Vápnik

Užívateľov profilový obrázok
coala
Člen od: Po 29. Júl 2002, 12:53

Vápnik

Príspevokod užívateľa coala » Ne 2. Mar 2003, 02:52

Pán doktor,

pokiaľ mi je známe, pre väčšinu papagájov je zdrojom vápnika najmä sépiová kosť a škrupinky z vajíčok

podľa rôznych článkov z časopisov mám pocit, že u žakov je veľký problém s príjmom vápnika, že si ho jeho organizmus nevie uložiť v dostatočnom množstve :15:

preto sa pýtam, moji obidvaja žakovia sépiovú kosť absolútne odmietajú, vôbec ju nechcú ako aj všetky minerálne bloky, momentálne majú v klietke dva jeden biely a jeden ružový tuším s jódom, a ani sa ich nedotkli, majú to tam už dva mesiace, omietka na stenách ich takisto nezaujíma, so škrupinami od vajíčok sa len hrajú t.j. rozlúskajú zobákom a pustia na zem

z tohoto dôvodu sa nazdávam, že skôr či neskôr moji žakovia začnú trpieť nedostatkom vápnika

čo mi radíte v takomto prípade, mám im podávať vápnik nejakou inou formou, či mám čakať, že budú sami cítiť že im vápnik chýba a vtedy sa začnú venovať tým minerálnym blokom?

čo môže spôsobiť nedostatok calcia v organizme žakov?

za odpoveď ďakujem
Nie som bezcitná, dokážem predstierať.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Vápnik

Príspevokod užívateľa lola » Po 3. Mar 2003, 07:41

Pan Doktor....
Ja mam dodatok k tejto otazke, mohli by ste jasne popisat ake su tie absolutne prve priznaky, ze operenec trpi nedostatkom vapnika? Nazory su totiz rozne a ja by som chcel mat v tom jasno.
Dakujem...
- Modifikované Gery1 dňa 03.03.2003, 07:43 -

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Vápnik

Príspevokod užívateľa lola » Po 3. Mar 2003, 09:34

Deficit vapnika sa prejavuje svalovymi zasklbmi svalovych skupin,
napr. triaska kridel. Deficit je najlepsie zistit pomocou RTG.

Zistime deficity aj v mladosti, ked vznikaju ohnutia kosti. Nacastejsie
dlhych rurovitych kosti, ako je ramenna a stehenna kost. Taktiez
prsna kost byva esovita. Nieco z toho sa da aj vyhmatat, ak je to
dostatocne vyrazne.

Najblizsie k pravde je zistenie hladin v krvi,
ale aj to je najpresnejsie vtedy, ak su nejake problemy, lebo telo si
vie vapnik presuvat medzi kostou a krvou. RTG zisti aj hustotu kosti.

Tieto vysetrenia sa daju robit aj opakovane pre monitoring. Straty
rovnovahy a krce su velmi indikujuce pre dany problem. Vtak spadne z
bidla, trepoce sa na dne klietky a po chvili vstane a je fajn. Ale
majitel uz je vystraseny.

Pri znaske je to produkcia vajec z mäkkou skrupinou, ktora sa lahko rozbija. Vajce je akoby papierove. Ku koncu znasky hrozi zadrzanie vajicka. Ak je vajicko na pohmat drsne a vraskave, jedna sa o zapal vajcovodu.

Zakovia maju predispoziciu na tieto problemy, predpoklada sa porucha
vstrebavania vapnika z potravy.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Vápnik

Príspevokod užívateľa lola » Po 3. Mar 2003, 11:20

Doplnanie vapnika je zo strany chovatela mozne podavanim prevarenych
a podrvenych vajecnych skrupin. Este sa nestalo aby to viedlo ku
naslednemu pozieraniu vlastnych vajec.

Podavanie starych uz mrviacich sa omietok ale BEZ FAREBNEJ OMIETKY. TAM SU FARBY, KTORE MOZU BYT TOXICKE. CIZE LEN CAST KDE JE MALTA. SEPIOVA KOST JE ALTERNATIVA, ALE NEMAM VELMI DOBRE skusenosti.

Stale podavat aj D3 vitamin vo forme Hydrovit AD3
3 kvapky na 2,5 dcl vody po dobu 3 dni!!
potom 2 mesiace pauza.

Nedavat viac, intoxikacia.
Pripravovat denne novy roztok,
flasticku do chladnicky v tvavom obale.

Vitaminove zrna a ine doplnky, ako tycinky a pod. su nevhodne, lebo v tuku rozpustne vitaminy su na svetle a vzduchu velmi labilne a rychlo sa rozkladaju.

Ak klinicke priznaky nedostatku, tak injekcne podavat vo forme Ca
glukonatu. Do svalu, alebo do zily.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Vápnik

Príspevokod užívateľa lola » Pi 15. Aug 2003, 08:47

Dobry den,

mam 8 mes. zaka a zo zobaku sa mu kusok \"odlupol\". Asi 2x3x0,2mm. Dnes rano som si to vsimol, miesto je bledosedej farby. Za odpoved vopred dakujem.

BBcode:
Hide post links
Show post links

petra
Člen od: Št 31. Júl 2003, 12:12

Vápnik

Príspevokod užívateľa petra » Pi 15. Aug 2003, 14:14

To se mu odloupla horni vrsvička na zobáku? Našemu amazoňanovi se zobák zlepšil, když začal tu a tam dostávat jogurt, tvaroh a nebo milovanou lučinu(cca 1 lžičku 1xtýdně), dokonce jsem četla, že se může dávat cca 1 lžička jogurtu denně po nějakou dobu, ale už nebylo řečeno po jak dlouhou dobu. Každopádně pozor na přílišné dávkování. Živočišné bílkoviny papoušci sice potřebují, ale ve velkém množství můžou být dost na škodu (jsou právě v mléčných výrobcích a mase).

Petra

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Vápnik

Príspevokod užívateľa lola » St 10. Sep 2003, 17:30

[quote]mam 8 mes. zaka a zo zobaku sa mu kusok \"odlupol\". Asi 2x3x0,2mm. Dnes rano som si to vsimol, miesto je bledosedej farby.[/quote]

Dobry den,

stratu zobaka v takomto rozsahu nemusite brat nijak tragicky ak nenasleduje pokracovanie, alebo nie je spojene s poklesom funkcnosti zobaka. V konkretmom pripade by bola zaujimava kultivacia na kvasinky, plesne a prip. bakterie z miesta odlupnutia zobaka.

Na doplnanie vapnika su podstatne vhodnejsie vajecne skrupiny ako mliecne produkty. Zako by ich mal mat k dispozicii permanentne spolu s pridavanim vit D3 presne podla navodu vyrobcu.

Ak sa od vasho prveho listu nieco zmenilo dajte vediet.

Majte sa.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Vápnik

Príspevokod užívateľa lola » Št 11. Sep 2003, 16:41

Našej Kike /papagáj senegálsky/ sa odlupuje z povrchu zobáka. To čo sa jej odlupuje je svetlosivej farby a pod tým má zobák čierny. Začalo sa jej to odlupovať od konca zobáka a postupne sa to odlupuje smerom ku koreňu. Myslela som si, že je to normálne.

Zdravím všetkých Eviku:15:

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Vápnik

Príspevokod užívateľa lola » Št 11. Sep 2003, 17:25

Pre Kiku plati co som pisal vcera.

Ak sa kusok odlupi, ale zobak je pevny a funkcny a odlupovanie nie je velmi
masivne, je to v pohode.

Zobak je nieco ako natesno navrstvene nechty ludí. Ked sa nechet zlomi pri zatazi, je to OK, ak su lamave, je problem.

Ale nehladajte chybu iba vo vapniku. Nekvalitnu rohovinu ma na svedomi ochorenie pecene castejsie ako vapnik.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Vápnik

Príspevokod užívateľa lola » Št 11. Sep 2003, 17:34

Dakujem za odpoved. Miesto je uz tmave ako zobak a postupne zarasta. Na inom mieste sa neodlupil ani kusok.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Vápnik

Príspevokod užívateľa lola » Pi 12. Sep 2003, 09:45

Kika má plne funkčný zobák, odlupuje sa jej iba tenká vrstvička ako keby sa jej čistil /vek: má niečo cez rok/. Normálne pracuje so zobákom, minule okusovala kôru zo suchej hrušky. Konár bol odrezaný pred rokom. Nornálne sa aj naje. A poriadne aj kuše do môjho prsta.

Zdravím všetkých Eviku:)

BBcode:
Hide post links
Show post links

Návrat na "Archív"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Google [Bot] a 1 neregistrovaný