Kúpanie andulky

lola

Kúpanie andulky

Príspevokod užívateľa lola » So 26. Apr 2003, 11:54

Moja andulka Pajo sa strašne rád a ČASTO kúpe vo vaničke s vodou.
Kúpe sa aj 15-20 minút v kuse, každý deň, nemôžem tomu zabrániť, lebo ked nedám vaničku okúpe sa aj v miske s vodou. Je to normálne a hlavne nachlípe sa pri tom strašne veľa vody, a tak potom vyzerá aj jeho trus, nemôže mu to nejako škodiť??? Aj ostatné andulky (česť jednej, ta sa pre istotu nekúpe vôbec) sa kúpu ale tak raz za tri dni a trvá im to max. 5 minút. Poraďte, či je to v norme?
Ďakujem Yuya 8-)

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Kúpanie andulky

Príspevokod užívateľa lola » So 26. Apr 2003, 14:11

Ahoj Yuya.
Moje andulky sa kúpu len raz za týždeň. Keď im dám kúpeľničku skôr, tak do nej nejdú. Niekedy sa zase kúpu len raz za dva týždne. Vždy v sobotu. Vždy sa tam zdržia len 5 minút, ako píšeš. Lenže ja by som chcel, aby sa kúpali častejšie.
Čo sa týka tvojich anduliek, ja to považujem za normálne, pretože si na to tak zvykli. Ak sa chcú kúpať tak často, tak im to asi vyhovuje. Nepovažujem to za zlé, to ich časté kúpanie.

S pozdravom

Akira :122:

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Kúpanie andulky

Príspevokod užívateľa lola » Ut 28. Okt 2003, 15:36

Ahojte.
Vie, mi niekto poradiť, ako mám moje andulky presvedčiť, aby sa kúpali. Sem tam v lete sa okúpali, ale to maximálne raz do mesiaca. Skúšal som im nechávať kúpelničku stále, poctivo som v nej menil vodu každý deň a nič. Skúšal som im kúpelničku aj brať preč a dával som im ju len raz týždenne a tiež nič. Skôr výnimočne ako pravidelne sa okúpali, ale nie častejšie ako raz za mesiac. Ako asi často je \"normálne\", aby sa kúpali.

Dík

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Kúpanie andulky

Príspevokod užívateľa lola » St 29. Okt 2003, 10:04

Daj im narosene listy zo salatu do nejakej misky, alebo cez leto navesaj dobre narosene vetvicky z listami, alebo mokru pupavu, potom uvidis ako sa kupu, no najlepsie je ked im zavesis na mreze mokre listy salatu, alebo vnat od redkovky. Potom daj vediet, ci to pomohlo.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Kúpanie andulky

Príspevokod užívateľa lola » St 29. Okt 2003, 11:26

Skúsim a potom poviem. Dík.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Kúpanie andulky

Príspevokod užívateľa lola » St 29. Okt 2003, 19:55

Sorry Gery, to čo odporúčaš s tými mokrými listami je nebezpečná vec. Na mokrých listoch ( najmä keď sa za dlhšiu dobu nevymenia) sa veľmi rýchlo rozmnožujú rôzne baktérie a kvasinky.... , ale keby aj nie, je priam nemožné zabrániť papagájovi, aby s nich niečo zjedol a je veľká pravdepodobnosť, že dostane hnačku , alebo aj katar žalúdku. Pri hnačke organizmus stráca značné množstvo tekutín a minerálnych látok. Potrebné živiny sa nestačia vstrebávať. Pri dlhotrvajúcej hnačke vták zoslabne a môže až uhynúť. Aj pri podávaní púpavy, kuračky , či iných listov z volnej prírody je po omytí nutné ich osušiť . CITÁT „ zelené krmivá a ovocie treba pred podávaním dôkladne očistiť , umyť a dobre osušiť“ Encyklopédia drobnochovateľa st. 309. Môžem to však doporučiť aj z vlastnej praxe a zo skúseností iných chovateľov. Teda pre istotu nedávať mokré časti rastlín.
m.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Kúpanie andulky

Príspevokod užívateľa lola » St 29. Okt 2003, 21:10

Ano marek to viem, ze sa neodporuca a ani nema davat mokry salat a pd. Ja sa tomu vyhybam ked maju mlade. Zabudol som napisat zi im davam (neviem ako sa to vola na slovensku ale mi to volame salat - divy salat? A potom to co na slovensku sa vola salat tak tu to volame isberg sallad a ten vobec nedavam.)
Mokre vnate a salaty ¨nemyslim tym tie slovenske salaty¨ nedavam iba v pripadoch ked maju mlade, alebo ked vtacik je nahodou chory. A to sa mi uz roky nestalo. Tento zlozvyk som si vypestoval este pred tym ako som sa naucil citat encyklopedie.
A z mojich skusenosti mi ziadny vtak neochorel kvoli mokrym listom.

Ok Vlado neber moj prispevok vazne, Marek ma pravdu davaj im tie mokre listy iba ak na svoju zodpovednost........

Ja som napisal ako to ja robim a ako mi to roky fungovalo, co sa tyka plesni, roztocov, alebo kvasiniek tak tie su vsadepritomne a z tym ma marek tiez pravdu, ja im poskytujem tak vela starostlivosti kolko len mozem, spravna vyziva, pohyb, cisto (nie prehnane) a pod.
Ozaj a ako je to v prirode, behaju ludia za vtakmi s dazdnikmi nad hlavou ked zaprsi ;) ? Tie listy u mna fungovali roky a si myslim ze ked vtak je v dobrej starostlivosti tak by hadam mal zniest aj nejake tie mokre listy (ak nie su samozrejme ochutene pomazankou z avokada ktoru milujem.) Maly by ste vidiet mojich zakov, ako sa striasali v listoch z jablone po letnom dazdi a urcite aj nieco okusali (listy z jablone su je tiez jedovate, alebo nie?)

Ale ako som napisal neodporucam to ako druhym, sorry vlado, mal som si radcsej zahryznut do jazyka (klavesnice) ako to pustit do eteru.

Mea culpa...
Majte sa pekne Gery1

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Kúpanie andulky

Príspevokod užívateľa lola » St 29. Okt 2003, 21:37

Hm Gery je to zaujímavá reakcia a neviem čo si mám o nej myslieť. Ja mám na rozdiel od teba zlé skúsenosti s mokrými listami hocakých podávaných rastlín môžu sa ľudovo- povediac „ zapariť“ . Je úplne jedno, či je to slovenský šalát, alebo ten Švédsky či kde to teraz žiješ. Neodporúča to ani literatúra. Jasné, že baktérie a kvasinky či iné organizmy sú všade, ale to neznamená, že v premnoženom množstve sú neškodné.
Za vtákmi v prírode nikto nechodí s dáždnikom, aspoň tu u nás na Slovensku nie, ale správanie takýchto vtákov je iné ako vtákov žijúcich v zajatí. Okrem toho určite je iné keď volne žijúci vták prejde v mokrom lístí, ktoré postupne schne a nezaparuje sa a neplesnivie. Ja osobne som nikdy v prírode nespozoroval volne žijúce vtáky , ktoré by sa kúpali v lístí či v tráve ( spevavce.....) nehovorím o kačiciach, alebo že by sa tie v tráve či lístí kúpali ? : - )
Z mokrých podávaných rastlín má vták ,ak ich aj konzumuje skoro vždy hnačku . Tá môže najmä pri malých druhoch papagájov, o astrildách ani nehovorím ,mať zlý vplyv na organizmus a to až fatálny ,už za niekoľko dní.......
takže asi tak.
A nehryz do klávesnice, moholo by si si polámať zuby ;)
m.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Kúpanie andulky

Príspevokod užívateľa lola » St 29. Okt 2003, 21:51

no a vo volierach a velkych klietkach sa listie zaparuje? Ja nedrzim vtaky v plexisklovych skatuliach a v igelitovych sackoch....no hnacku vtaci maju, a niekedy maju hnacku aj ked im das privela ovocia a zeleniny. Vsetko krmivo
ci uz naklicene zrno alebo nastruhana mrkva/jablko zmiesane z vajecnou zmeskou su nebezpecne z toho hladiska tiez. Vzdy treba davat len tolko kolko zjedia na posedenie. Takto ti poviem v mojich ociach je aj naklicene zrno rovnako nebezpecne ako mokre konariky z brezy, alebo jabloni... ak nie viac.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Kúpanie andulky

Príspevokod užívateľa lola » St 29. Okt 2003, 22:07

gery, ved ja som nepísal o tom, koľko dávať krmiva vtákom na jedenie, ale o tom , či im podávať mokré listy na kúpanie. iné je to , ak sú vo voliére a sú na strome keď prší, aj ked sa ich väčšina schová a iné je podávať mokré listy na kúpanie.
Súhlasím s tebou, že naklíčené zrno je vždy problematické a preto je správna technológia nakličovania veľmi dôležitá.
m.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Kúpanie andulky

Príspevokod užívateľa lola » St 29. Okt 2003, 23:30

ok. Skusim im radsej dalej davat kupelnicku. Nepisal som, ze ich obcas sprchujem postrekovacom, takym na kvety. To by malo byt snad v poriadku, to urcite je aj v literature, len mi je luto, ze sa nekupu same podla vlastnej potreby - alebo mozno ano, mozno je ich potreba sa kupat len raz do mesiaca (topeeee humusacky, neee ? ).
Aj tak dik za odpovede a cafte

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Kúpanie andulky

Príspevokod užívateľa lola » Št 30. Okt 2003, 08:39

Moj drobcek sa tiez nekupe ked mu dam misku s vodou. Okupe sa v krmitku na vodu asi kazdy druhy den. Plieska si pri tom hlavu o krmitko a poriadne si namoci akurat hlavu. Vyzera potom jak pankac hihi, ale zjavne ho to bavi. Na \"velku vodu\" mi kasle, radsej do nej hned nakadi. Tak nevim... :23:

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Kúpanie andulky

Príspevokod užívateľa lola » Pi 31. Okt 2003, 11:10

Jak často by se tedy měla andulka koupat?? Já jsem pořád přemýšlela kam Oskarovi umístím koupelničku. Nějak jsem na to zapomněla a Oskar si poradil sam: jelikož má rád naše psy a všude je pronásleduje, naučil se chodit za nimi i do kuchyně kde mají své psí misky s granulemi a vodou. A tak se začal v misce s vodou koupat :124: byla to úžasná podívaná :) Taky ho zaujala miska s granulemi. Rád na ní sedí a občas se i nahne a \"ochutnává\" granulky. Myslíte že mu můžou granule nějak uškodi?

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Kúpanie andulky

Príspevokod užívateľa lola » Pi 31. Okt 2003, 12:29

Mám samce a samičku. Sameček se od začátku, co ho máme, koupe moc a moc rád, když mu nestihneme dát vaničku (použili jsme plastovou vaničku od zmrzliny), vykoupe se kolikrát v tom, co najde. Tzn. v čaji anebo když napustím do nádobí vodu, aby se třeba odmočilo (např. bramborová kaše) tak je nejšťastnější ) :124:.
Samička se koupe taky pouze v krmítku, jak psala Ada, vanička ji nezajímá. Pokud se nechtějí koupat, stejně je nijak nedonutíš. Jenom je můžeš osprchovat tím postřikovačem (ale jenom, když je opravdu teplo).

BBcode:
Hide post links
Show post links

Užívateľov profilový obrázok
coala
Člen od: Po 29. Júl 2002, 12:53

Kúpanie andulky

Príspevokod užívateľa coala » Pi 31. Okt 2003, 14:47

@ Kačka

občasné zjedenie psačích granulí mu neuškodí
niektorí chovatelia dávajú psačie granule papagájom :112:
Nie som bezcitná, dokážem predstierať.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Kúpanie andulky

Príspevokod užívateľa lola » Pi 31. Okt 2003, 18:24

to Dana

Chcem sa ťa opýtať, ako si dosiahla, že sa ti tie potvory kúpu. Môj samček do vody nejde ani za boha. A rozprašovač sa mu tiež nepáči. Už som skúšal všetko možné (rôzne misky, taniere, lavór, dokonca som mu vyrobil aj kúpelňu...), ale nič.:kill:
Tak neviem, čo s ním...

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Kúpanie andulky

Príspevokod užívateľa lola » Pi 31. Okt 2003, 18:26

Kdysi (cca 20 let) jsem mel ochocenou andulku Pepíka. Kdyz se chtel koupat, sedl si na kohoutek v kuchyni na drezu a zacal delat kraval.. Vzdycky se nasel nekdo ochotny, kdo mu kohoutek pustil a nastavil mu pod tekouci vodu dlan. Rozkosnicky se vymachal a vzapeti pokropil vsechno okolo, kdyz letel na jine misto oschnout :)

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Kúpanie andulky

Príspevokod užívateľa lola » Pi 31. Okt 2003, 21:52

@Jirka , tak to mi připomíná ty moje zelenáče, dělají bordel - zvukový v kuchyni na dřezu a dožadují se puštění vody, pak se hezky postaví pod kohoutek a nechají na sebe vodu samovolně téci. Je to sranda se na ně dívat. Před Pepinkou, jako větší milovnici koupání, se musí schovávat jakákoliv nádoba s vodou, je schopna se vyrachnit kdekoliv a včemkoliv.Taky se jí moc líbí, samozřejmě pod mým dozorem, pozorovat mizící vodu v záchodě. Hezky natáčí tu svoji hlavičku a asi se divý, kam ta voda tak rychle mizí :10:

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Kúpanie andulky

Príspevokod užívateľa lola » So 1. Nov 2003, 09:44

@Akira, to je těžké, narvat ho násilím do lavoru ho nemůžeš a rozprašovač některým papouškům vadí. Nevím, jakou máš klec, jestli máš rovný strop. Jestli jo a bude se ti chtít, tak zkus dost namočit nějaké pro něj neškodlivé větvičky i s listy. A v případě, že máš klec ve vytopené místnosti, je rozprostři na strop klece. Kapičky by měly postupně skapávat a sem tam trefit tvého papouška. Nebyl by sice mokrý, ale mohl by si postupně zvyknout na vodu. Měj se fajn :D

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Kúpanie andulky

Príspevokod užívateľa lola » So 1. Nov 2003, 10:16

Čaute, to je asi indi-vindi pre každú andulku, moja andulka Gabo sa kúpala presne tak ako spomínal Jirka-čakal kedy si kto pôjde do kúpelne umyť ruky, či zuby, alebo kedy sa už začne umývať riad. Terajšie andulky sa všetky idú zabiť za takou zelenou vaničkou (fotka je aj v galerke-kde sa Vinco kúpe) na spodku vaničky je zrkadielko, ktoré tam naláka každú andulku. Skúste vyskúšať. Alebo sa zvyknú kúpať v antikoro miske pre psy-tam sa vidia z každej strany. A keď vytiahnem vaničku-tak je zaručene u nás bitka, kto tam bude skôr.
A myslím, že to neva, že sa niektoré tie drobce kúpu aj každý deň.

Yuya a jej vtáčia banda

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Kúpanie andulky

Príspevokod užívateľa lola » So 1. Nov 2003, 11:52

Pavel

Násilie nepoužívam v žiadnom prípade. To by som ho potom už nikdy nedostal k vode... Ešte by sa bál aj napiť! :24: Vždy som to skúšal s hračkami vo vode, vždy do nej len skočil, namočil si nohy, zobral hračku a už ho nebolo.
Čo sa týka klietky, tak tá moc rovná nie je, s tými listami to skúsiť môžem, lebo on má rád všetky listy, ktoré sú v jeho dosahu. :10:
Len si nemyslím, žeby sa vody bál, povedal by som, že ju má rád, ale kúpať sa nechce. Ešte poskúšame iné spôsoby a uvidím, ako to pôjde. :)

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Kúpanie andulky

Príspevokod užívateľa lola » So 1. Nov 2003, 14:42

To já vím,že ho do vody necpeš násilím, to bylo jen přirovnání. Nejde o to, že se vody nebojí, ale že si zvykne být mokrý i na zádech. Když říkáš, že si namočí pouze nožičky a pádí pryč. No, uvidíš. Měj se fajn:D

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Kúpanie andulky

Príspevokod užívateľa lola » So 1. Nov 2003, 17:06

Ja myslim, ze je na kazdem papouskovi jak se rozhodne :). Urcitou roli hraje i prostredi, ve kterem dany druh zije v prirode - jine naroky maji druhy ze suchych oblasti Australie, jine naroky maji papousci z amazonskeho destneho pralesa. Napriklad nase aratingy nebo pyrury jsou schopne se zmachat i nekolikrat denne, lhostejno zda pod mlznou tryskou v pruletu nebo v misce s vodou na piti. Africani (senegalci, meyerak) se koupou sporadicky, tak jednou mesicne, ani roseni nijak nevyhladavaji. Kubanci se koupou radi, ale musi mit na to naladu, samice se koupe podstatne casteji nez samec. Jsou velke rozdily mezi druhy i mezi jednotlivymi ptaky. Jedno je ale jiste, koupani ptakum rozhodne neuskodi :)

Cau Jirka

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Kúpanie andulky

Príspevokod užívateľa lola » So 1. Nov 2003, 20:13

@Jirka, asi by to mělo být, jak píšeš, který druh kde žije, ale vypadá to spíš, že je to podle povahy a nálady jednotlivce. Žakové jsou toho jasným případem. Většina se jich koupání vyhýbá, ale jsou jedinci, kteří to mají rádi. Ale jak vždy píšeš, papoušek není blbec a když nebude chtít, tak ho jentak neoblbnem a do té vody stejně nevleze. Měj se fajn :D

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Kúpanie andulky

Príspevokod užívateľa lola » Ne 2. Nov 2003, 06:26

Zaručený recept na kúpanie andulky:

[img]http://www.parrotclub.sk/upload/uploadFiles/vana.jpg [/img]

1. Každá andulka je narcis (na spodku je zrkadielko)
2. Keď už nie zrkadielko, do zvončeka si pôjde zaboxovať
3. Keď už ani to nie, tá vanička sa dá predsa nadhvihovať a super to trieska pri dopade na klietku, či stôl. :10:

Vyskúšajte.
Yuya
- Modifikované yuya dňa 02.11.2003, 06:34 -

BBcode:
Hide post links
Show post links

Návrat na "Archív"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných