Papagáj sivý (žako)

Užívateľov profilový obrázok
coala
Príspevky: 5296
Člen od: Po 29. Júl 2002, 12:53

Papagáj sivý (žako)

Príspevokod užívateľa coala » Pi 16. Dec 2016, 12:19

Obrázok

    1. Psittacus erithacus erithacus Linné – Papagáj Žako veľký

  • Veľkosť samca: Krídla 234-252 (242,5) mm, chvost 80-95 (86,8) mm, resp. 32-39 (35,7) mm
  • Veľkosť samice: Krídla 232-259 (241,9) mm, chvost 79-95 (85,6) mm, resp. 32-37 (34,5) mm
  • Rozšírenie: rovníková Afrika od juhovýchodného pobrežia Slonoviny, východne po západnú Keňu a južne po severnú Angolu, južná oblasť Konga až po severozápadnú Tanzániu.

    2. Psittacus erithacus princeps Boyd Alexander – Papagáj Žako ostrovný
    Podobný subsp. erithacus, ale celkovo je tmavší.

  • Veľkosť samca: Krídlo 230-250 (241,9) mm, chvost 88-100 (94,3) mm, resp. 34-40 (37,3) mm
  • Veľkosť samice: Krídlo 225-251 (234,2) mm, chvost 85-100 (91,6) mm. resp. 32-42 (35,3) mm
  • Rozšírenie: ostrovy Principe a Fernando Póo – Guinejský záliv.

    3. Psittacus Erithacus timneh Fraser – Papagáj Žako libérijský
    Subsp. je celkovo tmavošedá, na bruchu svetlejšia, spodné chvostové perá tmavo šedé s gaštanovým nádychom. Chvostové perá tmavo hnedé karmínová (gaštanová farba) s hnedavým lemovaním, horná čeľusť zobáku červenohnedá, na špici čierna; spodná čeľusť čierna. Je menších rozmerov.

  • Veľkosť samca: Krídla 206-225 (216,5) mm, chvost 74-84 (80,3) mm, resp. 30-33 (31,3) mm
  • Veľkosť samice: Krídla 203-212 (208,3) mm, chvost 80-81 (80,7) mm
  • Rozšírenie: Južná Guinea, Sierra Leone, Libérie a západné Pobrežie Slonoviny.

Obrázok

Obrázok

Papagáj Žako obýva lesné oblasti, husté pralesy a mangrové lesy pozdĺž pobrežia a brehov riek. Najčastejšie ho uvidíme v tých oblastiach, kde rastie palma olejová – Elaeis guineensis. Mimo obdoba hniezdenia sa zoskupujú do veľkých kŕdľov a spoločne nocujú na vysokých stromoch. V ranných hodinách ešte za šera odlietajú do vnútrozemia na kukuričné plantáže, kde spôsobujú značné škody. Živia sa tiež orechmi, bobuľami, semenami a inými plodinami. Papagáj Žako lieta veľmi rýchlo; časté mávanie krídel pripomína let kačky. Keď zbadá dravca, úzkostlivo a prenikavo kričí a snaží sa rýchlo odletieť. Jeho najväčším nepriateľom je človek. Domorodci vyberajú mláďatá z hniezd, a predávajú ich obchodníkom. Hlas tohoto papagája je zmes vrieskavých a piskľavých tónov; pri vyrušení vydáva drsné a nepríjemné škreky. Od augusta do novembra hniezdi v Ugande (GRANT, 1952), začiatkom septembra v Kongu, a už v apríli v Libérii. Rozdielna doba hniezdenia je obvykle závislá na období dažďov a je ovplyvnená miestom výskytu.

Chov v zajatí: Papagáj Žako je dovážaný do Európy od 16. storočia. Je pravdepodobné, že ho chovali už Rimania, o tom však nemáme písomné záznamy. Je považovaný za najnadanejšieho vtáka, u ktorého sa dajú vypestovať naozaj zložité podmienené reflexy. Nie je to však tak u každého jedinca, vrodená inteligencia je rozdielna tak ako u všetkých tvorov. O tomto druhu papagájov už bolo veľa napísané. Pred Prvou svetovou vojnou byli títo vtáci do Európy a Ameriky dovážaný vo veľkom množstve. V prístavných mestách Nemecka sa mladí vtáci (tmavookí) predávali za 6-10 DEM. Starší vtáci (svetlookí) boli oveľa drahší a ich cena bola tým vyššia, čím viac slov poznali (200-300 DEM). Cena mladých jedincov poklesla, lebo dve tretiny dovezených papagájov krátko po dovoze uhynula. Vtáci boli dovážaní vo veľmi zúboženom stave, na lodi boli nevhodne kŕmené, nedostávali vodu (len rohlík namočený v káve) a počas cesty prežívali veľké útrapy. Zomierali na poruchy trávenia, tuberkulózu, zlú hygienu apod. Dnes sa dovážajú letecky a straty sú minimálne. Do Európy sa dostávajú väčšinou z Ghany. Patria medzi najobľúbenejšie vtáky, nakoľko sú nežní, učenliví a prítulní.

Metodika označovania týchto vtákov je ustanovená zákonom. Papagáj Žako musí byť označený nesnímateľným registračným krúžkom alebo čipom. Ak by sa náhodou niekedy stalo, že by musel veterinár krúžok odstrániť určite si obidve jeho časti uschovajte. Nekrúžkovaného alebo žaka bez čipu by ste nemali kupovať, nakoľko sa vystavujete nebezpečenstvu úradného zabavenia kontrolou. Dokumenty, ktoré by mali sprevádzať každý legálny, povolený import alebo kontrolovaný odchov, sa nazývajú CITES. Je to skratka anglického Convention of the International Trade with endangered species, slovensky konvencia o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi (skrátene nazývaná podľa miesta podpisu Washingtonská dohoda). Bez CITES dokumentov sa nedá so žakmi medzinárodne obchodovať. Vyžadujte ho pri každej kúpe aj v obchodoch so zvieratami, nakoľko sa bez nich vystavujete právnemu postihu.

Mimoriadne silnému zobáku tohto papagája odolá len drôtené pletivo, ktoré by malo byť silné aspoň 2 mm a šírka ok maximálne 3 cm. Takéto pletivo je schopné zabrániť nebezpečnému zachyteniu vtáka.

Žakovia uzatvárajú zväzok medzi sebou na celý život. Nohy slúžia Žakovi ako nám ruky. Chytá nimi potravu, ktorú si následne vkladá do zobáka. Pazúrmi sa bráni pred každým útokom. Škriabe sa nimi a nové predmety starostlivo ohmatáva.

Pohlavie u Žakov sa nedá zistiť podľa vonkajších znakov aspoň nie ľudskými očami. Jednoznačne sa nedá určiť ani podľa chovania, pretože sa v zajatí často stáva, že si vtáky nie zriedkavo vymenia role. K jednoznačnému záveru, či sa jedná o samičku alebo samca sa dá dospieť iba prevedením endoskopie prípadne rozborom krvi papagájov.

Všetci Žakovia milujú drevo. V priebehu niekoľkých hodín dokážu urobiť kopu triesok z každej halúzky či konára. Z tohoto dôvodu by mali byť klietky či voliéry vybavené bidlami z veľmi tvrdého dreva. Bidielka z mäkkého dreva, ktoré sú vhodné pre rozvoj svalov na nohách, je potrebné každý týždeň zamieňať, nakoľko ich papagáje okamžite zdemolujú.

Nakoľko Žakovia ovplývajú veľkou inteligenciou a dokážu vždy niečím novým prekvapiť, patria podľa mňa k jedným z najzaujímavejších druhov papagájov. Prevádzané inteligenčné testy s týmito papagájmi preukázali, že vtáky sú schopné nielen zachytiť ľudské slová a opakovať ich, ale tiež porozumieť ich zmyslu a radiť ich logicky k sebe. Schopnosť napodobňovať ľudskú reč už nejedného očarila, ako aj mňa samotnú. Pokiaľ sa Žakom ich majiteľ veľa venuje, naučí sa väčšina Žakov hovoriť veľmi rýchlo. Túto schopnosť nestratia ani neskôr ak žijú v harmonickom zväzku s partnerom. Jednoducho žijú potom dvojjazyčne. Sú považovaní za najnadanejších rečníkov.

Mladé vtáky rozpoznáte od dospelých podľa skoro úplne čiernej dúhovky oka, ktorá sa postupne prechádza do šedej a nakoniec žltej. Taktiež perie sa u mladých Žakov neleskne až tak ako u zdravých dospelých jedincov. Asi tak od druhého roku života ani odborník nedokáže s istotou určiť vek Žakov.

Dĺžka života týchto papagájov je veľmi vysoká. Preukázateľne sa dožili tieto papagáje v zajatí šesťdesiatych a podľa niektorých zdrojov dokonca až sto rokov.

Odporúčaná literatúra:
Anette Wolterová: Papoušek šedý – žako
Rosemary Low: Proč muj papoušek...?
David Alderton: Praktická príručka - exotické ptactvo
Časopis nakladateľstva DONA: Papoušci.

Článok prebraný z pôvodných stránok od autorky coala publikované dňa 16.08.2005, 18:14
Nie som bezcitná, dokážem predstierať.

Tags:
BBcode:
Hide post links
Show post links

Návrat na "Blogy"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný