Přinášení předmětů

Užívateľov profilový obrázok
sasa
Príspevky: 3585
Člen od: Ut 21. Dec 2004, 14:04

Přinášení předmětů

Príspevokod užívateľa sasa » Št 26. Jan 2006, 13:02

Přinášení předmětů

Nošení předmětů je součást mnoha dalších triků.

Vyberte předmět, který je lehký a lákavý a bude se papouškovi dobře nosit. Zpravidla mají úspěch různé plastové kroužky. Pokud váš papoušek nechce nosit nic, zkuste papírovou kouli, té skoro žádný neodolá.
Vyhněte se předmětům, které se kutálí, papouška by mohlo bavit házet je. Pak naopak bude cvičit v přinášení on vás.
Když papoušek věc raději žvýká než by vám ji dal, vyberte něco méně okusovacího. Vyzkoušejte různé předměty, nakonec něco vhodného určitě objevíte.

Chcete, aby vám papoušek předmět položil do ruky, neklikejte mu tedy, když ho hodí nebo upustí. Můžete také zkusit krátký provázek s navlečenými korálky nebo kousek řetízku; předmět, který vleče, se mu bude špatně házet.

Přinášení se sestává z mnoha malých dílčích kroků – papoušek musí k předmětu dojít, uchopit ho do zobáku, zvednout ho, pak s ním jít a stále ho držet a nakonec položit vám do ruky. Je to zřetězené chování. Každý krůček se papoušek musí naučit – každý správně provedený odměníme. Je šikovné takové složitější chování učit vlastně pozpátku: začínáme posledním krokem (položení předmětu do ruky), pak papouška učíme předposlední atd. (podobně jako u lezení na žebřík, kdy jsme nejprve postavili papouška na předposlední příčku shora, a pak jsme ho postupně dávali níž a níž). Učení zpětným zřetězením má tu výhodu, že zvíře postupuje od neznámého ke známému a vždy tedy končí úspěchem.


Podržte předmět v ruce poblíž papouškova zobáku. Klikněte a odměňte, pokud ho uchopí (předmět přitom držte). Podejte mu ho znovu, tentokrát ruku malinko odtáhněte, jakmile vám ho položí do ruky – klikněte, odměňte a hodně pochvalte. Pokud vám předmět do ruky nechce položit, držte ruku tak, aby se jí musel předmětem dotknout, ať se pohne jakýmkoli směrem. Klikněte a odměňte toto dotknutí. Opakujte několikrát (8 úspěšných pokusů z 10ti), až vám bude předmět do ruky vracet správně.
Pak zvyšte své požadavky: dejte ruku trochu dál, aby se musel natáhnout, když vám chce předmět vrátit. Zase, jakmile to umí, oddalte ruku tak, aby s předmětem musel udělat nejprve krok, pak dva,... až k vám nakonec předmět přinese 6 kroků a položí vám ho do ruky.
Nyní položte předmět na stůl poblíž papouška, nastavte dlaň a čekejte. Pokud ho zvedne a podá vám ho – klikněte, odměňte a HODNĚ pochvalte. Zase, jakmile toto zvládá (80% úspěšnost), začněte s prodlužováním vzdálenosti až na 6 kroků.
Pak začněte střídat různé předměty, cvičte na různých místech. Můžete přidat povel.
Odložte klikr, stále odměňujte.
Obrázok

Tags:
BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Přinášení předmětů

Príspevokod užívateľa lola » Ut 8. Jan 2008, 18:11

dneska jsme úspěšně zvádli takovou obdobu přinášení předmětů. respektive přemisťování předmětu z dlaně do misky. jsem z toho strašně nadšená :-).v porovnání s povelem otočit se nebo vylét na žebřík to bylo o dost težší a čtyři dny sem nevěřila, že to zvládne. jako předmět sem použila takové ty dětské pěkně barevné tvary (trojuhelník, čtverec,apod.).

pokud to budete chtít zkusit, začněte tím, že předmět máte na dlani a misku hned vedle dlaně (zkoušela jsem to i naopak, ale to vůbec nevěděl co dělat). ze začátku jsem mu - jakmile předmět uchopil do zobáku - podstrčila misku pod zobák. takto sme to opakovali xkrát, dokud z 90% neupustil předmět do misky. pak sem misku už pod zobák nepodsouvala a nechala ho několikrát upustit předmět na stůl -> žádný klik, žádná odměna. tak mu došlo, že to musí jít do misky, no a pak jsem jenom misku postupně oddalovala.

jsem s clickertrainingem na začátku, a jsem moc nadšená. klikám denně jako blázen :-)) a arnie si provádění úkolů vyžaduje. doletí na opěrdlo křesla a točí se dokola jak šílený:-)). přestali sme mít úplně problémy s jeho okusováním skřní, klováním a nervozitou. prostě mu nestačí jen tak ho vypustit odpoledne z klece a nechat vlastnímu osudu. interaktivní hry mě přijdou obohacují pro obě strany. tak to jen moje zkušenost, která vám třeba pomůže v začátcích :-)

BBcode:
Hide post links
Show post links

lola

Přinášení předmětů

Príspevokod užívateľa lola » Pi 22. Júl 2011, 13:54

Opet jsme postupovali podle prvniho prispevku a funguje to :-)
Zacali jsme s krouzkem ze dreva a pozdeji pridali na krouzek provazek.
Na provazek obcas privazu traktor od lega nasi maly, ale Hugo ho taha jen nekdy a jeste se ho boji :-)
Samotny krouzek s provazkem nosi bez problemu.

http://www.youtube.com/watch?v=CRep9XxgD8Q

P.S. vsechny videa jsou v horsi kvalite (nataceno spontanne, bez lepsi ho nastaveni fotaku a jeste v tmavsim prostredi :-) )

BBcode:
Hide post links
Show post links

petra
Príspevky: 2244
Člen od: Št 31. Júl 2003, 12:12

Přinášení předmětů

Príspevokod užívateľa petra » Pi 22. Júl 2011, 15:31

To je pecka. shlídla jsem všechny videa a je to úžasný sledovat. Těma kostečkama, jak se mu rozpadají, to mě pobavil. Ještěže má na to pořádný zobák, že je unese i nesložené :D

BBcode:
Hide post links
Show post links


Návrat na "Clickertraining"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný