Alexander maly

Užívateľov profilový obrázok
coala
Príspevky: 5296
Člen od: Po 29. Júl 2002, 12:53

Alexander maly

Príspevokod užívateľa coala » Št 15. Dec 2016, 16:49

Vo fóre som čital, že Robi chce vedieť niečo o alexandrovy malom. Tak som pohladal literatúru a chcem mu týmto príspevkom pomôcť.

Ladniak Kramerov - Alexander malý – Psittacula krameri

Rozšírenie : Má väčší areál rozšírenia ako iné druhy podčeľade Psitacinae, od severozápadnej Afriky cez južnú Áziu až po Barmu a zasahuje možno aj do Číny.Úspešne bol introdukovaný na mnohé lokality na celom svete.

Veľkosť : 40,5cm

Potrava : Zmes pre papagáje a pravidelne ovocie a zelené krmivo.

Mláďatá : Pripomínajú dospelé samičky, ale majú sivasté dúhovky a bledšie zobáky.

Pohlavné znaky : Dospelé samičky sa výrazne odlišujú fialkastým obojkom a čiernou kresbou na lícach.

Charakteristiské znaky : Elegantný vzhľad a dobrá schopnosť rozprávať.

Tento druh má v chovateľstve dlhú históriu. Predpokladá sa, že ladniaky choval už Alexander Veľký (356-323 p.n.l.). Príbuzdný druh ladniak alexandrov (P.eupatria) je po ňom nazvaný. Okrem veľkosti sa ladniak Alexandrov odlišuje len červenými škvrnami na pleciach. Aferický poddruh (P.k.krameri) sa odlišuje od indického poddruhu P.k.manillensis sfarbením zobáka, spodný okraj nieje čierny ale ružovkastý. Spomedzi farebných mutácií sa v sučastnosti chová žltá forma lutino a modrá forma. Kríženci týchto foriem tvoria čidto bielu formu albino. Ladniaky Kramerové nevytvárajú vo voľnej prírode príliš pevné partnerské zväzky a samičky majú väčšinu roku dominantné postavenie. Preto nie sú ladniaky také vhodné na chov v bytoch ako iné papagáje, hoci ich možno úplne skrotiť a naučia sa aj opakovať niekoľko slov. Ladniaky Kramerove majú obmedzený čas rozmnožobania. Často hniezdia skôr ako iné vtáky, preto nemožno v určitých obdobiach roka mladé jedince kúpiť. Samčekom sa vyfarbuje objok na krku najskôr až vo veku asi troch rokov, preto až vtedy s určitou istotou rozlíšiť ich pohlavie. Pri dobrej starostlivosti sa dožívajú až 50 rokov. Príbuzné druhy, napr.Psittacula cyanocephala, sú príliš plaché, aby sa dali chovať v bytoch skôr, kým neskrotnú v menšej voliére. Podobne, ako pri ladniakovi Kramerovom, inkubácia trvá 23 dní a mláďatá sa operujú po siedmich týždňoch. Hoci sa mnohé druhy vzhľadovo príťažlivých ladniakov pochádzajúcich prevažne z Austrálie chovajú vo voliérach, nedajú skrotiť. Ťažko sa krotia aj jedince zísakne z chovov v zajatí. Vačšie predpoklady na skrotenie majú americké druhy.

Článok prebraný z pôvodných stránok od autora vrzo publikované dňa 21.07.2005, 23:42
Nie som bezcitná, dokážem predstierať.

Tags:
BBcode:
Hide post links
Show post links

Užívateľov profilový obrázok
coala
Príspevky: 5296
Člen od: Po 29. Júl 2002, 12:53

Alexander maly II

Príspevokod užívateľa coala » Št 15. Dec 2016, 16:51

Pre porovnanie prikladam vytah z inej publikacie:
Alexandri boli pravdepodobne prvymi vtakmi, ktore si clovek ochocil a choval. Tato historia zacina zhruba pred 2500 rokmi. Meno dostali tieto papagaje podla Alexandra Velkeho, ktoreho vojaci ich priviezli do Gecka z vypravy do Indie v roku 327 pred nasim letopoctom.
Obidva druhy (maly, velky) su chovane pomerne casto, ale viac vo volierach, ako v "cloveci" spolocnici v bytoch. Castejsie je chovany alexander maly.
Tento druh ma dve rozdielne populacie. Africky poddruh (p.k.krameri) sa od indickeho (p.k.manillensis) lahko rozozna podla farby zobaku, ktory ma omnoho tmavsi, horna celust je skor cierna, ako cervena.
Z indickeho poddruhu boli vyslachtene rozne farebne mutacie. Modri vtaci, takisto ako lutino pochadzaju z divokych vtakov a boli indickymi vladcami velmi ceneni. Z tychto farieb sa podarilo vyslachtit aj formu albino, kde vtaci oboch pohlavi maju snehobiele perie a nedaju sa rozlisit ani v obdobi dospelosti, pretoze samcek nema limec na krku.
Z dalsich farebnych foriem menujeme napr. sedu, sedozelenu, strakatu, alebo skoricovu.
Alexander potrebuje bytelnu volieru, pretoze je znamy nicitel, hlavne v obdobi hniezdenia. Zacina hniezdit akor, ako vacsina papagajov. Samicky chovane v miernom pasme severnej pologule zacnu zanasat uz vo februari. Preto je zivotne dolezite, aby bola budka umiestnena v pristresku, kde su mladata chranene pred nahlymi mrazmi. Rovnaky vyznam ma aj ochrana pred dazdom a vetrom, pretoze tieto vtaky su sice otuzile, ale trpia na omrzliny.
Preco nie su ludom dobrymi spolocnikmi?
Zrejme to suvisi s tym, ze medzi samcom a samickou nie je prilis silny partnersky zvazok a vtaci preto nie su zvyknuti na blizky kontakt. Naviac vacsiu cast roka je dominantna samicka a samec sa k nej moze priblizit len v dobe parenia.
Ako dlho trva, nez sa da poznat pohlavie mladat?
Az tri roky, kym sa samcekom objavi typicky limcek na krku. V mladsom veku je jedina spolahliva metoda urcenia pohlavia analyza DNA.

Takze asi tolko. Podla tejto knihy je nie velmi vhodnym k cloveku, pretoze je doslovne nespolocensky. Moje skusenosti su ale uplne ine.

Článok prebraný z pôvodných stránok od autora potvora publikované dňa 21.07.2005, 23:43
Nie som bezcitná, dokážem predstierať.

BBcode:
Hide post links
Show post links


Návrat na "Blogy"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní