Klietka - bočné tyčky horizontálne, predné a zadné vertikálne - prečo?

lola

Príspevokod užívateľa lola » Pi 5. Júl 2013, 10:22

Ahojte,
už dlhšie ma trápi prečo sú na klietkach tyče aj horizontálne (bočné strany klietky) a aj vertikálne (predná a zadná strana). Na obyčajných malých a lacných klietkach to je asi výrobcovi jedno a dá ich tak ako je to jednoduchšie z pohľadu výroby. Tiež mám jednu takú lacnú kde toto neplatí. Ale ak sa bavíme o klietkach ako Montana alebo King cages tak sú na nich vždy takto usporiadané mreže. Prečo? Verím, že títo výrobcovia majú na to dobrý dôvod.
Pre papagaja je predsa jednoduchšie aby boli tyče horizontálne, prečo to teda aj na prednej a zadnej strane tak nie je? Ide tu o to, že ak sú predné a zadné vertikálne, tak to viac lahodí oku? Je lepšie vidieť papagája, ak sú vertikálne? (Kto máte takú klietku, mohli by ste sa skúsiť na neho pozrieť cez prednú a bočnú stranu :) a dať vedieť)
Zamýšľam sa nad tým lebo uvažujem o výrobe takej klietky (aj keď to je ešte ďaleko). No vážne tomuto nechápem.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Príspevokod užívateľa lola » Pi 5. Júl 2013, 22:45

[quote]Ide tu o to, že ak sú predné a zadné vertikálne, tak to viac lahodí oku? Je lepšie vidieť papagája, ak sú vertikálne?[/quote]

Hmm..trochu viac som sa nad tým zamyslel a už mi to došlo - je to asi naozaj kvôli tomu, že pri pohľade cez vertikálne mreže lepšie vidieť papagája.
A dôvod? Pre zjednodušenie uvažujme malý bod - napríklad oko papagája.
Pri pohľade cez [b]vertikálne mreže[/b], tak vidíme tento [b]bod vždy aspoň jedným okom[/b] (alebo aj obomi). Zasa pri určitej vzdialenosti nášho oka od klietky sa môže stať, že pravému oku "tieni" jedna mreža, a ľavému zasa iná mreža a teda oko papagája v tomto prípade nevidíme - čo je ale malá šanca.

Pri pohľade cez [b]horizontálne mreže[/b] (za predpokladu, že máme našu hlavu rovno) budeme vždy zaručene vidieť papagája "pásikavo" pretože každá horizontálna [b]mreža bude tieniť rovnako nášmu pravému ako aj ľavému oku[/b].

Toľko pre zopakovanie fyziky :)
Vidíte nejaký iný dôvod pre toto usporiadanie mreží?

BBcode:
Hide post links
Show post links

deny
Člen od: Pi 23. Júl 2004, 20:50

Príspevokod užívateľa deny » So 6. Júl 2013, 18:04

Hlavny dovod pre taketo usporiadanie mrezi je prave to, ze po horizontalnych sa papagajovi lepsie lozi. Spociatku sa to moze zdat nelogicke ale cielom vyrobcov klietok (ktori sa snazia ist viac do hlbky) je to aby si papagaj zaroven precvicoval pri lezeni svalstvo a kondicku - co sa splna hlavne pri lezeni po vertikalnych mreziach. Naopak ked chce kondicne rekreovat moze liezt po horizontalnych :)

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Príspevokod užívateľa lola » Po 8. Júl 2013, 17:08

A jsi si jistá, že výrobcům klecí jde tolik o zdraví budoucích nájemníků ;) Našla jsi někde na stránkách výrobce v nabídce třeba rohovou klec ve třech verzích(dráty jen svisle, dráty jen vodorovně a dráty svisle a vodorovně) ? V tom případě by byly klece pro vrcholové sportovce, rekreační a tzv. gaučové typy.

BBcode:
Hide post links
Show post links

deny
Člen od: Pi 23. Júl 2004, 20:50

Príspevokod užívateľa deny » St 10. Júl 2013, 15:29

No ja mozem hovorit za Montana Cages. Vyrobca je chovatel a osobne na vlastne oci som videla kancel, kde ma tim ludi, ktori pozoruju papagaje. T.j. vyvinie model, ktory je napr. pre dve korely nasledne sa tam na urcite obdobie tie dve korely umiestnania a zamestnanci ich pozoruju, ci je to ok.
Takze odpoved, ci niektorym vyrobcom klietok zalezi na zdravi buducich najomnikov je v tomto pripade - ano :-)

Nevravim, ze sa ti ludia venuju len tomuto ale zaujimava praca :-O :-O
[size=9px][color=red][i]- Modifikované užívateľom Deny dňa 10.07.2013, 15:30 -[/i][/color][/size]

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Príspevokod užívateľa lola » So 13. Júl 2013, 18:59

Tak to je jedna ze dvou prací, co bych chtěl vykonávat. Ta druhá je pozorování ledovců na odvrácené straně měsíce;)

BBcode:
Hide post links
Show post links

Návrat na "Archív"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní