Socializace - křičení žaků

lola

Socializace - křičení žaků.

Príspevokod užívateľa lola » Ut 12. Aug 2003, 12:15

Možná mi budete mít za zlé, že otevírám nové téma, omlouvám se. Máme tříletého žaka \"Žakýna\" - samec postižený PBFD, který má - respektive měl svoji voliéru se stromem (u stropu nad otevřenou voliérou) v obýváku tak, že měl přehled do jídelního koutu a kuchyně, předsíně a děcáku. Velice brzy si odvykl \"pralesnímu křiku\", je hodný a neustále něco žvaní. Vloni jsme pořídili \"žaččí\" holky Dodu a Miky, které mají rok. Nejprve jsme řešili problém PBFD, tedy izolace od Žakína, úzkostlivá desinfekce atd. To jsme zvládli, holky jsou zdravé. Co jsme však nezvládli, byla jejich socializace. Od počátku byly izolovány v samostatném pokoji (zde jsem je krmila, hrála si s nimi, létaly a lumpačily), byly tudíž izolovány od dění v domácnosti. Když tento fakt spojím s mým rozmazlováním, \"odměnou\" nám byla skutečnost, že pokud nebyly zrovna puštěny z voliéry ječely, ječely a ječely. A můžu Vám zaručit, že ačkoliv jsem tvor klidný a trpělivý, když spustí takové dvě cácorky a vydrží dlouho a navíc bydlíte v paneláku a potřebujete klid na práci, povolovaly mi moje nervy ažaž a s ohledem na moji nemoc a prodělanou operaci mi veškeré druhy nadměrných hluků nedělaly prostě dobře. Často jsem si poplakala, nebo zmizela z bytu. Řešení se našlo teprve až nyní. Žakína jsme z jeho voliéry vystěhovali, dali do ní holky. Předcházel tomu samozřejmě půldenní generální úklid, především desinfekce klece VirkonemS, kompletní výměna všech bidel, odstranění květin z pokoje a \"desinfekce\" horským sluníčkem, vše znovu na své místo a šup s cácorkami do nového bydlení. První den okukovaly bydleníčko, nové výhledy, ozobávaly haluze, bylo vidět, že jsou nesvé, ale ječení ustávalo. Několik dnů trvalo, než se odvážily na větev nad otevřenou voliérou. Po týdnu tu jsou jako doma, brblají si, koukají po nás, mají přehled přes mnoho místností, přestaly létat na záclony a lozit po nich. A hlavně, fakt Vám přestaly ječet \"jak Viktorky u splavu\". Občas Miky sice zaječet zkusí, tak 2x denně a to ji hned Dodka a Žakýno umravňují \"tichóó, bude tadý tichóó\", \"tak co je tóó, no cóó\". Nevěřila bych vůbec tomu, že změna prostředí, možnost větší komunikace s rodinou, změna voliéry (po té původní lozily jako zběsilé, dnes používají lana a bidla) dokázala u nás takový zázrak. Jsem z toho nadšená. Jsou celý den puštěné, ale drží se a prdíkují na svém, jen když mají náladu přiletí se za mnou pomazlit, pohrát si, či ukrást nějaký dlabanec z mé pusy. A Žakíno. On měl ještě jednu klec v mojí pracovně. Je pravdou, že podstatně menší (ale protože nelétá a neplácá křidélky, která nemá, myslím, že mus stačí), ale byl na ni zvyklý. Tato klec se dala na stojan (nohu) do jídelního koutu. Má tedy přehled přes kuchyň a obývák a tím možnost stejné komunikace jako před tím, na holky vidí, tak si s nimi povídá, celý den má klec nahoře otevřenou a protože nelítá, má lana, aby se dostal tam kam potřebuje, jako před tím. Vypadá, že je spokojený a že mu změna nikterak nevadí. Jen se mu první den podařilo z police nad klecí ukrást a rozházet všechny piškoty (Ajlinka - pejsek, byla blahem bez sebe), a než jsem přesně vystihla místo, kam klec dát, podařilo se mu po chromové tyči kolem kuchyňské desky dostat tam, kam nemá. To byla spoušt. To že mi nakloval peněženku nebylo tak hrozné, ale byla tam miska s jablky, divili byste se, jakou dokázal udělat spoušť, kilo jablíček \"rozšrotoval\" na jemné kousíčky a rozházel po celé kuchyni a koukal na mě jako vítěz žádající o pochvalu. Ani jsem nezuřila, binec jsem uklidila, zasmála se jeho vynalézavosti (mé blosti) a klec zabezpečila tak, aby to příště neudělal. S přáním pěkných dnů všem papouščím kamarádům a jejich páníkům Ajda, Žajda, Dody a Miky.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Príspevokod užívateľa lola » Ut 12. Aug 2003, 13:12

Ahoj Miky,
máš určite pravdu s tým miestom pre papagáje.
Ja mám zatiaľ Kiku tiež nie na najlepšom mieste, lebo je zatiaľ na chodbe. Mala byť spolu s Filipom v detskej izbe, ale nakoniec sme sa rozhodli, že ju dáme do obývačky, len potrebujeme vyrobiť pre ňu stolík.
Na chodbe, čo je zatiaľ je s nami v styku stále, lebo chodíme okolo nej v 5 min. intervaloch, ale večer by už určite chcela mať pokoj a my chodíme okolo aj vtedy.
Nakoniec keď som doma, tak ju vypustím von a lieta si až do večera.
Včera sme mali s ňou aj prvý zážitok, začala nám okusovať v kuchyni drevenú poličku. Zatiaľ to nerobila. Budem musieť na ňu dávať pozor.

Zdravím všetkých Eviku:)

BBcode:
Hide post links
Show post links

Užívateľov profilový obrázok
coala
Člen od: Po 29. Júl 2002, 12:53

Príspevokod užívateľa coala » Ut 12. Aug 2003, 13:22

[quote][b]Miky napísala: [/b][hr]Možná mi budete mít za zlé, že otevírám nové téma, omlouvám se.[/quote]

prečo by sme ti to mali mať za zlé :D však si neotvorila tému viackrát ;)

čo sa týka tých priestorov a zmien voliér musím s tebou súhlasiť, tiež sme skúšali dávať naše papagáje po rozličných kútoch izieb až sme našli tie správne, ktoré im vyhovujú tak isto ako aj u teba, keď boli na nevhodných miestach tak sa tiež ozývali zvýšenou hlasitosťou a dožadovaním sa vypustenia z voliér ;)

momentálne je to u nás ako u teba keď nie sú vypustení neprotestujú ak sú vypustení tak sa sami hrajú a venujú sami sebe občas sa prídu pomaznať a to len vtedy keď majú na to chuť, myslím, že to tak vyhovuje obidvom stranám :p
Nie som bezcitná, dokážem predstierať.

BBcode:
Hide post links
Show post links

coala

Príspevokod užívateľa coala » Ut 12. Aug 2003, 13:24

[quote][b]Eviku napísala: [/b][hr]Včera sme mali s ňou aj prvý zážitok, začala nám okusovať v kuchyni drevenú poličku. Zatiaľ to nerobila. Budem musieť na ňu dávať pozor.[/quote]

Ahoj Evi,

skús jej dať viacej drevených hračiek pre zábavu, ale zaručené nie je, že s tým prestane, moje aratingy si tiež k okusu vyberajú dvere, poličky, zárubne a nábytok a pritom majú hračiek dostatok, myslím, že je to povahou papagája, tiež musím jednoducho pri nich dvoch keď sú pustené jednoducho dávať na nich pozor :10:

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Príspevokod užívateľa lola » Ut 12. Aug 2003, 13:35

Ještě jsem zapoměla připsat, že tím, že jsou papouši v obýváku, který je propojen s kuchyní a jídelním koutem, často nám večer \"kybicovali\" při televizi, takže od prvopočátku praktikujeme, že kolem osmé večer části voliér - klecí, v místech, kam chodí spinkat, zakrýváme složenými dětskými prostěradly. Žakíno si o to sám řekne tím, že si vleze do svého spinkacího teritoria a začne brblat \"běž spat, dobrou noc, podrbú\". No a když spat nechtějí, tak zpod prostěradla vyčuhují jejich hlavičky a volají nás nebo se smějí pořadům v TV (obvzlášt \"Neváhej a toč\" a \"Natoč to\", poznají je už podle znělky a jsou v pozoru, dopředu se smějí, ještě když není čemu) nebo si prostě vlezou na bidla, kde prostěradlo není.

A ještě k \"devastacím\". Holky v novém bydlení samozřejmě objevily, že se po lanech dá vyšplhat na větev zavěšenou ke stropu (jako houpačka) nad voliérou (takže prdíkují na dno voliéry). Jenže také zjistily, že když se rozhoupou, dá se dostat na blízkou polici nade dveřmi. Na polici jsou převislé květiny, ty je kupodivu nezajímaly, ale je tam kýčová atrapa \"mluvící\" hračky šíleně zbarveného \"opeřeného\" papouška (když jsou blízko, tak tato hračka 2x opakuje co řeknou), kterému se u nás říká \"Kubíček\". Žakíno Kubíčka moc nemiloval, obvzlášť, když po něm legračně \"papouškoval\", dával mu \"co proto\", shazoval jej na zem. Když na tuto hračku přišla Dodýnka, nezhazovala Kubíka, lezla mu do otevřeného zobáčku, snažila se jej jakoby krmit, tak jak to dělá Mikynce a potom se snažila mu probírat peříčka. Bylo to hrozně miloučké, druhý kanál TV. A+Ž+D+M

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Príspevokod užívateľa lola » Ut 12. Aug 2003, 21:44

[quote][b]Citát: [/b][hr]...nebo se smějí pořadům v TV (obvzlášt \"Neváhej a toč\" a \"Natoč to\", poznají je už podle znělky a jsou v pozoru, dopředu se smějí, ještě když není čemu) ...[/quote]

Naše Tonča se taky směje hlasem opilého námořníka pořadům typu \"Neváhej a moč\", ale kupodivu se nejvíc chechtá u zpráv, zejména z české politické scény.

K hlasovým projevům, drsným řevem dává najevo, že si nepřeje být večer obtěžována světlem. Stačí ztlumit stmívač na nižší intenzitu a Tonča jde spokojeně spát. Bohužel, tentýž řev spustí, kdykoli uvidí v manželčině ruce mobilní telefon, takže telefonovat se u nás chodí do jiné místnosti (I když vzhledem k počtu jiných uřvaných papoušků v našem domě nemá příliš mnoho možností na výběr). Nicméně, na jekot našich papoušků už jsme si dávno zvykli a v podstatě jej nevnímáme podobně jako nevnímají hluk projíždějícího vlaku lidé, kteří mají dům vedle železniční trati.

Ahoj Jirka

BBcode:
Hide post links
Show post links

petra
Člen od: Št 31. Júl 2003, 12:12

Príspevokod užívateľa petra » St 13. Aug 2003, 00:00

Pepa se zas směje při Jesus Christ Superstar, když Ježíše ukřižovávaj a Střihavka ječí, já umírám. V horším případě začne taky zpívat a vzhledem k tomu, že to většinou pouštím v autě, tak se při jeho zpěvu tak leknu, že div nevletíme do pankejtu:D

Petra

BBcode:
Hide post links
Show post links

coala

Príspevokod užívateľa coala » St 13. Aug 2003, 00:05

Petra

tak to by si mala nahrať a poslať [img]http://www.parrotclub.sk/forum/randompics/LaughingIrishman.gif[/img]

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Príspevokod užívateľa lola » Št 12. Feb 2004, 16:45

Nechem otvarat novu temu, myslim si, ze sa to snad sem hodi 8)

Mam 1 zaka, o ktoreho sa snazim co najlepsie starat (snad mi to aj ide), mam velku klietku v rohu obyvacku, odkial vidi aj do kuchyne...a prakticky inde ako v tychto 2 izbach sa s manzelkou cez den ani nezdrzujeme, takze ked sa vratime domov z prace ma stale spolocnost :)

Kazdy den ho vyberam z klietky von, nech si polieta...samozrejme ho to velmi bavi, no chce byt stale iba na mne...ja som si vsak myslel (aj na zaklade prispevkov vo fore), ze je rad mimo klietky aj sam...nielen v mojej spolocnosti. Vito vsak vzdy ked je von z klietky, chce byt len na mne, resp. tesne vedla mna. Akonahle som od neho na 10 krokov, okamzite na mna leti. Viem, ze vo mne citi istotu, nema ani rok, ja ho mam 4 mesiace, je velmi pritulny, skratka super. Klietku ma otvaraciu, dopredu aj hore...ma tam dokonca bidlo, ale nevydrzi tam nikdy dlho, vzdy za mnou zleti. Davam mu tam aj hracky, ale nikdy sa nevydrzi dlhsie hrat. Takto ho mozem pustit len vtedy, ked sa mu mozem 100% venovat, co je napriklad cez vikend nemozne, aby som sa mu cely den venoval. Mrzi ma to, lebo inak by mohol byt ked som doma neustale pusteny. Jasne, ze nemam iluzie, ze cely cas sa bude bavit sam, to ani nechcem, vacsinu casu sa s nim chcem hrat a tak...ale prekvapuje ma to, ze on akoby mal zaujem len o mna a ani ho tak nebavi si polietat alebo cosi obzierat...on chce byt len na mojom pleci :p

Zmeni sa to vekom?

BBcode:
Hide post links
Show post links

coala

Príspevokod užívateľa coala » Pi 13. Feb 2004, 00:39

@ Kooky

obávam, že nezmení leda tak partnerom a aj to nie je isté ;)

môj 2,5 ročný samec robil to isté, keď som doniesla samicu ešte pol roka to robil s tým, že miesto jedného papúcha som mala neustále na sebe dvoch

momentálne dvojročná samica je naďalej pripelepenec, musím ju odháňať a samec je už v rámci normy, t.j. ak chce príde ak nie tak nie, ale už to nie je tak často, čo mňa samozrejme teší, lebo mi je tiež príjemnejšie nechať ich dlhšie vonku ako zatvárať kvôli tomu, že na ne práve nemám čas :p

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Príspevokod užívateľa lola » Pi 13. Feb 2004, 07:27

Kooky.
Ty ho mas este kratko, a casom sa to moze, ale nemusi zlepsit. Ja som kvoli tomu kupil tej mojej partnera. Teraz sa bavia viac medzi sebou aj ked su pusteni v izbe, niekedy, ked mam chut ich privabim a potom spolu hrame fotball. Zakovia co su chovany solo su tym znami, ze ked si vyberu partnera tak su dost (na nase pomery) vtieravy/narocny na ludsku pritomnost, z rucnymi exemplarmi je to este horsie. Su to proste socialne zvierata, vyzadujucu neustalu blizkost niekoho...
Ono to moze byt este horsie, ked bude dospievat, lebo vtedy ta moze vidiet ako sexualneho partnera a to uz nie je vobec sranda, mam jednu taku korelu a to je uz vela, nieto polkilovy zako!
Keby som mal viac skusenosti pri vybere zakov, tak by som kupil dva kusy hned a odchovane pod rodicmi, pripadne odchovane rucne od mesiaca a pol.
Cize rodicovsky odchovane prvych sest tyzdnov, alebo o nieco viac. Tie vtaky su stabilnejsie v chovani a nie su az tak nachylne na vytrhavanie peria a viazane na majitela. Co sa na prvy pohlad zda dost divne, ale ked ma clovek zit s nimi 50 rokov tak nie je na skodu aj trosku odstupu, hlavne vtedy, ked osial z noveho papagaja opadol a vratili sme sa k denno/dennym rutinam.
Maj sa
Gery1

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Príspevokod užívateľa lola » Pi 13. Feb 2004, 09:54

Moje aratingy si hrají jen,když my s přítelem v klidu sedíme a fena spí.Jak se hneme,tak už je máme na ramenech.Mají strach,aby jim něco neuteklo.Tedy myslím si,že to není závislost na lidech,ale sledují kam jde fena,dívají se jak chystám večeři,prostě jsou zvědaví a chtějí u všeho být. :D

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Príspevokod užívateľa lola » Pi 13. Feb 2004, 11:29

Gery : To je zvlastne pretoze ja som si myslel ze najlepsia volba je rucne odchovany jedinec od 1 dna ak z neho chces skutocneho mazla. Nikdy som sa nezamyslal nad aspektom ze sa z neho potom stane \"chirurgicky implantovana hracka na ramene\". Vsetko ma asi svoje plusy a minusy.

Takze ty si odporucal kupovat take polo rucne odchovane (teda odchovane aj rodicmi az neskor clovekom) aby bol udrzany odstup medzi papuchom a neskorsim majitelom.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Príspevokod užívateľa lola » Pi 13. Feb 2004, 13:24

Ice, ano je to tak. Mal som moznost poravnavat tak uz viem o com hovorim.
Toto je pre mna aspon rozumny kompromis. Mladata ktore su uplne rucne odchovane od prveho dna tak su az chorobne zavisle na cloveku. A casom to ide na nervy. Treba si zobrat aj do uvahy, ze väcsina z nas je v produktivnom veku a nemame tolko casu pre zakov, kolko by skutocne potrebovali, vidim to teraz na mojich. Ti sa neodtrhnu ani na chvilu, su viac samostatnejsi a netrpia mojou nepritomnostou az tak vela, ako sam, rucne odchovany zako. Ak boh da a budem mat mlade, tak ich necham odchovat pod rodicmi, oni aj tak skrotnu a okrem toho nebudu az tak chorobne viazane na cloveka, tym chcem povedat, ze bude povahovo stabilnejsi....
Ak ma niekto iny nazor, tak sem s nim..

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Príspevokod užívateľa lola » Pi 13. Feb 2004, 15:22

Gery :

Mas skutocne osobnu skusenost ze aj takto \"čiastočne\" ľudmi odchovane jedince sa daju bez problemov ochocit a nebudu plache prip. odmerane voci cloveku. Ako to bolo u tvojich zakov - povedal Ti chovatel ze ich odchovaval od 1 dna rucne alebo nie ?

Ako je to u Vas ostatnych co mate rucne odchovanych Zakov. Suhlasite s Gerym alebo nie ?

BBcode:
Hide post links
Show post links

robo
Člen od: Ne 4. Aug 2002, 10:06

Príspevokod užívateľa robo » Pi 13. Feb 2004, 16:01

Ja som pre Lilli zháňal samčeka práve kvôli tomu, aby nebola úplne závislá na našej prítomnosti. A aby sa to nebodaj jedného dňa neskončilo vytrhávaním. Presne ako spomínal Gery - toho času v tejto hektickej dobe naozaj nieje nazvyš. Samozrejme, že sa pri žakoch čochvíľa niekto z rodiny prihovorí, pristaví sa pri nich a poškrabká vždy keď sme doma. Ale sú dni (3 do týždňa) keď prichádzame domov až úplne večer. Uvedomoval som si, že pre jedného - závislého žaka to môže byť stresujúce. Samčeka sa nám podarilo zadovážiť neskôr ako som pôvodne zamýšlal. Ak nad takouto alternatívou budeš niekedy uvažovať, tak nečakaj. Čím neskôr, tým môže byť ťažšie aby si na seba zvykli. A za druhé, môže sa stať, že o s týmto novým \"votrelcom\" začne zvádzať boj o teba.
Ako to dopadlo u nás ? Lilli sa predtým správala rovnako ako tvoj Tiko. Teraz to dopadlo tak, že Gulliver zaujal jej miesto (visí na mne ako uterák) a Lilli začala chodiť k manželke. Takisto ani u nás nemôžeme žakov nechávať dlho vonku, lebo sedieť na bidle ich dlho nebaví hneď sú pri mne. Keď sedím pri PC, tak je to v pohode, ale pri inej robote to skrátka nejde. Sú svetlé výnimky (obzvlášť neskoro večer), keď sa im už toľko nechce a sedia vonku na stojane, čistia sa a nám dovolia aspoň pozerať telku (tak raz za mesiac :10:).
Hoci sa k sebe nemajú keď sme doma a nikdy nesedia pri sebe, neraz sme ich nachytali po príchode domov vedľa seba na jednom bidle. Ešte to sú v podstate deti (2 a 1 rok), takže verím, že si k sebe cestu nájdu. Mali by ste ich vidieť, keď nám prerábali podlahu a bol v dome buchot, ako sa k sebe tisli. Vtedy boli podarení a určite im to pomáhalo.
Takže, pouvažuj o partnerke pre Vita, ale nikto ti nezaručí, že sa jeho správanie zmení. A ako spomínal Gery, nezabudni, že za pár rokov začne dospievať !!
Držím palce.
[i]Aby sa jednotlivé živočíšne druhy nerozmnožili nad normál, stvoril Boh človeka - rozumného tvora, ktorý práve v mene zachovania tejto rovnováhy kántri všetko čo okolo seba vidí ![/i]

BBcode:
Hide post links
Show post links

petra
Člen od: Št 31. Júl 2003, 12:12

Príspevokod užívateľa petra » So 14. Feb 2004, 11:11

Já si myslím, že brát mladé z hnízda hned po vylíhnutí i rodičům, kteří se o ně dokážou postarat není správné. Myslím, že papouši tak nemohou pochytit tolik, jako by byli vychováváni v boudě. Např. náš Pepa se neumí postarat o své drápky a myslim, že to může mít souvislost.
Zas na druhou stranu, ale proti dokrmování alespoň nějaký čas taky nejsem. Obzvášť pro amatéry jako jsme byli my, když jsme kupovali Pepu je ochočený papoušek lepší. Nedokážu si představit, že by Pepa byl odzačátku tak plachý jak Malej a Velkej. Asi by z něj zůstal jen \"domácí mazlíček\".

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Príspevokod užívateľa lola » So 14. Feb 2004, 11:44

Podle mne nelze jednoduse tridit na dve skupiny - rucne dokrmeny, odchovany pod rodici. Velky rozdil hraje, jestli je mlade v inkubatoru samo nebo se svymi vrstevniky. Jedinacek tim nema moznost ve fazi vtiskavani poznat nikoho jineho nez cloveka jako sveho partnera a skutecne muze dojit k tomu, ze s partnerem sveho druhu nebude umet ńavazat normalni kontakt.
Velky vliv ma i komunikace chovatele s mladaty v dobe dokrmovani. Pokud bude mladata skutecne pouze krmit a mimo dobu krmeni (zejmena u starsich mladat) s nimi nebude nijak prehnane komunikovat (proste zadne tututu nununu), zachovaji si k cloveku jisty odstup a nelze predpokladat, ze z nich budou chorobni zavislaci na paneckovi (prikladem je nas samec am. modroceleho Tonda, rozhodne neni zadna rozmazlena pijavice, naopak umi i pekne zavrcet kdyz mu neni blizkost cloveka vhod).

Obecne, dokrmovani od 1. dne nebo dokonce lihnuti vajec v lihni neni optimalni metoda, protoze v prvnich dnech mlade pri prirozenem odchovu pod rodici od krmici samice prijima uzitecnou mikrofloru a patrne i protilatky (analogie kojeni u savcu), coz se pri umelem dokrmovani obtizne nahrazuje. Optimalni patrne bude odebirat mladata k rucnimu dokrmovani nekdy okolo veku 14 dni, obvykle v souvislosti s krouzkovanim. V krotkosti nebude mezi takto dokrmenym mladetem a mladetem dokrmenym od 1. dne zadny rozdil.

Cau Jirka

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Príspevokod užívateľa lola » So 14. Feb 2004, 12:55

[quote][b]Ice napísal/a[/b]
Gery :
Mas skutocne osobnu skusenost ze aj takto \"čiastočne\" ľudmi odchovane jedince sa daju bez problemov ochocit a nebudu plache prip. odmerane voci cloveku. Ako to bolo u tvojich zakov - povedal Ti chovatel ze ich odchovaval od 1 dna rucne alebo nie ?[/quote]

Vies co sa tyka krotkosti tak to nehra rolu, moji zakovia su odchovani od okruzkovania umelo (cize ciatocne), presne ako pisal Jirka. Takze prve dva tyzdne boli pod rodicmi a tiez nemam pocit, ze sa s nimi chovatelia nejako maznali, pochadzaju totiz z farmy (nieco ako farma Ara) takze boli odchovani cisto profesionalne, na kseft.
Aj tie co su odchovane pod rodicmi su krotke, sice nie su az take lepidla, ale aj tak sa da s nimi maznat, skrabkat ich a pod. Zase pozor, hra tu aj uloha povaha kazdeho jedinca.
Ahoj

BBcode:
Hide post links
Show post links

Návrat na "Archív"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný