Strana 1 z 3

žako PINA

Napísané: Pi 21. Aug 2015, 13:04
od užívateľa pina
Ahojte.
Dovolila som si založiť novú tému PINA. Pina, naša nová žakina, narodená 1.5.2015, tj naše 4 mesačné bábätko.
Nie som tu nová, predtým som mala nick PAKO, ale musela som si ho zmeniť. Pako bol náš prvý žako, ktorý nám žiaľ umrel ako 5 a pol ročný. Umrel nám 3.7. 2015, dôvod: Clostridia Perfingens. Chodili sme po veterinároch, boli sme 2 krát v Trnave na vyšetreniach. Bolo to hrozné. Neprajem nikomu, aby musel prežiť tú bolesť... kto prežil, vie o čom píšem.
Netrvalo dlho a hneď sme sa rozhodli, že chceme druhého. Kúpili sme klientku Omegu III, vybavenie, všetko nové a začali zháňať papúcha. A tak sme sa dostali až k Pine. Máme ju 3. týždeň. Prikrmovali sme ju cca 3-4 dni dokrmovačkou od chovateľa, ale potom sme ju odstavili (v podstate bola, len menej papala, keď prišla) a po týždni nám aj začala sama lúskať. Pochudla a trčí jej hrudná kosť - má váhu cca 425g –je to OK? Alebo málo? Zatiaľ papá pekne, ale už vyberá. Chcela som sa spýtať, či môže papať pribináčika s piškótou a ako často? Čítala som to tu na fóre, vraj na vápnik. Ale je to OK?
Tak to asi na začiatok. A rada by som sa poďakovala Coale za super fórum, kde si my milovníci týchto krásnych stvorení môžeme predávať naozaj cenné rady.
:)

žako PINA

Napísané: Ut 25. Aug 2015, 16:28
od užívateľa pina
Ahojte. máme veľmi zlú správu. Dali sme urobiť Pine preventívne na vyšetrenie trus. A má pozitívny výsledok na Clostrídie. Ako to mohla dostať? Máme ju 3 týždne a ja naozaj neviem, čo sa to stalo. Som zhrozená, neviem, čo robiť. Volala som chovateľovi, ale neberie mi tel. Veterinár mmi povedal, že to musela dostať už tam. čo máme robiť? Pomôžte prosím.

žako PINA

Napísané: Ut 1. Sep 2015, 16:20
od užívateľa pina
tak berieme antibiotiká Amocilín na 7 dní a potom opäť kontrola trusu. Dúfam, že to bude OK. Nikto ste sa s tým nestretli?

žako PINA

Napísané: Pi 4. Sep 2015, 02:02
od užívateľa janax
Je mi luto, ze mas taku smolu a viem si predstavit, co asi prezivas.
Ja som sa nastastie s clostridiami nestretla ale trosku som mrkla na Vogelnetzwerk forum, kde sa aj ja este stale priucam.
Clostridie nie su ziadna sranda ale dufajme, ze lieky zaberu.
Liecbu mozno podporit napr. - u mnohych chovatelov sa osvedcilo pri tejto chorobe (podobne ako aj pri megabakterioze) podavanie vody s JABLCNYM octom. (pokial mozno bio)
- na 100 ml vody 1 ml jablcneho octu.
Tiez je vraj ucinny tymian (cerstvy) alebo tymianovy caj: na 250 ml vody 1 kl tymianu, 10 min.vyluhovat
Praktizuje sa aj tak, ze jeden den sa da papuskovi octova voda a druhy den tymianovy caj. Samozrejme to ma zmysel, len ak ho bude pit. Moji sa napr. caju ani nedotknu, ani nicoho, co ma len trochu "podozrivu" farbu. :=(
Tiez je dolezite vynechat vsetko sladke, teda aj piskotku.
Pri hociakom strese, ci preperovani, ked je imunitny system oslabeny, sa lahko mozu pridruzit rozne choroby a niektorym, ako aj tejto chorobe vyhovuje sladke prostredie.

Jedna pani pise, ze kym sa zistila u jej papuchov toto clostridium perfringens, uhynuli jej jeden za druhym traja papuskovia. Popri liekoch zacala davat aj tuto octovu vodu, ona na nu tiez prisaha.
Drzim palce, aby sa Pina coskoro uzdravila. Ako sa ma teraz?


[size=9px][color=red][i]- Modifikované užívateľom Janax dňa 04.09.2015, 02:11 -[/i][/color][/size]

žako PINA

Napísané: Pi 4. Sep 2015, 09:32
od užívateľa rubi
Clostrídia je jeden s načastejších problém u ručne dokrmovaných mládať a mládať prechádajúcich na pevnú stravu, zároveň je veľmi častým problém aj u dospelých jedincob, ktoré sa nakazia najčastiejšie kontaminovaným suchým krmivom.
Veľmi pomáha prechod zo yrna na granulovanú stravu a príslušna atb terapa + veľmi doležitá je rehydratácia pacienta, žial býva veľmi častou príčinou úhynu aj u klinicky zdravých jedincov, hlavne mládať :(

žako PINA

Napísané: Pi 4. Sep 2015, 09:42
od užívateľa rubi
Presnejšie vyšetrenie je výter s kloaky a hrvoľa, kde veľmi pekne vidieť po ofarbení spolurujúce tyč baktérie, bakteriólogiu s trusu vždy musíte brať s rezervou, keď ťak radšej na kultiváciu poslať výter, je to omnoho citlivešia a presnejšia metóda( aj keď veľa klientov zamieňa výter s výšetrením trusu :) )

žako PINA

Napísané: Pi 4. Sep 2015, 19:59
od užívateľa pina
Ahojte, sme po preliečení 7 dní Amoxicilínom. Bola som včera zaniesť trus a o týždeň budú výsledky.
Rubi - myslíš, že je to zo suchého krmiva? Výter sme nerobili, len rozbor trusu. čo je rehydratácia?
Včera keď som bola u veterinárky, tak mi vravela, že 2 dni po mne tam bola ďaľšia majiteľka žaka. Má 9 mesiacov a tiež clostrídiu. Dala som kontakt, že by som sa s ňou spojila, či náhodou sme nekúpili krmivo v tom istom obchode.
Som z toho zúfala. Kontaktovala som sa aj s Dr. Grymovou, ktorá odporúčila amoxicilín.
A ešte by som sa chcela spýtať. môžem "drasticky" zo dňa na deň vylúčiť cca 130 dňovému mláďatu zrniny? Neschudne? A zvlášť teraz po tých ATB?
ďakujem za odpovede.

žako PINA

Napísané: Po 7. Sep 2015, 16:09
od užívateľa rubi
Dobrý, rehydratácia je doplnenie tekutín, môže sa buď pod kožu alebo priamo do žily, zavisí v akom kondičnom stave je vtáčik, či sa jedná o náhodný nález, prípadne akútny stav.
Atb terapia je zvolená dobre, v prípade pozitívne výsledku,je možná aj iná liečba, výtery by som určite doplnila,teda aspoň ja osobne, lebo behom 15 minút máte predstavu akú floru má papagáj v hrvoli alebo kloake, či sú tam baktérie, prípadne koľko,alebo sa jedná o kvasinkovú infekcie + výter na bakteriológiu Vám potvrdí či sa jedná o Clostrídiu,Hlavne v akútnych prípadoch by sa papagáj tých výsledkov asi žiaľ nedožil.
Stravu treba regulovať citlivo, samozrejme ju nemusíte meniť, len v niektorých chronických prípadoch veľmi prechod na kvalitné granule pomáha v procese terapie, žiaľ niekedy je to problematické u vtákov ,ktorý ich nechcú.
Prajem skoré uzdravenie :))

žako PINA

Napísané: Ut 8. Sep 2015, 13:27
od užívateľa pina
Ahojte, včera sme dostali výsledky po preliečení a Pina je NEGATÍVNA 8-) .
Má teraz dosť silnú hnačku, ale dnes idem po nejaké špeciálne probiotiká, tak verím, že pomôžu. Naďalej ostáva otázka kde a ako sa nakazila...? No to sa už asi žiaľ nedozvieme. Tak všetko poriadne umývame, šúpeme aj jablká, dezinfikujeme.
Začala som je podávať rozmočené teplé granule. A ostala mi dokrmovacia zmes, tak jej ju k tomu primiešavam. A Pina to papá. Váha nám neklesá, tak verím, že to nejak dáme.
Rubi, myslíš, že aj keď vyšiel test negatívne, tak jej mám dať robiť ten výter? Veterinár na mikroskope mi nevedel určiť z trusu druh baktérií, a z výteru by to vedel?
Ďakujem.

žako PINA

Napísané: Ut 8. Sep 2015, 15:58
od užívateľa rubi
Veterinár by mal s výteru vedieť posúdiť,či je liečbu treba alebo nie.Výter sa dá použiť bud ako náter na sklíčko a pozrieť to pod mikroskopom,alebo teda poslať na kultiváciu.Na ofarbenom sklíčku viete rozlíšiť, či sa jedná o tyč, koki , sporulujúce bak, prípadne megabaktérie,alebo sa tam premnožili kvasinky ako následok liečby atb. V prípade sporulujúcich tyč sa prakticky vždy jedná o clostrídie.
Trochu sa to ťažko vysvetluje cez mail :)),probiotiká sú určitite dobre ,že sa jej nasadia, tak nech je skoro v poriadku,také bábo a behá po lekároch

žako PINA

Napísané: St 9. Sep 2015, 02:17
od užívateľa janax
To je krasna sprava, ze test je negativny!

Rubi napísal(a):
Veterinár by mal s výteru vedieť posúdiť,či je liečbu treba alebo nie.Výter sa dá použiť bud ako náter na sklíčko a pozrieť to pod mikroskopom,alebo teda poslať na kultiváciu.Na ofarbenom sklíčku viete rozlíšiť, či sa jedná o tyč, koki , sporulujúce bak, prípadne megabaktérie,alebo sa tam premnožili kvasinky ako následok liečby atb. V prípade sporulujúcich tyč sa prakticky vždy jedná o clostrídie.
Trochu sa to ťažko vysvetluje cez mail :)),probiotiká sú určitite dobre ,že sa jej nasadia, tak nech je skoro v poriadku,také bábo a behá po lekároch


Presne tak.
Inac, zdroj nakazy moze byt rozny, napr. aj zo zeme/hliny. Neprisla s nou do styku? (kvetinac a pod.) Neviem, ci dostanes Bene-bac probiotika - su dobre.
Drzim palce, aby sa babätko coskoro uzdravilo. :=-

žako PINA

Napísané: Ne 13. Sep 2015, 17:07
od užívateľa pina
Ahojte,
máme strašne silnú hnačku. čo s tým?

žako PINA

Napísané: Po 14. Sep 2015, 01:01
od užívateľa janax
Ahoj.
A co tie probiotika, dostala si nejake?? Tie su dolezite.
Ja by som jej dala ten vyter urobit, lebo takto sa tazko mozes spolahnut na presnost diagnozy. Okrem toho bude Pina uz isto dehydrovana, ako sme spominali, cize s tym musis tiez nieco surne robit, lebo moze zrazu skolabovat. Prekonzultuj to este s veterinarom, neviem, ci mas dobreho odbornika, ktory robi aj vytery, pripadne to preber s tou p.Grymovou. Ako sa chova Pina, je nasuchorena, papa dobre, atd.? Zatial jej mozes dat na 24 hod. elektrolyty, pozri tu v sekcii Zdravie a choroby, kde som uviedla aj recept pod nazvom "Hnacka - Elektrolyty".
Drzim palce, aby to zvladla.

PS. Momentalne nedavaj ziadne pribinacky, nic riedke, ziadne ovocie, ci zeleninu.[size=9px][color=red][i]- Modifikované užívateľom Janax dňa 14.09.2015, 01:19 -[/i][/color][/size]

žako PINA

Napísané: Po 14. Sep 2015, 17:34
od užívateľa pina
Ahojte, dnes som opäť volala s p. Grymovou. je veľmi príjemná, ochotná.
Povedala mi, že to nie je hnačka ale moč. My sme jej dali cez víkend len rozvarenú mrkvu s ryžou. A dávali sme probiotiká od veterinára "proparrot". Vravela mi, že probiotiká jej nepomôžu. Máme sa vrátiť k normálnej strave: granule, ovocie, zelenina. A máme počkať.
ak sa to nezlepší pôjdeme na krv. len to musím ešte prejsť s našou veterinárkou, či sa to u nás dá. Urobiť rozbor na obličky, vápnik, minerály, metabolizmus...
P. Grymová je názoru, že ide o psychogénna polydyxia - uff čo to je???
Máme Pinu kontrolovať - váha, správanie. Zatiaľ je bez zmeny, nechudne, nie je apatická. lieta, papá, hundre a hlavne nechudne.
Viete prosím niekto niečo o tej polydyxie?
Ďakujem.

žako PINA

Napísané: Po 14. Sep 2015, 20:52
od užívateľa rubi
Je to psychogenna polydipsia,jedna sa o nadmerne pitie vody psychickeho povodu( stres,nudaide v postate o zlozvyk)

žako PINA

Napísané: Ut 15. Sep 2015, 02:39
od užívateľa janax
Ako dlho mas cakat?
Ako vidiet, diagnoza zatial ista nie je. Taketo veci sa musia riesit pomerne rychlo, lebo vela mocu signalizuje aj problem s ladvinami. Pozor, po velkej strate tekutiny je velmi riskantne odoberat krv, preto sa musi najprv rehydrovat, (infuzia) cim sa doplnia vlastne aj elektrolyty.
Tesi ma, ze Pina sa drzi a dobre znamenie je, ze nechudne. Necakaj vsak dlho, u papuskov to moze nabrat zrazu dramaticky spad.
Mozes vsak dat aspon trus na kultivaciu. (najlepsie urobit aj vytery) Lebo ak by bol nejaky infekt na ladvinach, dalo by sa to tam zistit a takisto vhodne AB.

Ak je to polydipsia/polyuria, pravdaze nezaberaju ani probiotika ale tie su zase velmi dolezite po antibiotikach, ktore nicia crevnu floru. Probiotika ju obnovuju a posilnuju tak imunitny system. A tie sa maju davat aspon 2 tyzdne.

Este mi nie je jasne...ten amoxycilin akoze najprv pomohol? Ako vyzera ten trus, len voda?
[size=9px][color=red][i]- Modifikované užívateľom Janax dňa 15.09.2015, 02:44 -[/i][/color][/size]

žako PINA

Napísané: Ne 27. Sep 2015, 09:35
od užívateľa janax
Ako sa ma Pina?

žako PINA

Napísané: St 30. Sep 2015, 10:09
od užívateľa pina
Ahojte,
tak už je to asi viac menj dobré. Po probiotikách máme len striedavo hnačku. Podávame ráno granule a ovocie, zeleninu. Podvečer banán, jablko, mrkvu a trochu zrnín. Ešte mi ostala dokrmovačka, tak jej tak každý druhý deň dávam večer za 1-2 lyžičky.
Váhu kontrolujeme, je to OK. Len nech to vydrží :-)

žako PINA

Napísané: Pi 2. Okt 2015, 23:02
od užívateľa janax
Tesi ma, ze sa Pina drzi, dufajme, ze to bude dobre.

žako PINA

Napísané: Pi 9. Okt 2015, 17:47
od užívateľa pina
Ahojte, máme novinku. Pina povedala prvé slovo: "PINA" - to by sme nečakali :-O
ľúbime ju, potvoru našu :=-

žako PINA

Napísané: Pi 23. Okt 2015, 00:51
od užívateľa janax
No krasne, len tak dalej. 8-) A uz ziadne choroby. *290*

žako PINA

Napísané: St 18. Nov 2015, 16:54
od užívateľa pina
Ahojte,
tak opäť má Pina hnačku. neviem z čoho, je to zúfalstvo. trvá už 2-3 deň. Zajtra ideme zaniesť na rozbor trus, tak za 10 dní budeme múdrejší. Ak je to opäť tá baktéria, tak sa asi zrútim :-( Váhu má cca rovnakú okolo 570-580g.
Inak začína hovoriť okrem "Pina", "ľúbim ťa".

žako PINA

Napísané: Št 19. Nov 2015, 13:44
od užívateľa dutkopavla
Držim palce.Ako som pozeral tak tu vam predtým radili aj povedal by som s určitosťou - veľmi dobrý odborníci - neviem čím ju krmite a ako dlho tam to ovocie leží v miske.
Asi bude do buducnosti lepšie ju nastavit na nejake pelety /Harrison ,nutribird /a ovocie iba počas pritomnosti na par hodin/
Keby ste boli z Ba odsypal by som vam niečo z mojej " lekarenskej policky " / oropharma oro digest/ ale to je iba podporna vec. Ak su to naozaj bakterie tak asi diagnostika a nasledna liečba u odbornika.
[size=9px][color=red][i]- Modifikované užívateľom dutkopavla dňa 19.11.2015, 14:07 -[/i][/color][/size]

žako PINA

Napísané: Št 19. Nov 2015, 17:42
od užívateľa pina
ďakujem Dutkopavla. Kŕmime ráno granule a ovocie alebo zelenina. Má to tam do cca 16-tej. Potom banán a semienka.
Každý pondelok a utorok dávame calcium do vody. A v pondelok aj vitamíny.
Všetko umývame a následne šupeme aj jablká. Ak to bude Clostrídia opäť... tak fakt nechápem.

žako PINA

Napísané: Št 19. Nov 2015, 17:47
od užívateľa pina
tie vitamíny sú omnivit a calci lux od Verselaga. A granule Nutribird.
A čo je to "oropharma oro digest"?