Žako Perla - blog, skúsenosti a rady

pstruzik
Príspevky: 16
Člen od: Po 20. Apr 2015, 14:04

Žako Perla - blog, skúsenosti a rady

Príspevokod užívateľa pstruzik » Ut 8. Mar 2016, 21:01

Ahojte,

volám sa Ludvík, nar. v r. 1987 a pochádzam zo Zvolena. Vyštudoval som ekológiu a ochranu biodiverzity. Vždy som žil v byte a preto chov bol vždy v rámci možností. S chovom vtákov som začal v detstve, najprv som choval zebričky, neskôr andulky (jedna samička dožila 11 rokov) a neskôr od r. 2008 som začal s chovom aymary pruhovanej, pár ktorý mám doteraz, pričom samec je ručne dokrmený. Tento blog sa bude venovať prevažne teda žakovi kongo, ktorého chovám od r. 2015. Papagáj žako ktorého chovám je samica a volá sa Perla. Prikladám jej fotografiu:

Obrázok

Toto vlákno bude teda akýsi blog, ktorý bude obsahovať všetky moje skúsenosti s chovom papagája žako v byte, doplnené fotografiami. Toto vlákno ako verím, bude užitočné najmä pre budúcich ale i súčasných chovateľov tohto druhu, ale užitočné i pre mňa, v ktorom privítam rady skúsenejších chovateľov. Postupne v jednotlivých príspevkoch rozoberiem všetky záležitosti spojené s chovom, moje skúsenosti, rady čomu sa vyvarovať, na čo si dať pozor, zariadenie, výcvik a mnoho ďalšieho.

Tags:
BBcode:
Hide post links
Show post links

pstruzik
Príspevky: 16
Člen od: Po 20. Apr 2015, 14:04

Žako Perla - blog, skúsenosti a rady

Príspevokod užívateľa pstruzik » St 9. Mar 2016, 22:15

Získavanie informácií o chove

Pred obstaraním žaka odporúčam si jeho chov naštudovať, dostať sa k rôznym materiálom či už v knižnej alebo webovej podobe atď. Ja som najprv informácie čerpal z internetu, neskôr som si zadovážil knihy. Internetové odkazy s informáciami o žakoch pridávať nechcem, ale ak niekto má záujem súkromne cez PM alebo email mu pošlem pár dobrých odkazov ohľadom chovu. Čo sa týka kníh, na trhu v CZ jazyku sú celkovo vydané 3 publikácie špecializované konkrétne na pap. žako a to:

a.) Žako papoušek šedý od Milan Bartl
170 strán, pevná väzba, rozmer 170x240 mm, rok vydania 2008

b.) Žako papoušek šedý od Hildegard Niemann
64 strán, brožovaná väzba, rozmer 161x200 mm, rok vydania 2014

c.) Možno ešte sa dá niekde zohnať aj Žako papoušek šedý od Annette Wolterová, ale táto publikácia je už v kníhkupectvách vypredaná
56 strán, brožovaná väzba, rozmer 165x200 mm, rok vydania 2007

Ja som si zaobstaral prvé dve publikácie. Obe pred začatím chovu odporúčam naštudovať. Prvá kniha od Bartla je obsiahla a nájdete tam o tomto druhu veľmi veľa. Druhá kniha od Niemann je útla a stručná. Určite odporúčam si pred začatím chovu zohnať obe knihy. Ako doplnok som si neskôr zohnal ďalšiu knihu zameranú všeobecne na papagáje d.) Proč můk papoušek ... ? od Rosemary Low, rok vydania 2002. Nájdete tam veľmi cenné poznatky ktoré vám pomôžu porozumieť papagájom všeobecne. Je tam mnoho príkladov práve ohľadom papagája žako tak práve preto sa oplatí si zohnať i túto knihu. Túto knihu od Rosemary Low som vyhľadal po nejakej dobe, po tom, čo som papagája kúpil a nevedel som si s istotou vysvetliť niektoré jeho prejavy správania.

Informácie z uvedených kníh považujem za základ. Ďalšie užitočné informácie ktoré v knihách nenájdete nájdete na webe alebo na diskusných fórach, napríklad i v tomto vlákne. Ja v nasledujúcich príspevkoch teda nebudem veľmi čerpať z literatúry a z informácií získaných na internete, to skôr len tak okrajovo. Hlavným cieľom teda bude podať informácie priamo z môjho vlastného chovu.

BBcode:
Hide post links
Show post links

pstruzik
Príspevky: 16
Člen od: Po 20. Apr 2015, 14:04

Žako Perla - blog, skúsenosti a rady

Príspevokod užívateľa pstruzik » St 16. Mar 2016, 14:49

Výber klietky

Výberu klientky som venoval pomerne veľa času. Kritériom okrem ceny bola i vhodná veľkosť klietky, nakoľko musela zapasovať do 1-izbového bytu a navyše už jednu pomerne veľkú klietku s aymarami pruhovanými už v byte mám. Podľa BARTL (2008) je ideálny rozmer klietky pre žaka s vnútornými rozmermi 70 x 90 x 160 cm. Naopak minimálny vnútorný rozmer kliekty musí byť 50 x 66 x 76 cm. Ja osobne som si vytipoval dve klietky, ktoré spĺňali kritérium požadovanej veľkosti a v neposlednom rade cenu. Nebudem tu verejne písať kde som klietku nakupoval, ale priložím fotografie a vyjadrím sa k cene.

Uvažoval som nad 2 typmi:

1.) Menšia klietka: vnútorné rozmery 59 x 54 x 113 cm
Obrázok

2.) Väčšia klietka: vnútorné rozmery 101 x 61 x 160 cm
Obrázok

Keby som nemal obmedzený priestor v byte, volil by som väčšiu klietku, takže som sa rozhodol pre prvý variant. Rozhodne ja a zjavne i Perla sme s výberom klietky spokojní a odporúčam. Ale ak máte viac priestoru, určite voľte väčšiu klietku.

A teraz prečo som uvažoval práve nad uvedenými dvoma typmi klietky. Dôvodom bola veľmi rozumná cena. Menšia klietka vychádza v súčasnosti zo stránky kde som kupoval na €120, tá väčšia klietka pochopiteľne o niečo viac. Našiel som aj internetové obchody, kde presne rovnakú klietku ako som kúpil ja, ponúkajú za 300 ba dokonca i 400 EUR a vždy sa nájdu ľudia ktorí to kúpia! Ceny veľkých klietok sú pomerne drahé a stovky EUR je takmer všade bežná cena. Nie je treba sa unáhliť a skočiť na predražené klietky v nejakom kamennom obchode či prvom internetovom online shope a pod., pretože výborná a nová klietka sa dá zohnať aj za pomerne lacno, len je potreba pátrať na internete. Ja osobne odporúčam tieto dva typy. Súkromne cez email alebo PM napíšem názov klietok a obchod kde som kupoval.

BBcode:
Hide post links
Show post links

pstruzik
Príspevky: 16
Člen od: Po 20. Apr 2015, 14:04

Žako Perla - blog, skúsenosti a rady

Príspevokod užívateľa pstruzik » So 26. Mar 2016, 21:12

Umiestnenie klietky a hrazda

Na obrázku nižšie je vidieť umiestnenie klietok. Pri okne je klietka s aymarami a vedľa klietka pre žaka. Taktiež je vidieť prenosný stojan vo tvare T a hrazda s upevnením o strop.

Obrázok

Umiestnenie klietky vplýva na psychiku papagája. Neumiestňujte klietku na frekventované miesto. Teda umiestnite klietku k stene alebo ešte lepšie do rohu miestnosti. Papagáj sa bude cítiť vtedy dobre. Taktiež dajte pozor, aby klietka nebola umiestnená v prievane, napríklad i pri okne odkiaľ môže prefukovať studený vzduch (a to aj zo zatvoreného okna) a to najmä v chladných mesiacoch. Taktiež dávajte pozor v letných a slnečných dňoch aby na papagája v klietke nesvietilo intenzívne priame slnečné žiarenie. Ja bývam v byte orientovanom na východ, takže veľa priameho žiarenia sa do bytu nedostane, ale to je osobitná téma ktorú rozoberiem v inom príspevku tohto vlákna.

Čo sa týka prenosného stojanu v tvare T ako je vidieť i na obrázku, odporúčam tento jednoduchý stojan pre papagája vyrobiť. Stojan môžete preniesť napríklad do kuchyne alebo inej miestnosti kde budete niečo robiť, a tak papagáj bude môcť byť s vami. Taktiež na tomto stojane môžete papagája učiť rôzne úkony, ale o tom taktiež v inom príspevku. Výroba tohto stojanu sa vám možno nebude dariť, preto ak bude niekedy v budúcnosti záujem, napíšem návod ako som tento stojan vyrobil ja.

Ďalšou vecou je hrazda vyhotovená z konárov (ja som použil vŕbové drevo) a prírodného konopného lana s priemerom 8mm, ale vy použite ak je to možné väčší priemer. Na strop bolo potrebné vyvŕtať diery a uchytiť háčiky. Ako doplnok som použil (vidieť na obrázku) 30mm konopné lano o dĺžke 4m, ktoré je zakončené na oboch stranách háčikmi a tak ho môžete rôzne o čokoľvek uchytiť. Ako vidieť na obrázku, tam je lano jedným koncom na strope a druhý koniec je zachytený na klietke. O hrazdu povešajte rôzne hračky, papagáj keď bude pustený z klietky bude mať kde tráviť čas a nebude vám demolovať zariadenie bytu. Teda demolovať byt bude tak či tak, ale výrazne to touto hrazdou a hračkami obmedzíte. Hračky vyrábam i kupujem, ale o tom niekedy nabudúce. Laná používajte len prírodné. Konopné lano bude možno pre niektorých problém zohnať, tak v tom prípade ma môžete kontaktovať súkromne PM alebo email a poradím vám eshopy kde som nakupoval laná ja. Ešte len dodám, že pod hrazdu umiestnite novinový papier (na krajoch papier niečím zaťažte) aby vám vták netrúsil na podlahu. Na obrázku pod hrazdou práve žiadny papier nemám, ale väčšinou tam je, pretože ak trus zaschne, pomôže už len zoškrabať z podlahy.

BBcode:
Hide post links
Show post links

ciro

Žako Perla - blog, skúsenosti a rady

Príspevokod užívateľa ciro » Ut 29. Mar 2016, 20:19

Perlička je nádherná, držím palce a Cirko (senegalec) drápky.

BBcode:
Hide post links
Show post links

janax
Príspevky: 283
Člen od: So 15. Jún 2013, 02:07

Žako Perla - blog, skúsenosti a rady

Príspevokod užívateľa janax » Št 31. Mar 2016, 13:51

Ahoj pstruzik a vitaj medzi nami. :17:
Mas to tam pekne, vidiet, ze ti zalezi na tvojich milacikoch a
fajn, ze sa chces takto podelit so svojimi skusenostami. :30: Vedomosti nie je nikdy dost.
[hr] Papagaje su ako boty: existuju len v paroch.

BBcode:
Hide post links
Show post links

pstruzik
Príspevky: 16
Člen od: Po 20. Apr 2015, 14:04

Žako Perla - blog, skúsenosti a rady

Príspevokod užívateľa pstruzik » St 20. Apr 2016, 22:52

Ďakujem za pozitívne reakcie ciro a Janax.

Nakoľko nie je možné editovať už napísané príspevky, vždy keď chcem niečo dať na správnu mieru už z napísaných príspevkov, napíšem to takto dodatočne:
- v príspevku z 26.03.2016, 21:12:12 to hrubé konopné lano má 2m, nie 4m ako som uviedol

Zariadenie klietky

Obrázok

Obrázok

Ako vidieť na priložených fotografiách, Perla má k dispozícii 3 misky. Jednu na vodu, jednu na kŕmnu zmes a jednu na ostatné t.j. ovocie, zeleninu, vajíčko, prípadne piškóty a i. Ak idem na celý deň preč z bytu, tak do tej tretej misky nasypem taktiež kŕmnu zmes.

Hlavné bidlo je cementové bidlo veľkosti XL. Odporúčam takéto bidlo do klietky umiestniť, Perla si na ňom obrusuje pazúry a rada na ňom trávi čas, i aymary toto bidlo samozrejme vo veľkosti S si veľmi obľúbili. Ja som z počiatku chcel klietku zariadiť len z prírodného dreva, ale chovateľ od ktorého som žaka preberal mi toto cementové bidlo odporučil. Niekde som čítal, že cementové bidlá vysušujú papagájom nohy, ale to mi bolo chovateľom vyvrátené. Taktiež som uvažoval nad ílovým bidlom, ale bol som chovateľom upozornený, že ílové bidlo nebude mať dlhú životnosť, pretože ho žako rozoberie. Tieto cementové bidlá kúpite v každom väčšom chovprodukte, prípadne cez eshop.

Ďalšou vecou ktorú som do klietky umiestnil a čo mi bolo aj odporučené, je bavlnený kruh ako je vidieť i na obrázku. Žakovia majú tieto kruhy veľmi v obľube. Kruh má priemer cca 23cm.

Nižšie v klietke je vidieť ďalšie bidlá, sú to konáre z vŕby s obvodom cca 10cm a 8cm, a sú umiestnené v jednej rovine do tvaru kríža, tak ako je vidieť i na fotografiách. Tak má Perla prístup k všetkým trom miskám. Pôvodne ešte nižšie sa nachádzalo ďalšie prírodné bidlo, ale po tom čo ho Perla takmer vôbec nevyužívala a len ho z vrchu neustále špinila nech som ho otočil akokoľvek, som toto bidlo odstránil.

Do klietky je potrebné zavesiť nejaké hračky a tie obmieňať. Na fotke vidno hrkálku a podomácky vyrobenú hračku. Ale o hračkách v inom príspevku.

Klietka ktorú obýva Perla je i s horným otváraním. Toto horné otváranie som nikdy neotvoril. Jednoducho nepovažoval som to za nutné. Na internete v radách od skúseného chovateľa som sa dočítal, že horné otváranie klietky kde sa umiestňuje bidlo nie je šťastné riešenie. Ak budete chcieť papagája pustiť a otvoríte mu horné dvierka kde umiestnite bidlo, tak je vysoko pravdepodobné, že žako sa tam bude cítiť oveľa lepšie ako na hlavnom bidle v klietke ktoré je nižšie. Potom, ako žako bude zavretý v klietke, sa môže dožadovať napr. lozením po strope klietky, aby sme mu strešné dvierka otvorili. Naopak skúsený chovateľ od ktorého mám Perlu na toto strešné otváranie takýto negatívny názor nemal. O psychike papagája na výšku umiestenia bidiel či stojanov sa dá napísať viac, je možné si to nájsť na webe. Sú to veľmi zaujímavé poznatky. V prípade záujmu sa môžem tomu povenovať i v tomto vlákne.

Obrázok

Na poslednej fotografii je vidieť i zariadenie pre aymary, ale k tomu sa bližšie vyjadrovať nebudem, nakoľko toto je fórum o žakoch. Na tejto fotografii vidieť v klietke umiestnené i konáriky vŕby s výhonkami na okusovanie. Aymary o ne záujem neprejavili, zato Perla ich rozobral doslova na vlásky.

BBcode:
Hide post links
Show post links

pstruzik
Príspevky: 16
Člen od: Po 20. Apr 2015, 14:04

Žako Perla - blog, skúsenosti a rady

Príspevokod užívateľa pstruzik » Pi 29. Apr 2016, 07:59

- v príspevku z 20.04.2016, 22:52:53 je v úvode plačúci emotik. Neodškrtol som vtedy v príspevku aktiváciu emotikov, pôvodne tam bol uvedený čas

Dňa 28.04. Perla dosiahla svoj prvý rok života od vyliahnutia. K svojím vyliahnutinám dostala zelené traky resp. vodítko. Zatiaľ sú traky len zavesené na hrazde mimo klietku aby sa s nimi z diaľky oboznámila. O trakoch teda zase niekedy nabudúce.

Rozprávanie

V tejto časti vypíšem prehľad slov, slovných spojení a zvukov, ktoré sa Perla doteraz naučila v poradí v akom sa ich naučila:

- Perla
- au
- ahoj
- pusku
- daj pusku
- Perličku
- pre Perličku
- čku čku
- ku ku
- kuk
- pe pe
- Perlička
- hav hav hav (naučila sa od susedovho psa)
- čav
- čav Perla
- čav Perlička
- ahoj Perla
- čššššt (ale takým svojským podaním)
- tíško
- ahoj Perlička

Asi najzaujímavejšia skúsenosť je, keď Perla povie v správnej chvíli slovo pusku alebo daj pusku. Chovateľ od ktorého mám žaka mi hovoril, že ak žako nezvládne nejaký manéver a skončí na zemi, vtedy je najväčší kamarát. To znamená, že ide ochotne na ruku a je rád že ste ho zodvihli zo zeme. Niekoľko krát sa nám stalo, že Perla "havarovala" či spadla z hrazdy alebo zo stojana pri hraní mimo klietku, alebo neviem čo stvárala a keď som ju zodvihol na ruku, tak takým ako keby nevinným hlasom na mňa že "puusku" :-)

A ako to je u vás? Čo všetko už vaši žakovia vedia povedať alebo slovne a trefne zareagovať na nejaký podnet?

BBcode:
Hide post links
Show post links

janka
Príspevky: 6
Člen od: Ne 31. Máj 2015, 17:01

Žako Perla - blog, skúsenosti a rady

Príspevokod užívateľa janka » Ne 1. Máj 2016, 11:34

Dobrý deň.Ja mám Lolu .Ma dva o pol roka .Ta tema s trakmi ma bude velmi zaujímat ,pretože mne sa nedarí.Mam ich už rok .Ona sa ich nebojí ked su volne položene nema problém a kusať by ich chcela to ano ale ako náhle jej ich chcem založiť vyvádza a vrčí. Neuštipne ma silno ale viac ako ked sa hráme ,čím mi dáva najavo že to nechce.Už som sa snažila ju všeliako zabaviť zatial nič nepomáha.A pritom bola už von niekolko krát ,ale vždy v prenoske.Pretože s ňou cestujeme aj na dovolenky. Prenosku pozná tak je to bez problémov.

BBcode:
Hide post links
Show post links

pstruzik
Príspevky: 16
Člen od: Po 20. Apr 2015, 14:04

Žako Perla - blog, skúsenosti a rady

Príspevokod užívateľa pstruzik » Št 5. Máj 2016, 12:43

Ahoj Janka. Rozhodol som sa že o trakoch budem priebežne informovať.

Traky

Takže objednával som traky z Číny, pripájam ilustračné obrázky trakov:

Obrázok

Obrázok

Na tieto traky (v zelenej farbe) som čakal takmer dva mesiace ale tak to chodí pri priamom nákupe z Číny. Dôvod prečo práve tieto traky bola cena 2€ aj s poštovným, že vyskúšame. Záver je, že neodporúčam tieto traky kupovať a už vôbec nie pre veľké papagáje ako žako. V momente Perla tú hnedú kožku v tvare kvietka (vidieť na obrázkoch vyššie) čo to má akože držať pokope pretrhla a o tých strieborných guličkách (retiazke) ani nehovorím, tie som hneď odtiaľ odmontoval.

Na druhý deň som teda objednal "originál" traky, ilustračný obrázok:

Obrázok

Nemusím cenzurovať kde som tieto "originál" traky kupoval, pretože som ich kupoval z partnerského eshou raj pre papagaje za 17,90€, vidím že na parrotclube je preklikavaci banner na tento eshop. Zatiaľ sú traky len v dohľade Perly aby sa s nimi oboznámila, ale už teraz o ne prejavuje záujem, hlavne o tie lesklé pripinačky ktoré tiež nevyzerajú celkom pevne. Keď som tie traky dal do jej tesnej blízkosti, chmatla po tej lesklej pripinačke a nechcela ju pustiť ani za nič. Tento týždeň to vyskúšame nasadiť a dám opäť vedieť ako to dopadlo. Čítal som niekde že traky keď sa nasadia, tak treba ísť okamžite von aby si žako spojil nepríjemné (nasadzovanie trakov) s príjemným, no chvíľu ale budeme musieť pobudnúť v byte aby som sa uistil, že sa Perla z toho nevyvlečie resp. ich nerozoberie na sebe.

Na internete som našiel zo slovenského eshopu ešte jeden typ trakov pre papagáje, ale podľa mňa za veľmi premrštenú cenu, 50€ za šnúrku je veľmi veľa.

A Janka, aké traky má Lola? Nejaké čo som spomínal vyššie, alebo úplne iný typ?

BBcode:
Hide post links
Show post links

janka
Príspevky: 6
Člen od: Ne 31. Máj 2015, 17:01

Žako Perla - blog, skúsenosti a rady

Príspevokod užívateľa janka » Po 9. Máj 2016, 18:59

Máme iný tip .Nedá sa mi pridat fotka neviem prečo :(( kupovala som ich cez inzerat na nete za 18 euro

BBcode:
Hide post links
Show post links

Užívateľov profilový obrázok
doldik611
Príspevky: 63
Člen od: Št 23. Apr 2015, 15:46
Bydlisko: Prešov

Žako Perla - blog, skúsenosti a rady

Príspevokod užívateľa doldik611 » Po 9. Máj 2016, 19:43

Janka pozri tu ako pridať foto asi siedmi môj príspevok
korela(Ďolďo)
alexander malý(Džefri)
Ďolďo a Džefri na facebooku -klikni

BBcode:
Hide post links
Show post links

pstruzik
Príspevky: 16
Člen od: Po 20. Apr 2015, 14:04

Žako Perla - blog, skúsenosti a rady

Príspevokod užívateľa pstruzik » Po 5. Sep 2016, 19:46

Traky a Rozprávanie

Už pomerne dlhú dobu som nič do tohto vlákna nepridal, dôvodom bola zaneprázdnenosť, leto. Teraz s príchodom jesenných večerov chcem pokračovať v prispievaní a rozoberaní ďalších tém. Čo sa týka trakov, sľúbil som že budem informovať. Skutočnosť je taká, že traky visia na stene a nikam sme sa nepohli. Perla ich na sebe nechce, bráni sa tomu. Podarilo sa mi ich však nasadiť v prítmí kedy sa Perla takmer nebránila, no ale ako náhle som traky nasadil, okamžite sa mi z nich vyvliekla. Myslím že tieto traky ktoré máme nie sú úplne tie najlepšie pre žakov. Dokonca Perla dokázala odpojiť i ten kovový klip ako je na obrázku vyššie a keby sa s ním dlhšie zaoberala, verím že ho aj rozoberie. Takže vychádzka von v týchto trakoch nepripadá do úvahy. Preto odporúčam pre žaka iné traky ako máme my.

Taktiež aktualizujem prehľad slov, slovných spojení a dokonca už i viet, ktoré sa Perla od posledného môjho príspevku o rozprávaní naučila:

- vodítko
- papagáj
- papagájik
- buď ticho
- dobre?
- koinka (meno samičky aymary)
- koinko, kojo (mano samčeka aymary)
- kukurička
- kojítko (na toto prišla Perla sama skomolením slov vodítko a koinko )
- ale no!
- kukučka
- ako sa máš, hm?
- ukludni sa
- kojo buď ticho, ukludni sa!
- vtáčik

BBcode:
Hide post links
Show post links

petra
Príspevky: 2244
Člen od: Št 31. Júl 2003, 12:12

Žako Perla - blog, skúsenosti a rady

Príspevokod užívateľa petra » Ut 13. Sep 2016, 21:19

Myslím že tieto traky ktoré máme nie sú úplne tie najlepšie pre žakov.


To asi žádné. Máloco odolá síle, průzkumnému duchu a množství volného času našich miláčků. Kdysi jsem odzkoušeli taky kde co a se stejným výsledkem.

BBcode:
Hide post links
Show post links

petrik1
Príspevky: 141
Člen od: Po 12. Máj 2008, 21:45
Bydlisko: Ivanka pri Dunaji

Žako Perla - blog, skúsenosti a rady

Príspevokod užívateľa petrik1 » So 17. Sep 2016, 22:44

Žákovia sú rôzni, raz som ich nasadil nášmu Filipkovi, ale čo ten robil, to bolo akokeby to bol jeho posledný deň. Inak, keď si na to žako zvykne, je to fajn. Ale náš to odmietol.

BBcode:
Hide post links
Show post links

sarina
Príspevky: 18
Člen od: Pi 29. Jún 2012, 17:19

Žako Perla - blog, skúsenosti a rady

Príspevokod užívateľa sarina » Ne 18. Sep 2016, 16:02

Co viem ja, tak sa musí papagáj učiť na traky od mala, vtedy si na ne zvykne lahko

BBcode:
Hide post links
Show post links

pstruzik
Príspevky: 16
Člen od: Po 20. Apr 2015, 14:04

Žako Perla - blog, skúsenosti a rady

Príspevokod užívateľa pstruzik » Po 17. Okt 2016, 21:52

Vitamíny a minerály

Túto časť venujem vitamínom a minerálom. Okrem bežného krmiva (zmes semien), ovocia a zeleniny podávam môjmu žakovi a aymarám prípravky CALCI-LUX a OMNIVIT. Žakovia sú náchylní na odvápnenie, preto dávkujem Perle CALCI-LUX od Verse-Laga, čo je vápnikový prípravok pre vtáky rozpustný vo vode. O tomto prípravku píšu, že sa podáva pre dobrú formáciu vaječnej škrupiny, pre dobrý vývoj kostry u mláďat a taktiež je nevyhnutný pre správne fungovanie nervového systému. Nedostatok vápnika totiž u vtákov všeobecne spôsobuje celkové odvápnenie a deformáciu kostry. Dávkujem ho podľa návodu a to 2x týždenne. Ja som kupoval veľké 500g balenie (predáva sa aj v malom 150g balení). Oplatí sa však kúpiť veľké balenie tohto prípravku, vychádza to lacnejšie a určite to spotrebujete do konca záručnej doby a to najmä ak chováte viac vtákov prípadne ak váš žako má misku na vodu s väčším objemom. Ako píšem, ja to dávam aj aymarám.

Obrázok

Ďalší prípravok ktorý dávam mojim vtákom a teda aj žakovi je prípravok rozpustný vo vode s názvom OMNIVIT taktiež od Verse-Laga. O tomto prípravku píšu, že zvyšuje kondíciu papagája a podáva sa na optimálny zdravotný stav, dobré chovné výsledky, pre optimálny vývoj mláďat a na odstránenie následkov slabosti a stresu. Prípravok obsahuje komponenty pre dobré fungovanie metabolizmu (presné zloženie prípravku je možné nájsť na internete), mimoriadne vhodné po prekonaní rôznych chorôb alebo stresu. Dávkovanie je rôzne, ale štandardne v priebehu celého roka pre udržanie optimálneho stavu sa podáva 1x týždenne. Ja som kupoval veľké 200g balenie (predáva sa aj v malom 25g balení), ale veľké balenie som kupoval úplne zbytočne, pretože za rok od kúpy sme ešte nespotrebovali ani štvrtinu a expirácia je do 5/2017 čo určite dovtedy nespotrebujeme. Dávkuje sa to 1g na 250ml vody, takže z 200g balenia vyrobíte 200-400 dávok. Teda ak toho doma veľa nechováte, tak úplne postačí malé 25g balenie. Ak niekto z okolia Zvolena by mal záujem o OMNIVIT, darujem ho zadarmo v originálnom balení, pretože do 5/2017 ho nespotrebujeme celý ani zďaleka a budem to musieť potom vyhodiť.

Obrázok

Samozrejme tých prípravkov je na trhu niekoľko od rôznych výrobcov, ale my používame tieto spomínané. Predtým ešte keď som nemal Perlu som aymarám podával Optimin alebo Knoblamin od Benefeed čo je zase tekutý prípravok ktorý sa dávkuje do vody. Je však nutné, najmä ak nepoužívate žiadny vápnikový prírpavok, aby papagáj mal k dispozícii minerálny piesok ale i sépiovú kosť. Prosím nezabúdajte že žako potrebuje pravidelný prísun čerstvej zeleniny a ovocia. Ja v deň keď dávkujem Omnivit, tak už nepodávam žiadnu čerstvú zeleninu ani ovocie.

BBcode:
Hide post links
Show post links


Návrat na "Blogy"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 6 neregistrovaných