Kakadu Ružový - Eolophus r. Roseicapillus

Užívateľov profilový obrázok
coala
Príspevky: 5296
Člen od: Po 29. Júl 2002, 12:53

Kakadu Ružový - Eolophus r. Roseicapillus

Príspevokod užívateľa coala » Št 15. Dec 2016, 19:22

Kakadu ružový
Eolophus r. Roseicapillus (Viellot 1817)

anglicky: Galah (Rose breasted Galah Cockatoo)
nemecky: Rosakakadu
svedsky: Rosenkakadua

Obrázok
Popis:
Zväcsa je operenie tmavo-ruzove, celo – temeno, väzy a chochol su bieloruzove.
Chrbat, , kridla a chvost su sivej farby. Spodna cast brucha, okolo kloaky, stredne krycie perie na kridle a vrchna cast kricieho peria na chvoste su bielo-sive. Zobak je rohovino sfarbeny a prsten okolo oka je ruzovo-cerveny. Nohy su sive. Iris je tmavohnedej farby.

Dlzka:
35 cm.

Pohlavne rozdiely:
Samice su zfarbene ako samce, len oni maju iris cervenej farby.

Rozsirenie:
Vychodna, centralna a severna cast Australie. Pripadne na blizko leziacich ostrovoch, zavleceny do Tasmanie.


Kakadu Ruzovy - Zapadny
Eolopphusr.assimilis (Mathews 1912)

anglicky: anglicky: Western Galah
nemecky: Westlicher Rosakakadu

Popis:
Ako nominatna forma kakadu ruzoveho, len operenie je svetlejsej farby a chochol je viac ruzovejsi. Samice su tak isto sfarbene ako u nominatnej formy.

Rozsirenie:
Juhozapadna Australia.

Dlzka:
35 cm.

Biotop:
Zo zaciatku zalesnene a travnate biotopi so stromami v polosuchych oblastiach. Dnes su rozsirene v otvorenej krajine, vo vrchoch, v kulturnych oblastiach a tiez oblubuju parky, zahrady a mesta.

Rozsirenie:
Su pomerne rozsirene a v niektorych lokalitach az premnozene, lahko sa prisposobuju novemu prostrediu.

Strava v prirode:
Semena trav, strukoviny, rozlicne orechy, obilie-hlavne jacmen a ovos. Kvetiny, cerstve vyhonky, hmyz a rozlicne larvy. Casto narobia skody na obili a slnecnicovych poliach.

Zivot v prirode:
Drzia sa svojho teritoria, par sa drzi spolu vo volne pozbieranych krdloch a preletia malokedy viac ako 10 km od svojho hniezda. Mlade a nehniezdiace jedince su nomadicke, zdruzuju sa do velkych krdlov, casto z inymi druhmi kakaduov (napr Cacatua Galerita). Velmi tazko sa da k nim priblizit ked su v spolocnosti s inymi kakaduami, jednoduchsie sa daju pozorovat, ked krdel sa sklada len z kakadu ruzovych, lebo vtedy nie su rusene od poplasneho kriku od svojich väcsich pribuznych. Vodu chodievaju pit zasvitania a potravu zbieraju zväcsa zo zeme. Pocas najhorucejsej casti dna zvyknu oddychovat na vysokych stromoch a snazia sa vyhybat priamemu slnku ak sa len da. Potom sa napiju zase az vecer potom sa vratia na svoje nocoviska. Oblubuju sustavne ozobavat vetvicky a obhryzavat koru zo stromov tymto tiez sposobuju na stromoch skody.

Su to dobri letci, ich let je rychly so sviznym mavanim kridel, mozu letiet rychlostou az 60 Km/h a pocas leto su ozyvaju prenikavym, nie prilis melodickym krikom.

Rozmonozovanie vo volnej prirode:
Vo volnej prirode hniezdia v rozlicnych obdobiach.

V juznej Australii hniezdia od jula do decembra a v severnej Australii od februara do juna.

Ked je dobry rok tak su schopne vyviest az dva vrhy za rok. Vyhladavaju dutiny v suchych pnoch a stromoch vo vyske medzi 1 – 20 metrov nad zemou, do hniezda zvyknu naznasat listy a vetvicky z Eukalyptov. Uprednostnuju hlavne dutiny v stromoch v blizkosti vody. Znasaju 2 az 5 vajicok (Normalne vsak tri kusy vajcovej-formy 35.3 X 26,5mm). Obidvaja partneri zahrievaju znasku 30-dni. Mlade su v hniezde 5-6 tyzdnov, po opusteni dutiny su zavisle na rodicoch 2 az 3 tyzdnov.<br><br>

Romnozovanie v zajati:
Pravidelne dosiahnute za vhodnych podmienok, jednou z hlavnych podmienok je sympatizujuci par z jedincov ktore su pohlavne dospele. Doporucuje sa tiez doplnit extra zivocisne-proteiny do stravy pred hniezdenim a pocas hniezdenia. Doporuca sa zakryt cas otvoru do budky mäkkym drevom, aby si mohli same vyhlodat dieru aku potrebuju, tym sa tiez podporuje hniezdenie. Velkost budky 40 X 40 X 90cm.

Velkost voliery:
Doporucovana velkost 6,0 X 1,0 X 2,0m. Samozrejme, cim väcsia voliera tym lepsia, ziadna voliera nemoze byt privelka. Mlade, rucne odchovane jedince sa daju chovat tiez vo vhodnych klietkach pre papagajov, alebo vo vnutornych volierach priamo byte.

Strava v zajati:
Vyzaduju pestru stravu. Su velmi nachylne k tucnote. Su to vtaky ktore jedia vzdy, vsade a vsetko, preto je dolezite, aby mali dostatok pohybu a aby mali vyvazenu stravu. Treba sa vyhybat olejnatym zrninam, pripadne ich obmedzit. Ako zaklad, by sa im mala davat kvalitna zmeska pre papagaje, granule a vela zeleniny a ovocia, naklicene zrna, (holubia zmeska, zmiesana s hrachom a kukuricou) by sa mali davat aspon kazdy druhy den. Nepohrdu ani jogurtom, alebo vajcom varenym na tvrdo to sa tyka aj cerstvej pupavy, zabinca a pod. Co sa tyka zeleneho krmiva tak v tom sa neodlisuje od ostatnych velkych papagajov, iba co sa tyka slnecnice, burskych orieskov tak to treba obmedzit na minimum, lebo ako som uz spominal tieto vtaky su mimoriadne nachylne na tucnotu. Hlavne jedince co maju pristrihnute kridla a ziju v malych volierach a klietkach. Treba si brat priklad z volnej prirody, no nie vzdy je to lahke, ale nie je to nemozne.

Kakadu ako spolocensky vtak:
Rucne dokrmene vtaky su krotke a clenom rodiny oddane. Ako väcsina druhov kakaduov su hravi, neustale nieco vymyslaju a neustale nieco obhryzaju. Su to vtaci ktori nevyzaduju az tolko pozornosti pozornosti ako ostatne druhy (napr Alba-kakadu, Molucky-kakadu a pod) oni mozu byt naozaj sami sebou a dokazu sa zabavit so svojimi hrackami aj o samote, niekedy daju jasne najavo, ze chcu byt same pre seba. Kakadu ruzovy ma este jednu pozitivnu vlastnost a to, ze sa narozdiel od svojich väcsich bratrancov neozyva sa az tak hlasno a tak casto. To je len plus pri vybere tohto druhu ako spolocenskeho vtaka. Su to vtaky ktore obveseluju kazdeho clena rodiny, nie su az tak konzervativne pri vybere "svojho cloveka" ako napr. zakovia. Podmienka je, aby mali dostatok pohybu a stimulacie. Radi sa zdrziavaju v blizkosti ludi, alebo aj zvierat. Radi sa prechadzaju po dlazke a skusaju svoj zobak po vsetkom moznom, ked sa citia unavene tak radi si pospia na pleci, alebo v klietke.

Obrázok

Moje osobne postrehy a skusenosti:
Ja sam som stastnym majitelom kakadu ruzoveho (Rosenknopp v preklade to znamena Ruzovy pucik), je to samicka, vyklula sa 5 aprila 2003 v Dansku. Je to rucne dokrmovane slecna, ktora je velmi aktivna a ktora ma velku potrebu nicit a obhryzat vsetko na co dosiahne. Je naozaj neskutocne zvedava a svoju ruzovu hlavicku naozaj pcha do vsetkeho, do poharov z cajom, do misiek, hrncov (rada nadvihuje, alebo zhadzuje pokrievky z hrncov) a pod. Pri hrani je niekedy naladova, hlavne vtedy ked sa jej nedari nieco rozhryznut tak ako si to ona predstavuje. To sa len najezi a zacne kricat a napadat dotycnu vec, potom sa to snazi prevratit, alebo zhodit zo stola(Takto zhodila uz par hrncekov, poharov, alebo rozlicne suveniri z policiek co odolavali jej vsetecnemu zobaku). Chova sa asi ako male diete, ked sa mu nieco nedari....

Co sa tyka stravy tak som sa rychlo naucil, podavat jej dietnu stravu, davam jej zmes pre agapornisy a korely asi tak jednu tretinu, zvysok je cerstve ovocie, naklicene zrna, granule a pod. Prve dva tyzdne mi zacala rychlo priberat od tej diety co dostavaju moji zakovia, tak som bol donuteny namiesat nieco extra pre nu.

Teraz sa jej vaha pohybuje okolo 380g az 400g. To je presne taka vaha ako ma byt pre nu. Je to este mlada slecna, takze sustavne je a pomaly aj v miske spi, hoci teraz to nie je take intenzivne ako predtym. Jej sfarbenie na obrazku, nie je este take syto-ruzove ako u dospelych jedincov, ale teraz sa priamo preperuje a vidno, ze bude syto-ruzova.

Pozdravuje Gery1

PS: Udaje su zozbierane z encyklopedii a z rozlicnych stranok a z mojich chabych osobnych skusenosti. Ak ma niekto tiez kakadu ruzoveho, alebo ma niekto pripomienky, alebo kritiku k mojim udajom tak nech mi napise na adresu pripadne napiste do komentarov.
Majte sa....


Článok prebraný z pôvodných stránok od autora Gery1 publikované dňa 16.08.2005, 18:04
Nie som bezcitná, dokážem predstierať.

Tags:
BBcode:
Hide post links
Show post links

Návrat na "Blogy"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 8 neregistrovaných