pádom sa aj ušetrí). Hlavne nech to je univerzálne aj pre budúcnosť - postupne sa vyvinú nové, lepšie trubice.
[i]Aby sa jednotlivé živočíšne druhy nerozmnožili nad normál, stvoril Boh človeka - rozumného tvora, ktorý práve v mene zachovania tejto rovnováhy kántri všetko čo okolo seba vidí ![/i]

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

UV Lampa

Príspevokod užívateľa lola » Po 2. Jan 2006, 22:56

Robo ja by som to nevidel az taky problem v tvojich zemepisnych sirkach. Papuchov uz mozes po aklimatizovani pustat od aprila, takze ja by som asi mal aj normalne svietidla. Ale tuto to ozaj inak nefunguje....

BBcode:
Hide post links
Show post links

robo

UV Lampa

Príspevokod užívateľa robo » Po 2. Jan 2006, 23:04

Jasné Gery ale napriek tomu že voliéry budujem nanovo jeden problém tu je od začiatku a viem o ňom, ale inak to nešlo. Voliéry sú blbo orientované - výlety a tým aj okná na severnú stranu. Okná z juhu niesú kvôli ceste (plašenie zo svietidiel áut) a bezpečnosti. Takže osvetlenie je dosť nutné hlavne čo sa týka zimných mesiacov kedy budú zatvorení.
Keď už to robím nanovo chcem to mať dobré a preberám to tu aby táto debata pomohla v budúcnosti aj ďalším.
Takže každá rada dobrá.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

UV Lampa

Príspevokod užívateľa lola » Ut 3. Jan 2006, 09:19

Jaj to som nevedel, ze mas vylety na sever. No povien ti to takto. Keb som vedel, ze budem mat voliery, ktore budu mat dostatok slnka, tak by som na zima dol normalne ziarivky, s teplejsim odtienom (kvoli mne a estetike). Keby som mal volieri otocene na sever (neviem ako to tam jez priamim slnkom, ale povedzme, ze mizerne) tak by som dal do krytej stavby tie najsilnejsie UV ziarivky pre plazy (Ja pozivam doma len tie). Je to trochu cudne svetlo, ale da sa na to zvyknut a vtakom to nevadi. Ako jirka pisal nemusis mat strach, ze to predavkujes.
Pouzivam ich uz pät rokov a nejaky problem (okrem ceny) som nezistil, Vtaci su zdravi ako repa a co ja viem, tak kosti maju v poriadku a su pekni v peri.

Nocne osvetlenie je mensi problem. Sprav to tak ako ti to pasuje. Ja mam len jeden timmer na vsetky lampy. Ked ten zhasne, tak sa zapalia tie locne lampicky na fotobunku. Ziadne drahe dimmery, stiemaveco a pod.nepotrebujem. Je to jednoduche aj na udrzbu, lahko sa to vymiena. (Ze sa ti to roztopilo v zasuvke je uz druha vec)

BBcode:
Hide post links
Show post links

robo

UV Lampa

Príspevokod užívateľa robo » Po 16. Jan 2006, 20:14

Dnes som objavil v Žiline priamo dovozcu ARCADIA BIRD LAMP na Slovensko.
Ak by to niekoho zaujímalo, tak 120 cm trubica stojí 770,- Sk, dodacia lehota 3 týždne.
Na sklade mali menšie dĺžky a hlavne trubice pre akvaristov a teraristov. Čo sa týke LIFE-Glo od Hagenu, vyjde to na rovnaký peniaz, ale akvaristi mi hovorili, že HAGEN žiarovky sú vraj oveľa mizernejšie.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

UV Lampa

Príspevokod užívateľa lola » Po 16. Jan 2006, 21:41

cawte, sa sice citim ako blbec pri tejto vasej vaznej debate, ale ja som sa chcela len opytat, ci je vhodne pouzivat Bio lampu pre pauchov, Teraz ked mal juba problemy z krvacanim, taksom stale na neho svietila Biolampou od Zepteru, snad mu to neuskodilo, myslis teda len ze pomohlo....

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

UV Lampa

Príspevokod užívateľa lola » Ut 17. Jan 2006, 09:04

[quote] tak 120 cm trubica stojí 770,- Sk, dodacia lehota 3 týždne.[/quote]
To teda z tou cenou na vase platy (ale hlavne s dodaciou lehotu) to nie je bohvieco. Tieto veci y mali byt lacnejsie a byt v kazdom lepsiom zverimexe. To je ozaj taky problem zohnat ziarivky pre vtakov?

BBcode:
Hide post links
Show post links

robo

UV Lampa

Príspevokod užívateľa robo » Ut 17. Jan 2006, 12:40

Gery:
A videl si ty na slovensku už chovateľa, ktorí je ochotní zaplatiť za vyšetrenia svojich zverencov ? Tak je jasné, že nebude vyhadzovať ani peniaze za lepšie krmivo než slnečnica a nebude platiť za elektriku na osvetlenie, nieto ešte za drahé trubice. A dostávame sa k záveru prečo to vo zverimexoch nemajú - však pre koho ? Ja sa im nečudujem a som rád, že mi to aspoň objednajú.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

UV Lampa

Príspevokod užívateľa lola » Ut 17. Jan 2006, 14:08

Mas pravdu robo, nie je dopyt, nebude ponuka....skoda. Ale zase na Slovensku mate dlhsiu sezonu ako my... 8)

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

UV Lampa

Príspevokod užívateľa lola » St 13. Feb 2008, 19:55

No ja som asi iný chovateľ na Slovensku,lebo za lekárov platím ,chodím až Dr.Grymovej
napr.som vyšetril eklektusa na cirkovirózu po úhyne jeho samičky.A teraz som zakúpil
aj bird lampy Arkádia trubice 1 ks 500Czk a dal som dva kusy do zimovišťa 5x4m,neviem
či to stačí.Zatiaľ som kúpil 4 kusy do dvoch miestností eklektusom a žakom.Mimo toho
ešte im svietia aj klasické trubice.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

UV Lampa

Príspevokod užívateľa lola » St 13. Feb 2008, 22:02

Pořídila jsem si čističku vzduchu s UV lampou.. má tři základní programy - ionizátor, nano- fotokatalyzátor, sterilizátor - UV lampu, většinou zapínáme první nebo druhou funkci (i když děti ovladač láká a tak neustále přecvakávají - mají rádi hlavně funcki ničení bacilů a funkci lesa), i druhé čištění vzduchu na principu nano- fotokatalyzátoru pracuje společně s UV lampou, jen není ve vzduchu tak cítit jako UV lampa - UV lampa je schovaná v čističce a tak snad nikomu nemůže ublížit

Prach evidentně ubyl ...

http://www.zdravionline.cz/velkyobrazek.php?url=/imgs/products/Avair/154263_main_large.jpg

BBcode:
Hide post links
Show post links

Návrat na "Archív"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní