Prezentácia Amazoňana bieločelého (poddruh nana) R

Užívateľov profilový obrázok
coala
Príspevky: 5296
Člen od: Po 29. Júl 2002, 12:53

Prezentácia Amazoňana bieločelého (poddruh nana) R

Príspevokod užívateľa coala » Pi 16. Dec 2016, 19:13

Prezentácia Amazoňana bieločelého (poddruh nana)
RONYHO ADAMSONA

Obrázok

Všeobecne:
Amazoňan bieločelý Amazona albifrons nana (W.de w.Miller,1905)

veľkosť: 24 cm

rozšírenie: tropické pásmo Mexika, Guatemaly, Belize, Hondurasu, Nikaraguy a Kostariky

potrava v prírode: rôzne plody stromov, najmä figy, semená , bobuľe, orechy, kvety stromov , pupeny a mladé výhonky

potrava v zajatí: zmes semien pre papagájov, pšenica, ovos, nedozretá slnečnica a kukurica v mliečnej zrelosti; berú aj burské oriešky, piškoty, jarabinu, mrkvu a všetky druhy ovocia; pravidelne majú dostávať čerstvé vetve aj s pupenami na okusovanie

To by bolo na úvod z teórie asi tak všetko, o rozmnožovaní a veciach podobných sa rozpisovať nebudem. Na to je odborná literatúra.

Obrázok
Obrázok

Môj príbeh

Vopred sa ospravedlňujem za štylistiku a gramatické omyly. Ďakujem. Nebude to žiadny katastrofický príbeh, ale cítim potrebu sa s Vami podeliť o moje(naše) skúsenosti a zážitky.

Keďže som chovateľom už pekných pár rokov, choval a rozmnožoval som akváriové rybičky, chameleónov, žaby, pavúkov a spustu inej „hávede“ mal som v opatere aj papagájov od andulky, korely, agapornisa až po senegalca.

Okrem nového člena rodiny Ronyho mi zostalo jedno šesťstolitrové akvárko, v ktorom pláva zopár afrických cichlíd, manželka a dvaja synovia.

Keď som začiatkom minulého roka začal vážne zvažovať kúpu papúcha (nie bežného), podotýkam bol to môj dávny sen , tak prešlo mi hlavou veľa druhov, pôvodne som uvažoval o Žakovi (mal so ale obavy z jeho údajnej konzervatívnosti). Nakoniec po prebdených nociach na internete, prečítaní neuveriteľného množstva inzerátov som sa dostal k článku v Magazíne Chovateľa ročník 1/2002 „Potomkovia“ Amazonky na Slovensku.

Je tam pojednávané o chovateľovi Milanovi Vávrovi z Moravského Svätého Jána. Ten práve chová amazoňanov, o ktorých som mal záujem. Po úpornom pátraní tel. kontaktu sa mi podarilo telefonicky spojiť a dohodnúť návštevu zariadenia, v ktorom svojich zverencov chová. Týmto zároveň ďakujem p. Jurkáčkovi z Gajar za kontaktné číslo.

Pán Vávra v tej dobe mal rozmnožené A. bieločelé a A. zelenolíce. Nakoľko Amazoňani zelenolíci nie sú pre chov v bytových podmienkach (panelák) moc vhodní (hlučnosť) a cenová relácia je cca. 60 000 Sk, jednoznačne mi padli do oka a aj vyhrali Amazoňani bieločelí. Poddruh NANA, ktorý vlastním, je jedným z najmenších amazoňanov vôbec.
Štyria krásavci vo veku asi dvoch mesiacov na mňa vykukovali spoza klietky. V tej dobe boli odstavení od rodičov a umelo dokrmovaní. Hneď sme si aj s kolegom po jednom zajednali. On samičku a ja samčeka. U tohoto druhu je pohlavie ľahko rozoznateľné už po operení. Samci majú zrkadielko na krídle červeno sfarbené.

Zhruba po mesiaci 4.8.2002 sme frčali aj s kamarátom pre nášho Ronyho a jeho Rozu. Rony sa po pár dňoch super aklimatizoval a po niekoľkých týždňoch bolo vidieť že z neho bude dobrý a ukecaný "klacek", čo sa nedalo povedať o Roze. Tá bola plachá a dosť klovala. Momentálne to o Roze už neplatí, pretože sa hodne polepšila a píska už aj melódie. Rony je natom teraz tak, že akceptuje mňa, manželku, osemnásťročného syna a dvadsaťročného len sporadicky (ten sa mu moc nevenuje, preto máva od neho sem-tam šrámy) .

K potencionálnej návšteve je odmeraný a treba si na neho dávať pozor v momente útočí. Rony má prvé slová už za sebou (rozpráva RONY, PIVO a voľajaké skomoleniny) asi bude nadaný, to ale ukáže čas. Má rád melódie z mobilu, ale len polyfónne (sony j6), vypiskuje asi dve, ale zato verne.

Obrázok
Obrázok

Najviac si asi zvykol na mladšieho syna, pretože keď ten na neho zapíska, alebo zavolá, tak ide veškerá jeho činnosť bokom a okamžite ho hľadá po celom byte až pokiaľ ho nenájde.

V poslednej dobe má voľáky neduh z ničoho nič a bez dôvodu začne klovať a je s ním na nevydržanie. Riešime to tak, že okamžite putuje do klietky.

V strave je dosť prieberčivý ako aj v suchej tak aj v mokrej (zelenina, ovocie). Neviem niekedy nastáva dilema čo mu dať pod zobák. Zo suchej stravy dostáva z Čiech dovezené krmivo značky DARWIs-special (to mu chutí asi najlepšie) na českom trhu za 60-80 Kč za 1 kg, u nás sa to zohnať nedá, aspoň o tom neviem. Naposledy na burze v Žiline som kúpil z veľkoskladu ZOOPRODUKT od p. Ivana MOCKU špeciálnu zmes pre Amazoňanov, ktorú používa LORO PARQUE , 15 kg za 1200 Sk. Neviem, Ronymu to moc nejde, pretože tam nieje toľko druhov „veľkých“ semien (hlavne bielej slnečnice a burských orechov). Dokonca som tam našiel aj obyčajnú čiernu slnečnicu, čo ma dosť zarazilo. A ešte aby som nezabudol zdá sa mi to dosť mastné. U DARWINs také voľačo nehrozí.

Obrázok
Obrázok

Zo zeleniny a ovocia má najradšej kukuricu a naklíčenú mungo fazuľu. Čo mu nechutí a myslím si, že je dobré sa mu snažíme dávať priamo z úst a tak ho nato naučiť aby to bral aj z misky. Pretože priamo z úst máločo odmietne.

Má aj taký neduh, že hrozne obľubuje TIC TAC, neviem či to papuchom škodí, ale sem tam mu ho dám (pretože mi ho je ľúto). Neviete mi voľakto poradiť?

Rony je veľký neposeda, pretože akonáhle opustí miestnosť posledný člen rodiny a on sa tam zrovna nachádza v momente mu je na pleci a „okupuje“. To je celý on.

Má k dispozícii okrem klietky a parkosu celý byt a aj ho náležite využíva, je to proste „letec“ Máme v byte veľa kvetov a to je dosť problém skĺbiť všetko dohromady. Už pár kvetináčov padlo za obeť, preto poväčšine riešim problém že ich vešiam. Je to inak aj vidieť na priložených fotkách vo fotogalérii. Je to riešené tak trochu prírodne, lebo nad akvárkom mám kus bambusu a prípadná „kadenica“ letí priamo rybám do akvárka. Je to takzvaná recyklácia odpadných produktov.

Mimochodom, keď už tu píšem aj o kamarátovej Roze, tak má záujem prikúpiť Roze partnera. Neviete prosím Vás voľakto o možnom kontakte na chovateľa, ktorý má tento druh na predaj? Nesmie to byť ale z okolia Gajar a Moravského Svätého Jána, kvôli príbuzenskému kríženiu. Prípadné kontakty mi môžete zaslať na e-mail. Vďaka.

To by bolo v kocke asi tak všetko. Nové skúsenosti zas voľakedy nabudúce.
Zdravím všetkých milovníkov a chovateľov papuchov.

MINO

Článok prebraný z pôvodných stránok od autora Miňo publikované dňa 21.07.2005, 23:46
Nie som bezcitná, dokážem predstierať.

Tags:
BBcode:
Hide post links
Show post links

Návrat na "Blogy"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Bing [Bot] a 1 neregistrovaný