Praktiky neseriózních obchodníků v Česku

Užívateľov profilový obrázok
coala
Príspevky: 5296
Člen od: Po 29. Júl 2002, 12:53

Praktiky neseriózních obchodníků v Česku

Príspevokod užívateľa coala » Pi 16. Dec 2016, 18:58

Začátkem ledna 2002 jsme se s přítelem rozhodli, že si pořídíme žaka - kongo. V tom okamžiku jsem vůbec nevěděla o nějakých inernetových stránkách o chovu papoušků a netušila, že může nastat nějaký problém. Určitě nejsem jediná ani poslední.

V Annonci jsem našla inzerát, že kousek od Průhonic má jistá slečna žaky na prodej. Zavolali jsme tam a jeli se podívat. Bylo jich tam pět, z toho dva žakové liberijští. Asi jsem se v tu chvíli zbláznila a rozhodla jsem se, že bez žaka neodejdu.

Zmiňovaná obchodnice nám nabídla jednoho papouška, který se nám vůbec nelíbil. Měl poškozená ocasní pera, hrozně se bál, chrčel a vyplašeně běhal po kleci. Ti ostatní na tom nebyli lépe, až na jednoho, který seděl klidně na bidýlku a pochrupoval na jedné noze. Řekla jsem jí, že chci právě tohoto a žádného jiného. Nejdřív nám ho nechtěla prodat, že je už dost ochočený a že si ho chce nechat pro sebe, ale po chvíli přemlouvání (a samozřejmě náležitém zvýšení ceny) jsme s papouškem, kterému jsou podle registračního listu CITES dva roky, odjeli domů.

Asi po šesti týdnech začal být náš žako, kterému jsme dali jméno Kuba, nějaký divný. Byl pořád nervózní, choval se k nám agresivně, čepýřil se a přestal se ozývat. Dostali jsme strach a začali shánět informace. Na exota.cz jsem se v diskusi dočetla o případu žaka paní Rotreklové. To mi nedalo, a běžela jsem se podívat do registračního listu CITES, který jsem dostala ke Kubíčkovi. Samozřejmě že tam bylo uvedeno "Šimon a syn - ZOO, Chotěboř", stejně jako v případech zmiňovaných v diskusi na Exotě a v uváděném článku.

V obavách jsem zavolala slečně, od které jsme žaka koupili (bohužel bez kupní smlouvy a dokladu o zaplacení). Ta nám vysvětlila, že papoušek pochází od skvělého chovatele, registrační list CITES (okopírovaný včetně razítek a podpisů!!!) je v pořádku a že divní jsme nejspíš my a dál se s námi odmítla bavit...

Naštěstí teď, po čtyřech měsících od uvedených událostí, mohu říci, že je Kubík v pořádku. Postupně si u nás zvykl, přestal se bát i ruky a vypadá psychicky i fyzicky úplně v pořádku. Má krásné hladké peří. Pan doktor říkal, že testy na PBFD nemá cenu dělat, že pták je dospělý, je dávno přepeřený, že vypadá že to nemá a kdyby měl, že s tím stejně nic neudělám.

Od těchto zkušeností si nejdřív všechno ověřím a prověřím a počkám, než si cokoli pořídím. Vždycky na nás někde bude číhat podvodník, pro kterého je zisk všechno a lidská hloupost a nedočkavost mu to hodně usnadní.

S pozdravem M.

Poznámka:
Martina ma mailom požiadala, aby som tento jej príbeh na výstrahu ostatným vložila aj sem na naše stránky. Medzičasom dala Martina svojmu Kubíkovi spraviť testy na PBFD, ktoré sa našťastie ukázali ako negatívne.

Článok prebraný z pôvodných stránok od autora Martina publikované dňa 21.07.2005, 23:46
Nie som bezcitná, dokážem predstierať.

Tags:
BBcode:
Hide post links
Show post links

Návrat na "Blogy"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 19 neregistrovaných