Správna hmotnosť amazoňana.

lola

Správna hmotnosť amazoňana.

Príspevokod užívateľa lola » St 31. Okt 2012, 07:40

Mám samčeka amazoňana kubánskeho, starého 1 rok aj 3 mesiace. U pôvodného majiteľa bol kŕmený stravou pre andulky a po prehliadke veterinárom bolo skonštatované, že je pochudnutý. U nás je zhruba 3 mesiace a pekne pribral, je to vidieť. Len viem, že amazoňany majú sklon k obezite a nechcem niečo zanedbať. Stravu má 50 % zmes zrna (obsah slnečnice primeraný a len biela a pásikává) a 50 % zmes ovocia, zeleniny a klíčkov. K tomu vetvičky na ozob a sem tam piškótka či pečený gaštan. Ľudskú stravu vôbec nedostáva. Konžák kŕmený rovnako je s váhou úplne v poriadku, i keď menej lieta ako amazoňan. Ibaže toho nemôžem odvážiť lebo sa ešte chytiť nenechá, len škrabkať. Inak je veľmi aktívny, dosť lieta, šplhá, stále niečo musí robiť. Akurát papá naozaj s chuťou a všetko. Keď sa našuchorí je taká guľka, ale keď stiahne perie nepríde mi obézny. Je takáto strava v poriadku? Alebo mám obmedziť jej množstvo? Teraz má stravu tak, že v krmítku stále niečo má. Denne zje také necelé dve veľké lyžice zmesi zrna a o trochu viac klíčkov + ovocie + zelenina. Poobede ho nafotím a pridám sem aktuálne foto:-)

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Správna hmotnosť amazoňana.

Príspevokod užívateľa lola » St 31. Okt 2012, 16:03

Podarilo sa nakoniec odvážiť - má 243 gramov.

BBcode:
Hide post links
Show post links

deny
Príspevky: 770
Člen od: Pi 23. Júl 2004, 20:50

Správna hmotnosť amazoňana.

Príspevokod užívateľa deny » St 31. Okt 2012, 22:04

Pri správnom kŕmení a dostatočnom pohybe netreba mať obavy a ani nie je potrebné riešiť nejaké tabulkové hmotnosti. Dôležitá je kondička. Po kratšom prelete by malo byť mierne zrýchlené dýchanie ale žiadne lapanie po dychu alebo podobne.

BBcode:
Hide post links
Show post links

deny
Príspevky: 770
Člen od: Pi 23. Júl 2004, 20:50

Správna hmotnosť amazoňana.

Príspevokod užívateľa deny » St 31. Okt 2012, 22:09

A pokial sa papúch nechá chytiť tak na omak musí byť cítiť hrudná kosť. Pokiaľ hrudná kosť príliš vystupuje nad svalstvo môže to byť podvýživa. Ak je naopak problém ju nahmatať ide o obezitu.
Ja mám skúsenosť, že ak sa podcení správna životospráva u amazoňanov a priberú tak sa to potom strašne ťažko dáva dolu.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Správna hmotnosť amazoňana.

Príspevokod užívateľa lola » Št 1. Nov 2012, 14:15

Osobne by som polemizoval s vyjadrenim od Deny : A pokial sa papúch nechá chytiť tak na omak musí byť cítiť hrudná kosť.
Celkom ma to zaujalo a hned som sa pustil do vazenia mojich Amazonanov pomucenych.Z tohto rocneho hniezdenia mi doma zostali uz iba 2 a ich vaha je 560g u samca a 470g u samicky...su to 3 mesacne mladata a este na svoju dospelu vahu sa iba dostanu behom roka.Zato ich mama je s vahou uplne inde a to pri 670g je dobry macek.Samcek-tatino je este lepsie na tom a to 750g.Ani pri jednom a to myslim aj mladata nie je citit HRUDNA KOST ,ale iba poriadne prsne svalstvo.
Je pravda ,ze nemozeme porovnavat vahu A.kubanskeho s vahou A.pomuceneho.lebo rozdiel vo velkosti je velky,ale osobne si myslim,ze aj keby ti isiel tvoj milacik na 270-300g stale este bude fit.Mimochodom,ak je papuch v nadvahe rapidne tazsie lieta a ked ho mas na prste a skusis ho chytit za prsne svalstvo je mozne citom zistit nadvahu.

BBcode:
Hide post links
Show post links

deny
Príspevky: 770
Člen od: Pi 23. Júl 2004, 20:50

Správna hmotnosť amazoňana.

Príspevokod užívateľa deny » Št 1. Nov 2012, 18:53

Tak to ze necitis hrudnu kost je dost divne. Uz mi preslo rukami dost velke mnozstvo papuchov ale s tymto som sa este nestretla :15:

BBcode:
Hide post links
Show post links

deny
Príspevky: 770
Člen od: Pi 23. Júl 2004, 20:50

Správna hmotnosť amazoňana.

Príspevokod užívateľa deny » Št 1. Nov 2012, 19:00

Inak moj amazonan modrocely samica ma 540g a samec amazonan zltokrky 580g. Amazonan zltokrky je cca rovnako velky ako anazonan pomuceny a od modrocelej samicky je skoro o hlavu vacsi. Napriek tomu je rozdiel vo vahe minimalny. Obidvaja su v super kondicii.
Preto vravim ze je hlupost sa riadit vahou.

BBcode:
Hide post links
Show post links

petra
Príspevky: 2244
Člen od: Št 31. Júl 2003, 12:12

Správna hmotnosť amazoňana.

Príspevokod užívateľa petra » Št 1. Nov 2012, 20:52

[quote]Pokiaľ hrudná kosť príliš vystupuje nad svalstvo môže to byť podvýživa. [/quote] No jo, já mám osahanýho našeho Pepu a podle něj mě všichni ostatní připadají podviživení. V létě mi Grym chválil Fifču (hnědohlavou) a když jsem se děsila, že jí ta kost tak čučí, tak prý že jsem zvyklá na jateční amazoňany. A to ty naše nutím dojídat, moc je nepřecpávám a cpu do nich podle svědomí to nejlepší. Prostě Pepa má prsa skoro rovný, Fifča šipku, ale Fifča je twigi a Pepa kuře na pekáč.

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Správna hmotnosť amazoňana.

Príspevokod užívateľa lola » Pi 2. Nov 2012, 07:49

Moc ďakujem za odpovede:-) Kubko je dosť aktívny, po väčšom prelete sa len mierne zadýcha na pár sekúnd, žiadne lapanie po dychu. Takže myslím, že je v dobrej kondícii. A som rada že mi pekne papá aj všetku zeleninu a ovocie, ktoré dostane. A zo zrnín zje tiež všetko, neuprednostňuje slnečnicu. Ale o tom, že rád papá svedčí aj jeho prvá veta "poď papať", ktorú denne počujeme aj viac ako 100 krát :-O

BBcode:
Hide post links
Show post links


Návrat na "Archív"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných